LIVE UPDATES
Bota

Shpallet lista e Forbes: Pandemia ka varfëruar të gjitha shtresat përveç miliarderëve, gjatë këtij viti janë pasuruar me

7 Prill 2021, 13:04 Nga DOSJA
Shpallet lista e Forbes: Pandemia ka varfëruar të gjitha shtresat

SHBA– Revista Forbes ka shpallur të dhënat dhe listë e përvitshme mbi njerëzit më të pasur në botë dhe si ka ndikuar pandemia globale e Covid-19.

Këtë vit i cili shënon dhe 35- vjetorin e publikimit të kësaj liste vihet re një shtim i njerëzve të cilët kanë hyrë në kategorinë e miliarderëve të botës.

Shkrimi i plotë:

Ky ka qenë një vit si askush tjetër, dhe ne nuk po flasim për pandeminë. Kishte oferta publike me zjarr të shpejtë, kriptovaluta të rritura dhe çmime të aksioneve në rritje. Numri i miliarderëve në listën e 35-të vjetore të Forbes të më të pasurve në botë u bë me 2.755 persona, 660 më shumë se një vit më parë. Të gjithë ato vlejnë 13.1 trilionë dollarë, nga 8 trilionë dollarë në listën e vitit 2020.

Ka një rekord të lartë me 493 të sapoardhur në listë, afërsisht një miliarder i ri çdo 17 orë, duke përfshirë 210 nga Kina dhe Hong Kong dhe 98 nga SHBA. E sapoardhura më e pasur, me 38.2 miliardë dollarë, është Miriam Hadelson nga Nevada, e cila trashëgoi nga burri i saj, Sheldon perandorinë e kazinosë së Adelson pas vdekjes së tij në janar. Hyrje të tjerë të rinj të njohur përfshijnë producentin e filmit dhe televizionit Tyler Perry, bashkëthemeluesin e aplikacionit për takime Bumble Whitney Wolfe Herd, gruaja miliardere më e re në botë e bërë vetë dhe Guillaume Pousaz e Evropës, themelues i firmës së pagesave Checkout.com. 250 njerëz të tjerë që kishin rënë nga lista e miliarderëve në të kaluarën u kthyen përsëri. 86% e të gjithë miliarderëve janë më të pasur se një vit më parë.

Jeff Bezos është personi më i pasur në botë për vitin e katërt, me vlerë 177 miliardë dollarë, 64 miliardë dollarë më shumë se një vit më parë si rezultat i rritjes së aksioneve të Amazon. Elon Musk, fituesi më i madhnë terma dollarë, u zhvendos në vendin Nr. 2 me një pasuri prej 151 miliardë dollarësh, një shumë e madhe 126.4 miliardë dollarë më shumë se një vit më parë, kur ai renditej i 31-ti dhe vlente 24.6 miliardë dollarë. Arsyeja kryesore: një ngjitje 705% në aksionet e Tesla. Manjati francez i mallrave luksoz Bernard Arnault mban vendin e tij në Nr 3 por pasuria e tij gati u dyfishua në 150 miliardë dollarë, nga 76 miliardë dollarë, për shkak të një rritje prej 86% të aksioneve të LVMH, pronari i markave duke përfshirë Louis Vuitton dhe Christian Dior dhe produktet kozmetike shitës me pakicë Sephora. Dhjetë më të pasurit më të pasur vlen 1.15 trilionë dollarë, me dy të tretat nga 686 miliardë dollarë vitin e kaluar. Në tërësi, miliarderët e Europës janë 1 trilion dollarë më të pasur se një vit më parë.

Këtë vit ka katër persona me vlerë 100 miliardë dollarë ose më shumë, nga vetëm një (Bezos) në listën e vitit të kaluar. Përveç Bezos, Musk dhe Arnault, është Bill Gates, i cili renditet në vendin e 4 me $ 124 miliardë dollarë, i tronditur nga forca e aksioneve që ai zotëron në Microsoft, hekurudhat nacionale kanadeze dhe prodhuesit e traktorëve Deere & Company.

Përfundon pesëshen më të mirë është themeluesi i Facebook Mark Zuckerberg, me 97 miliardë dollarë. Ai ka një vlerë prej 42.3 miliardë dollarësh më shumë se një vit më parë. Aksionet e Facebook janë rritur 80% vitin e kaluar ndërsa njerëzit në të gjithë botën përdorën platformat e tij të mediave sociale për të qëndruar në kontakt.  Gruaja më e pasur këtë vit është trashëgimtarja e kozmetikës, Francoise Bettencourt Meyer e Francës.

Warren Buffett është personi i gjashtë më i pasur në botë, me vlerë 96 miliardë dollarë. Theshtë viti i parë që nga viti 1993 që investitori i nderuar që drejton Berkshire Hathaway nuk është shfaqur në pesë të parët. Jo se Oracle 90-vjeçar i Omaha-s kishte një vit të keq – ai ende vlen 28.5 miliardë dollarë më shumë sesa ishte në listën e vitit 2020.

Vitin e kaluar SHBA kishin 614 miliarderë dhe Kina kishte 456 (përfshirë 66 nga Hong Kong dhe 1 Makao). Si rezultat i fitimeve në Kinë, Pekini është shtëpia e më shumë miliarderëve se kudo në botë, duke kapërcyer New York City. India ka numrin e tretë më të lartë të miliarderëve, me 140. Krejt, 1,149 miliarderë nga vendet e Azi-Paqësorit kanë vlerë 4.7 trilionë dollarë, ndërsa miliarderët amerikanë kanë një vlerë totale prej 4.4 trilionë dollarë.

Një rekord 1,975 miliarderë janë bërë vetë, nga 1,457 vitin e kaluar. Kjo barazohet me 72% të listës (kundrejt rreth 70% në vitin 2020). Është një ndryshim i dukshëm nga lista e miliarderëve të vitit 2001, kur 49% e gjithsej 565 miliarderëve ishin bërë vetë. Forbes përdor termin “i bërë vetë” si një kontrast me “të trashëguar” dhe “të trashëguar dhe në rritje;” nuk ka për qëllim të tregojë se dikush krijoi një pasuri miliarda dollarëshe vetë. Për të arritur një arritje të tillë duhet punë ekipore.

Njëqind e gjashtë nga anëtarët e listës janë nën 40 vjeç, dy të tretat e të cilëve janë bërë vetë. Miliarderi i ri më i ri i bërë vetë është 26-vjeçari amerikan Austin Rusell, i cili u tërhoq nga Stanford për të themeluar firmën e sensorëve të automjeteve Luminar Technologies, ai është me vlerë 2.4 miliardë dollarë dhe renditet në numrin 1299. Ka edhe një miliarder të ri më të ri gjithashtu, 18-vjeçari Kevin Davin Lehmman nga Gjermania, babai i të cilit Guenther Lehmann transferoi pjesën e tij në zinxhirin e farmacive dm-drogerie mkt tek ai, ai ka vlerë 3.3 miliardë dollarë dhe renditet në numrin 925. Në skajin tjetër të spektrit, miliarderi më i vjetër, në moshën 99 vjeç, është manjati amerikan i sigurimeve George Joseph.

Mukesh Ambani i Indisë është bërë personi më i pasur në Azi, renditet i 10-ti dhe me vlerë rreth 84.5 miliardë dollarë. Ai nxit Jack Ma nga Kina, personi më i pasur i Azisë një vit më parë, rangu i të cilit ra në Nr. 26 (nga Nr. 17 vitin e kaluar) megjithë një kërcim prej gati 10 miliardë dollarësh në pasurinë e tij në 48.4 miliardë dollarë. Fituesi më i madh në përqindje këtë vit është nga Kina: Zhong Shanshan mori kompaninë e tij të ujit në shishe Nongfu Spring publik vjeshtën e kaluar në bursën e Hong Kongut dhe aksionet u rritën, duke ngritur vlerën e tij neto në 68.9 miliardë dollarë, 3,345% më shumë se 2 miliardë dollarë në vit. më parë.

Nga 493 ardhurve ne gjurmuar poshtë të këtij viti, disa rrugë të shquar në Nju pasur qëndroi jashtë, duke përfshirë cryptocorrency, SPACs (kompanitë e blerjes për qëllime të veçanta), IPOs tradicionale dhe shëndetësor Covid lidhura.

Gjashtëdhjetë e një njerëz që u shfaqën në listën e vitit 2020 ranë, numri më i vogël i braktisjeve në një dekadë. Braktisjet e dukshme përfshijnë anëtarin e familjes Kardashian dhe sipërmarrjen e grimit Kylie Jenner dhe Guvernatorin e West Virginia Jim Justice.

Njëzet e tre miliarderë kanë vdekur që nga mesi i Marsit 2020, duke përfshirë Benjamin de Rothschild të Zvicrës , trashëgimtar i një pasurie bankare të rrëfyer; Manjati bankar brazilian Joseph Safra dhe manjati i kazinosë Sheldon Adelson . Më 27 Mars, pasi Forbes kishte finalizuar renditjen e këtij viti, miliarderi çek Petr Kellner vdiq në një përplasje helikopteri në Alaskë. Pasuria e tij prej 17.5 miliardë dollarësh, e cila ka të ngjarë t’i kalojë gruas dhe fëmijëve të tij, është përfshirë në numrat tanë.

Kemi gjithashtu pjesë të kryqëzuara të listës, duke përfshirë pronarët më të pasur të ekipeve sportive në botë, shtetet amerikane me më shumë miliarderë dhe miliarderët e Kalifornisë.

Marrë nga Forbes.

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

bota bota elon musk jeff bezos kriza dhe pandemia lista e forbes elon musk jeff bezos kriza dhe pandemia lista e forbes

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni