LIVE UPDATES
Aktualitet

S’i përputhen shenjat e gishtërinjve, Policia: Është i njëjti person!

12 Maj 2022, 18:51 Nga DOSJA
S’i përputhen shenjat e gishtërinjve, Policia: Është i

Elio Kosta vetëm 16 vjeç ka kërkuar ndihmën e emisionit Fiks Fare pasi në Janar të vitit 2022 ka aplikuar për rinovimin e pasaportës, kjo e fundit e skaduar në Dhjetor 2020. Elio jeton prej shumë vitesh në Greqi bashkë me familjen e tij ku edhe studion. Ai tregon se ka që prej muajit Janar që nuk mundet të tërheqë pasaportën edhe pse ka aplikuar për një pasaportë të shpejtë 3 ditore. Sipas tij kur është njoftuar për tërheqjen e pasaportës bashkë me mamanë e tij nga punonjësit e Drejtorisë së Policisë Tiranë i është thënë se nuk mundet ta tërheqë, pasi ka një problem me identifikimin e tij.

Babai i Elios ka vajtur disa herë të interesohej pranë kompanisë ALEAT, dhe këta të fundit i thonë se duhet të vijë të interesohet herë pas here. Gazetarët e Fiks Fare bashkë me Elion i drejtohen Gjendjes Civile Numër 2 në qytetin e Tiranë, ku familja e tij është e regjistrua, për të pyetur se si qëndron problemi.

Punonjësa e këtij institucioni jashtë kameras tha se bëhet aplikimi dhe në momentin që pasaporta ka një vonesë i bie të jetë rast komisioni, komisioni vlerësohet nga Drejtoria e Përgjithshme e Gjendjes Civile. Mblidhen dokumentat dhe dërgohen atje. Komisioni del në një vendim, pasi ka patur një mospërputhje.

“Ne dërgojmë të dhënat. Rasti është delegur nga kompania ALEAT pranë Drejtorisë së Përgjithshme të Gjendjes Civile, dhe kjo e fundit e sjell për verifikim aty ku ka njësinë. Shkresa nga ana e institucionit tonë është dërguar, kur komisioni të dalë në një vendim do të njoftohet dhe shtetasi. Shkresat janë dërguar brënda afateve ligjore. Elio ka të drejtën e vet të pajiset me pasaportë. Ky aplikim ka vetëm një numër identiteti, tek fotoja ndoshta nuk përputhet fytyra,”- shprehet punonjësja e gjendjes civile.

Fiks Fare u interesua edhe në Komisariatin NR. 2 Tiranë në lidhje me procedurat e verifikimit për problemin e Elios. Ky komisariat vendosi në dispozicion për Fiks Fare dokumentin përmes së cilit shpjegohet se më datë 1 Mars 2022 Elio është intervistuar nga punonjësit e komisariatit me një kërkesë të Ministrisë së Brendshme, nga ku vërtetohet se Elio Kosta është i njëjti person.

Por eksperti kriminalist Artan Rexhepi thotë se rastet e ngjashme janë shumë të rralla.

“Probleme me ngjashmërinë ndodhin vetëm me ndryshimin e gjeneraliteteve. Sado që të zhvillohet një person shenjat e gishtërinjëve, retina e syve dhe tiparet e tjera në fytyrë janë të pandryshueshme.

Është një aplikacion që ndihmon ekspertët shtetëror për të kryer ekspertizën sa më të shpejtë, por në dijeninë time në vendin tonë nuk ka, në rast të ngjashme mund të kërkohet ndihma e ekspertëve privat, por edhe ata e kryejnë ekspertizën manualisht. I gjithë ky konstatim nuk kërkon më shumë se 2 javë kohë,”- pohon eksperti kriminalistik.

Por derisa institucionet të zgjidhin ngërçin që u është krijuar, Eliosi vazhdon të jetojë larg familjes së tij dhe ka humbur gjithashtu edhe vitin shkollor.

Marrë nga Top Channel

Kryeministri Rama, prej disa ditësh po sulmon SPAK për arrestimet nga radhët e PS dhe kërkoi prangosjen e Berishës dhe Metës. Cilat janë arsyet sipas jush?

View Results

aktualitet aktualitet elio kosta kompania aleat elio kosta kompania aleat

Sondazh

Poll

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!