LIVE UPDATES
Bota

Samiti virtual i G20-s: Një mikpritës problematik

21 Nëntor 2020, 22:31 Nga DOSJA

Salman ibn Abd al-Aziz Al Saud, mbreti 84 vjeçar i Arabisë Saudite me shëndet të dobët e drejton samitin virtual të G20-s që filloi të shtunën (21.11) në Riad e përfundon të dielën. Pandemia e COVID-19, që është edhe tema qendrore e konferencës me vídeo e bën një takim personal të pamundur. Që në mars grupi i 20 vendeve më të fuqishme e atyre në ekspansion u takua në një takim të jashtëzakonshëm. Atëherë mbreti Salman me zë të dobët e fjalë të bukura ngriti lart bashkëpunimin në botë. “Përmes bashkëpunimit tonë, jemi sot me besim, që të bashku do ta kalojmë krizën dhe do të ecim drejt një të ardhmeje, në të cilën të gjithë popujt të zhvillohen në mirëqenie e shëndet.”

Më shumë programe koniunkturore?

Por kriza botërore e Coronës nuk është tejkaluar ende. Bota gjendet në një krizë ekonomike të paparë ndonjëherë, me këtë krizë duhet të përballen krerët e shteteve dhe qeverive të G20s. Presidenca saudite e G20-s llogarit që vendet më të rëndësishme të industrializuara dhe ato në ekspansion bashkë me BE do të shpenzojnë rreth 11 bilionë dollarë për programe koniunkturore. 21 miliardë dollarë për vaksina dhe terapi kundër Coronës. 14 miliardë dollarë për normat e interesit të huave të marra nga vendet e varfra që do të shtyhen për një afat të mëvonshëm. Krerët e shteteve e qeverive të G20-s duhet të vendosin, nëse këto masa mjaftojnë, apo nëse duhet të merren masa të tjera. Në një kohë që interesat në këtë raund diskutimi variojnë: SHBA me ende presidentin Trump në krye nuk i vënë shumë rëndësi institucioneve ndërkombëtare, në një kohë që europianët këmbëngulin në bashkëpunimin global për shpërndarjen e vaksinës.

Vetë vendet e varfra që nuk ulen në tryezën e samitit të G20-s nuk presin shumë prej tij. Politologu me origjinë nga Togo që jeton në Vjenë, Yves Ekoue Amaizo nuk beson se G20-a do të falë borxhe. “Do të flitet për lehtësimin e borxheve, pa dyshim”, thotë Amaizo. Por do të shtyhen vetëm në kohë pagesat e normave të interesit. Borxhi në vetvete do të mbetet. Këtu nuk bëhet fjalë për kreditë private, por ato shtetërore. Por ato përbëjnë një pjesë të vogël të barrës së borxheve, thotë eksperti. Sipas Amaizos shtetet e industrializuara nuk kanë ndonjë interes në çlirimin e Afrikës nga borxhet. Kina, SHBA, Rusia dhe Europa do të grinden me njëra-tjetrën, se si të krijojnë qasje tek lëndët e para afrikane. “Ata nuk kanë interes të largojnë debitorët.”

BE kërkon të flasë për problemet në nivel bilateral

Tek parlamentarët amerikanë dhe ata europianë ka dyshime, nëse është i justifikueshëm një takim nën shenjën e një monarkie absolute si Arabia Saudite. Parlamenti Europian kërkoi që presidentja e Komisionit, Ursula von der Leyen dhe presidenti i Këshillit të BE, Charles Michel të mos qëndrojnë të ulur personalisht para kamerave. „Do të ishte më mirë të mos dërgohej një delegacion i nivelit të lartë, por një i thjeshtë, që është në gjendje të dërgoj një sinjal të fortë tek sauditët, thotë eurodeputeti belg, Marc Tarabella për DW. Komisioni Europian nuk i pranoi këto kërkesa.

Nuk bëhet fjalë për gjendjen në Arabinë Saudite, por për tema globale, tha zëdhënësi i Komisionit, Eric Mamer. „Ne nuk e përcaktojmë axhendën e G20-s. Këto takime kanë rregulla të rrepta dhe protokolle, kur vjen e drejta e fjalës.” Sipas Eric Mamer, BE kërkon t’i diskutojë problemet në nivel bilateral. „Ka shumë kanale komunikimi në dialogun tonë bilateral me Arabinë Saudite, ku ne mund të shprehim shqetësimet tona për të drejtat e njeriut.”

Probleme të mëdha me të drejtat e njeriut

Kritikat ndaj sistemit sundues të sauditëve nuk janë të pakta. Ende nuk është zbardhur vrasja ndaj gazetarit kritik, Jamal Khashogi para dy vjetësh. Princi trashëgimtar, Mohamed bin Salman duket se qëndron pas vrasjes që u krye në një konsullatë saudite në Stamboll. Por mënjanimi i opozitarëve është vetëm maja e ajsbergut në Arabinë Saudite, thotë Rothna Begum nga organizata “Human Rights Watch”.

Ajo e ndjek prej vitesh gjendjen në monarkinë e pasur me naftë. „Arabia Saudite ka një gjendje të keqe të të drejtave të njeriut. Ende ajo vazhdon luftën kundër vendit fqinj, Jemenit. Arabia Saudite shtyp aktivistët e të drejtave të njeriut në vendin e vet. Duzina opozitarësh janë futur në burg, kushdo që shpreh një formë kritike. Përveç kësaj ky vend shkel të drejtat e njeriut për gratë, sepse me vendosjen e kujdestarisë së burrit për gratë, ato degradohen në vendin e vet në qytetare të klasit të dytë”, thotë Rothna Begum.

Gjatë presidencës së G20-s princi saudit, bin Salman dhe shumë anëtarë të familjes mbretërore u përpoqën të krijojë një imazh të ri për vendin. Një vend i gatshëm për reforma, i hapur ndaj botës. Vëmendje zgjoi vendimi, që lejon gratë të ngasin automjetin dhe të aplikojnë vetë për pasaportë. Sipas Rothna Begum „princi trashëgimtar dëshiron të krijojë një imazh të mirë për veten me reformat, që ia kanë kërkuar vetë gratë.” Por sipas saj “në të njëjtën kohë ai burgos aktivistet për të drejtat e grave.”

Sauditët përdorin influencën e tyre

Arabia Saudite që me pasurinë e saj të jashtëzakonshme niset për ture blerje armësh në SHBA dhe Europë, ndodhet nën dyshim të nxitjes së terrorit islamist. Eksperti i politikës, Yves Ekoue Amaizo përmend një shembull nga Afrika. “Shtetet afrikane me një popullsi me shumicë myslimane i dërgojnë njerëzit e tyre tek sauditët, me qëllim që të luftojnë në Jemen. Arsyet për këtë janë paratë dhe investimet e mëdha, që ata marrin nga sauditët.”

Diplomatët e BE paralajmërojnë nga pritshmëri të larta dhe nga kritere të forta. G20 nuk është një bashkësi vlerash, por një klub ekonomik kryesisht. Në fund të fundit demokracitë perëndimore duhet të gjejnë një bazë për bisedime me regjimet autokratike si në Rusi, vendin e diktaturës njëpartiake, Kinën, dhe monarkinë absolute Arabinë Saudite, të gjithë me interesa tërësisht të ndryshme. Marrë nga Deutche Welle

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota salman ibn abd al-aziz al saud samiti i g20 salman ibn abd al-aziz al saud samiti i g20

Sondazh

Poll

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

Rama nxjerr shifrat:Për të ulur një charter në aeroportin e Tiranës duhet ta prenotosh 3ditë përpara

Rritja e çmimeve/ Rama: Vlonjatëve u kanë ikur trutë nga vendi, po bien në gropën e gjoksit të tyre

Rama: Ka një sulm të organizuar për të na dëmtuar, sistemet kibernetike kanë ndezur dritën e kuqe

Legalizimi/Rama me kryetarët e Bashkive:Ndërtesat për biznese le të presin, për banesat të nisi puna

Rama me kryetarët e Bashkive: Do përfshiheni në procesin e legalizimit, ka lënë për të dëshiruar

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare