LIVE UPDATES
Bota

Skandali në Greqi/ 22 atletë të gjimnastikës letër krerëve të shtetit për tortura gjatë stërvitjes

7 Prill 2021, 11:27 Nga DOSJA
Skandali në Greqi/ 22 atletë të gjimnastikës letër

GREQI- Tronditëse janë ankesat e 22 sportistëve në letrën e tyre të hapur drejtuar Presidentit të Republikës dhe Kryeministrit të Greqisë.

Dhuna e tyre sistematike fizike, verbale dhe psikologjike, ngacmimi seksual dhe fyerja e dinjitetit të tyre seksual raportohen nga 22 atletë të njohur në fushën e gjimnastikës instrumentale, me medalje kombëtare dhe ndërkombëtare.

Sipas Protothema, në një letër dërguar dje presidentit të Republikës dhe kryeministrit, atletët kërkojnë ndërhyrjen e shtetit dhe udhëheqjes politike, në mënyrë që të konsolidojnë sportin e tyre dhe “të dalin nga hija e mizorisë dhe abuzimit”.

Periudha kohore të cilës ata i referohen fillon nga 1985 dhe mbulon sezone të ndryshme, pasi që atletët garuan në kohë të ndryshme, megjithatë atletët karakterizojnë si një sekret të përjetshëm metodat e trajnimit që “arritën kufirin e tortura. “me ndëshkim trupor, agjërim të detyruar, abuzim psikologjik dhe poshtërim, madje edhe ngacmim seksual”.

Atletët shprehen në letrën e tyre se trajnerët, për të disiplinuar sportistët, i godasin me pranga në fytyrë dhe trup, si dhe me goditje, shtytje dhe të gjitha llojet e goditjeve të tjera. Ata kapnin vajzat e vogla për flokët dhe i tërhiqnin ato nga pika e uljes së ushtrimit në pikën fillestare për të përsëritur programin e tyre, ndërsa ata qanin pandërprerë.

Sipas atletëve në letrën e tyre, trajnerët e tyre hodhën objekte, të tilla si karrige dhe këpucë, ndërsa kryenin ushtrime. Sipas asaj që ata ankohen, disa trajnerë i detyruan atletët të godisnin shokët e tyre sportistë.

“Shumë prej nesh arritën në pikën për të bërë ushtrime edhe me këmbë dhe duar të thyera, të cilat çuan në dëmtime më të mëdha dhe probleme shumë serioze”,- thonë ata .

Duke përshkruar dietën e rreptë që u detyruan të raportonin, ata thonë se disa atletë kishin arritur aq larg sa të hanin pastë dhëmbësh sepse nuk duronin dot urinë dhe madje shikuan në koshat e plehrave në hotelet ku po qëndronin. E gjithë kjo ndodhi me fëmijët e vegjël si viktima, pasi që shumica e tyre raportojnë se ata filluan të luanin këtë sport në moshën 5 vjeç, ndërsa në moshën 9 vjeç ata tashmë kishin pjesëmarrje në gara, qoftë kolektive ose ndërkombëtare.

(d.a/dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

rajoni rajoni atletet ne greqi ngacmimet seksuale ne greqi atletet ne greqi ngacmimet seksuale ne greqi

Sondazh

Poll
Bota 7 Prill 2021, 09:54

FOTO/ Simbolika e fustanit të Vjosa Osmanit

KOSOVË- Dy ditë nga marrja e detyrës më të re si Presidente e Kosoves, Vjosa Osmani bëri dje betimin në një ceremoni të mbajtur më pak pjesëmarrës si pasoj...

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat