LIVE UPDATES
Ekonomi

Rikthehen çmimet e kripura të energjisë, bizneset në tetor 14.01 lekë/kwh

15 Nëntor 2019, 08:28 Nga DOSJA
Rikthehen çmimet e kripura të energjisë, bizneset në tetor

Shqipëri-Në muajin tetor të gjithë bizneset e lidhura në 35 kilovolt që duhet të sigurojnë energjinë në tregun e lirë, por furnizohen nga Furnizuesi i Mundësisë së Fundit, do të paguajnë çdo kilovat/orë me 14.01 lekë. Ky është muaji më i shtrenjtë me të cilën këto biznese do të paguajnë një kilovat pas janarit të këtij viti kur çmimi ishte 18.73 lekë.

Gjithsesi dhjetori i 2018 dhe janari i 2018 ishin muaj me një mungesë të theksuar të prodhimit për shkak të situatës hidrike çka detyroi që edhe konsumi në vend të mbulohej masivisht nga importi. Automatikisht çmimet kërcyen edhe për bizneset. Por teksa në muajt e tjerë të vitit çmimet janë kufizuar mes 12.75 lekë kwh dhe 13.9 kwh tetori është muaji që ka shënuar tendencë drejt rritjes.

Kjo situatë lidhet edhe me faktin që përgjatë tetorit edhe vetë OSHEE u detyrua të bënte importe të vazhdueshme për të garantuar konsumin në vend teksa për nëntorin kompania publike anuloi sasinë e rezervuar pasi situata ndryshoi drastikisht nga reshjet e shumta të këtij muaji në të gjithë vendin.

Aktualisht Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike përmes njësisë së saj që funksionon si Furnizues i Mundësisë së Fundit (FMF) po përmbush detyrimin e garantimit të energjisë për ato biznese që nuk kanë gjetur furnizues në treg. Periudha tranzitore që këto biznese mund të furnizohen nga FMF është 2 vjet. Në treg të lirë në fillim të vitit 2018 dolën rreth 90 biznese të cilët u përballën me vështirësi në gjetjen e furnizuesve dhe lidhjen e kontratave. Deri më tani vetëm 33 biznese kanë arritur të sigurojnë të vetëm energjinë teksa pjesa tjetër vijon të furnizohet nga FMF me çmime tregu.

Liberalizmi pritet të kalojë në një fazë të re dhe të nxjerrë tashmë në treg të lirë grupin e bizneseve të lidhur në 20 kilovolt që llogariten rreth 1100 dhe që është pjesa kryesore e konsumit të energjisë në vend. Nga ana e Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë kjo konsiderohet si një proces më i thjeshtë pasi subjektet janë të grupuara më afër gjeografikisht dhe mund të lidhin kontrata të përbashkëta me furnizuesit.

Marrë nga Monitor

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

ekonomi ekonomi rritet çmimi i energjisë rritja e çmimit të energjisë për bizneset rritet çmimi i energjisë rritja e çmimit të energjisë për bizneset

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE