LIVE UPDATES
Bota

Sfida e re e BE-së/ Disa vende mund të përzierjnë vaksinat e Covid-19 për ata që dozën e pare e kanë marrë AstraZeneca

7 Prill 2021, 11:47 Nga DOSJA
Sfida e re e BE-së/ Disa vende mund të përzierjnë vaksinat e

BRUKSEL- Programet e vaksinimit janë stepur pasi një numër i vogël raportesh që marrësit e vaksinës AstraZeneca kanë pësuar mpiksje jashtëzakonisht të rralla të gjakut, duke bërë që disa vende në të gjithë botën të ndërpresin përdorimin e saj.

Një zyrtar i lartë për Agjencinë Evropiane të Barnave (EMA) tha në një intervistë të botuar të Martën se kishte një lidhje midis vaksinës dhe mpiksjeve të rralla të gjakut në tru, por shkaqet e mundshme ishin ende të panjohura.

Sipas Guardian, EMA më vonë tha në një deklaratë se rishikimi i saj i vaksinës ishte në vazhdim. Ajo do të japë një azhornim mbi hetimin e saj sot pasdite.

AstraZeneca ka thënë më parë se studimet e saj nuk kanë gjetur rrezik të lartë të mpiksjes për shkak të vaksinës, miliona doza të të cilave janë administruar në të gjithë botën. Ndërsa shumë vende kanë rifilluar përdorimin e goditjes, disa kanë vendosur kufizime moshe.

Në shumë raste, kjo ka bërë që zyrtarët të mendojnë një zgjidhje alternative se çfarë të bëjnë për njerëzit që morën dozën e parë të AstraZeneca por nuk janë më të ligjshëm sipas rregullave të reja. Ndërsa numrat janë të vegjël krahasuar me dhjetëra miliona që vaksinohen në të gjithë rajonin, vendimi është i rëndësishëm sepse nuk është testuar në provat e fazave të vona të njerëzve.

Çdo divergjencë ndaj autorizimit të marketingut të EMA-së do të konsiderohet gjithashtu si “jashtë përdorimit të etiketës”, që do të thotë se nuk do të aprovohet nga rregullatori dhe të lërë vendet individuale përgjegjëse për çdo efekt të mundshëm anësor.

EMA nuk kishte asnjë koment të menjëhershëm kur u pyet për përzierjen dhe përputhjen e vaksinave dhe iu referua konferencës së sotme. Disa ekspertë thonë se, për shkak se të gjitha vaksinat synojnë të njëjtën proteinë të jashtme “spike” të virusit, ato mund të punojnë së bashku për të trajnuar trupin për të luftuar virusin. Nuk ka prova se do të jetë aq efektive.

(d.a/dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

bota bota astrazeneca ema mpiksja e gjakut astrazeneca ema mpiksja e gjakut

Sondazh

Poll

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM