LIVE UPDATES
Bota

Pse të rinjtë nuk janë të sigurt nga COVID-19? Flasin ekspertët

7 Prill 2021, 11:48 Nga DOSJA
Pse të rinjtë nuk janë të sigurt nga COVID-19? Flasin

Gjithnjë e më shumë, të rinjtë po infektohen me COVID-19. Një numër i lartë të prekurish janë edhe fëmijët. Por pse po ndodh kjo? 

Rritja e rasteve tek të rinjtë është ndoshta një kombinim faktorësh,” tha analisti i CNNi Dr. Leana Jen.

Fillimisht është fakti që gjithnjë e më shumë njerëz të moshuar po vaksinohen dhe për këtë arsye mbrohen nga koronavirusi“, u shpreh ai.

Rreth  95.7% e vdekjeve nga koronavirusi kishin një sëmundje bashkëshoqëruese ose ishin mbi 70 vjeç ose më të vjetër. Tani shumica e qytetarëve të këtyre moshave janë vaksinuar me të paktën një dozë, shkruan cnn.gr.

Një faktor tjetër i mundshëm i rritjes së rasteve janë mutacionet , veçanërisht B.1.1.7. Ky është mutacioni që u shfaq për herë të parë në Mbretërinë e Bashkuar dhe u përhap shpejt në pjesën tjetër të botës. Hulumtimet tregojnë se lloji i ri është më ngjitës, që do të thotë që tani jeni në rrezik më të madh për të marrë koronavirusin nga aktivitetet që dikur konsideroheshin të sigurta.

Nëse merret parasysh fakti që të rinjtë janë më aktivë dhe lëvizin më shumë , kjo ndoshta shpjegon rritjen e rasteve në mosha më të vogla.

A do të thotë kjo që shkollat duhet të mbyllen?

“Jo domosdoshmërisht”, thotë eksperti. “Studime të shumta kanë treguar se shkollat ​​mund të jenë një nga vendet më të sigurta për një fëmijë për të qëndruar nëse ekzistojnë masat e higjienës dhe mbrojtjes personale, të tilla si përdorimi i maskës, ventilimi në klasë dhe një shkallë e distancës.

Vaksinimi i mësuesve do të ishte gjithashtu një armë e fuqishme e mbrojtjes dhe zvogëlon mundësinë e transmetimit të koronavirusit. Masa shtesë të tilla si teste të rregullta do të ndihmonin gjithashtu,” tha ajo.

A duhet të përqendrohemi në vaksinimet në këto grupe mosha?

Fillimisht, ishte logjike të vendoset përparësia e vaksinimit të personave të moshuar me sëmundje kronike. Ata kanë më shumë të ngjarë të sëmuren rëndë. Ky prioritizim ka ndihmuar në shpëtimin e jetës dhe parandalimin e “sulmeve në zemër” në spitale. Kështu që duhet të jemi të durueshëm. Në fund, të gjithë do të vaksinohen ”, përgjigjet eksperti.

Eksperti u shpreh se ëmijët nën 16 vjeç nuk mund të vaksinohen ende, por prindërit dhe ata përreth fëmijëve, vaksinimi ndihmon në mbrojtjen e tyre.

(kle.mu./dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

bota bota koronavirusi tek femijet leana jen koronavirusi tek femijet leana jen

Sondazh

Poll

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM