LIVE UPDATES
Aktualitet

‘Shkrimi u shkrua për një elektricist’/ Erion Kristo kapet me lexuesin, i dedikon një shënim për Teatrin: Ju s’pyesni

21 Maj 2020, 15:44 Nga DOSJA
‘Shkrimi u shkrua për një elektricist’/ Erion Kristo kapet

TIRANË– Pedagogu Erion Kristo ka reaguar për prishjen e godinës së Teatrit kombëtar, duke e vendosur theksin tek të gjithë sendet me vlerë që ndodheshin brenda ndërtesës.

Duke i kthyer përgjigje një komentuesi, i cili i kishte kërkuar që të reagonte lidhur me kryefjalën e kësaj jave. Duke u shprehur si një autorët e Strategjisë për Kulturën, Kristo shkruan se qytetarët nuk interesohen për sendet me vlerë.

“Mirë ata pesë njerëz që do fitojnë para, po ju o popull, çfarë keni që jepni mendime për gjëra ku kërkohet ekspertizë. Jeni thjesht militantë të sëmurë që përsërisni me siguri shkencore terma joshkencorë. Pupuliti, tallashi, dopolavoro. Si qytetarë nuk shqetësoheni fare për mungesën totale të ligjit, për varrosjen e pasurisë së teatrit, për vrasjen e sahatit. Për ju ka rëndësi të merrni rrogat në fund të muajit. Ju nuk e shikoni se po zhbëhet trashëgimia kulturore dhe historike”-shkruan Kristo.

POSTIMI I PLOTË:

Unë kam punuar në Institutin e Monumenteve. 5 vjet. Kur fillova punë, na zhvendosën te një godinë e rrënuar, aty ku sot është Mileniumi. Ngjitur me Qendrën e Fëmijëve ose Pallatin e Pionierëve. Ishte një katastrofë e njëllojtë me një tërmet. Drejtor ishte Gaz Muka, i ndrittë shpirti. Iku i ri. Unë turfulloja me këtë vendimmarrje të pabesë. Gazi qeshte. Specialistët e restaurimit punuan me javë. Rezultati ishte i mahnitshëm. Sa përfundoi, donin të na e merrnin. Kaq bukur doli. Dhe në fakt na e morën dhe ja kthyen familjes mbretërore. Në këtë botë gjërat e vjetra çmohen dhe restaurimi bën mrekulli. Në këtë botë, kultura është çështje elitash, specialistësh. Teatri nuk ishte çështje referendare, por elitare. Mirë ata pesë njerëz që do fitojnë para, po ju o popull, çfarë keni që jepni mendime për gjëra ku kërkohet ekspertizë. Ju nuk njihni kartat e restaurimit, konventat, uneskot. Ju thjesht i bini daulles dhe mendoni me mendjen e atyre që ju manipulojnë. Ju nuk e njihni fjalën konsolidim, restaurim, rijetëzim, etj. Jeni thjesht militantë të sëmurë që përsërisni me siguri shkencore terma joshkencorë. Pupuliti, tallashi, dopolavoro. Broçkulla nga më gjigantesket. Si qytetarë nuk shqetësoheni fare për mungesën totale të ligjit, për varrosjen e pasurisë së teatrit, për vrasjen e sahatit. Për ju ka rëndësi të merrni rrogat në fund të muajit. Ju nuk e shikoni se po zhbëhet trashëgimia kulturore dhe historike. Ju shikoni vetëm interesin e betonarmesë. Shijet tuaja të pangjizura mirë nuk mund të dalin mbi shijet e specialistëve. Kur flet Emin Riza, Apollon Baçe, Aurel Plasari e plot të tjerë, ju duhet të dëgjoni. Ju dëgjoni veç pushtetin. P.S. Shkrimi u shkrua nga Erion Kristo – një nga autorët e Strategjisë Kombëtare të Kulturës, sidomos i pjesës së trashëgimisë kulturore. Ekspert i politikave kulturore. Anëtar i ICOMOS-it. Përpiluesi i Dosjes së Gjirokastrës që u paraqit në UNESCO (autori ishte Emin Riza, revizori Gaz Muka dhe kolegë të tjerë). Mbrojtësi real i Teatrit Kombëtar në 2001, me pasoja katastrofike personale. P.P.S. Shkrimi u shkrua për një elektricist i cili u soll krejt pa edukatë dhe kulturë kundrejt meje, duke më kërkuar llogari për teatrin dhe se ku kisha qenë unë gjithë këtë kohë. P.P.P.S. Dija nuk është opsion, por domosdoshmëri. Ju lutem miqve të mi të më korrigjojnë për ndonjë pasaktësi. Korrigjim: Restaurimin e godinës dhe projektin e ka bërë dikush tjetër. Gazi bëri mobilimin dhe brenda godinës. Sa më ka marrë malli për humorin e Gazit.

(k.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet erion kristo shembet teatri kombetar erion kristo shembet teatri kombetar

Sondazh

Poll
Aktualitet 21 Maj 2020, 11:44

Tiranë- Operacioni Forca e Ligjit, OFL i ka dërguar ditën e sotme formularin “3 të fortëve”, Taulant Neçaj, Maliq Ibrahimaj dhe Dorian Leci.Taulant Ne&cc...

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh