LIVE UPDATES
Politike

Pse heziton Rama për kandidatin e Hasit, a do ta sakrifikojë bastionin për Safet Gjicin?

11 Maj 2019, 12:11 Nga DOSJA
Pse heziton Rama për kandidatin e Hasit, a do ta sakrifikojë bastionin

Kandidati i Partisë Socialiste në Kukës nuk është surprizë. Safet Gjici ka më shumë se 1 vit që e ka filluar fushatën në heshtje, kur vendimi për kandidimin e tij nuk ishte marrë akoma dhe kur asnjë nga drejtuesit e PS, përveç Ramës, nuk e dinte që do të kandidonte Gjici.

Ajo që bën përshtypje është se në Has, Partia Socialiste po heziton të kandidojë kryetarin aktual të Bashkisë, Adem Lala, i cili mori një fitore të papritur në 2015.

Arsyet të çojnë në Kukës.

Liman Morina, kandidati alternativ për Bashkinë e Hasit, është një nga njerëzit më me influencë në PS- në e Kukësit, por edhe jashtë saj.

Në 20 qeshor 2015, u emërua Prefekt i Qarkut në vend të Safet Gjicit që kandidoi në Kamëz, por humbi përballë Xhelal Mziut. Deri në nëntor 2017, Limani ka qenë Prefekt, ndërsa tani është drejtor i Inspektoriatit të Mjedisit dhe Ujërave.

Moskandidimi i tij në 2015, solli dëme në Bashkinë e Kukësit.

Morina, i pakënaqur, e përdori influencën e tij kundër kandidatit të PS.

Kjo është arsyeja që sot Rama nuk e ka vendosur ende nëse do ta rikandidojë kryetarin e Bashkisë Has, apo do të kandidojë aty Liman Morinën.

Kandidimi i Morinës në vend të kryetarit të Bashkisë, mund të shkaktojë pakënaqësinë e e Adem Lalës, duke sjellë humbjen e Hasit, por nga ana tjetër do të rriste votat në Kukës.

Në kushtet e bojkotit nga opozita, PS mund t’i fitojë të dyja bashkitë edhe nëse pjesëmarrja do të jetë e ulët, por në rastin kur mund të arrihet një marrëveshje që do ta fuste opozitën në zgjedhje, PS-së do t’i duhet të zgjedhë, a është gati të sakrifikojë Bashkinë e Hasit për Kukësin. Vendimi që do të merret sot në mbrëmje do të i japë përgjigje.

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

politike politike adem lala kandidatet e ps liman morina safet gjici zgjedhjet lokale 30 qershor 2019 adem lala kandidatet e ps liman morina safet gjici zgjedhjet lokale 30 qershor 2019

Sondazh

Poll

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca