LIVE UPDATES
Aktualitet

Nga erdhi frymëzimi? Skandali i Teatrit të Operas dhe Baletit! Si i mori logoja e VJEDHUR 18 milionë lekë  

9 Shkurt 2021, 19:57 Nga DOSJA
Nga erdhi frymëzimi? Skandali i Teatrit të Operas dhe Baletit! Si i

TIRANË– Teatri Kombëtar i Operas, Baletit dhe Ansamblit Popullor shpalli konkursin një vit më parë, ku u kërkua rinovimi rrënjësor i imazhit të instuticionit, e cila kapte vlerën ‘marramendëse’ për një logo, plot 1,845,000 lekë.

Projekti përfshinte krijimin e logos dhe brandimin (ridimensioni, faqosja, dizenjimi dhe prezantimi i produktit). TKOBAP njoftoi se logoja duhet të jetë origjinale moderne dhe theksoi se autori duhet të pranojë përgjegjësi ligjore përsa i përket autenticitetit të punimeve të dorëzuara. E thënë ndryshe, përgjegjësia bie mbi autorin nëse logoja rezulton e vjedhur.

Ku e vodhi kompania ‘Pika Production’ logon?

Teknologjia e internetit nuk e ka aspak të vështirë të zulojë logot e ngjashme. Nga kërkmet në Google, rezulton se logoja ishte publikuar katër vite më parë në Freepik dhe përfaqëson “SoundËave Background”. Autori i krijimit të logos, i është dashur vetëm kopjimi i logos dhe vendosjes anash saj shkrimin ‘Teatri Kombëtar i Operas & Baletit’.

Çfarë është Freepik dhe si trajtohet vjedhja e logos

Freepik një nga burimet më të përdorura për dizajnerët grafikë që ofron mundësi që të gjeni falas ilustrime, ikona, logo etj., të cilat mund të përdoren nëpër faqet e internetit, projekte personale dhe komerciale, gjithmonë duke vendosur emrin e krijuesit në rast se burimet merren falas.

Kur modelet e logove shiten, siç ‘Pika Producion’ e ka bërë duke marrë 18 mln lekë, Freepik thekson: “Në rast se modelet shiten, burimet e siguruara nga Freepik nuk duhet të jenë elementë kryesorë, por mund të përdoren si sfond ose elementë dytësorë”. Në rastin në fjalë, forma e përhapjes së valëve është element kryesor në të dyja logot dhe mbi të gjitha, është identike, pra nuk lejohet.

Kompania ‘Pika Production’, në pronësi të Albert Malltezit u kontaktua nga Dosja.al, por deri në botimin e këtij artikulli, nuk ka asnjë përgjigje.

Por çfarë ndodhi sot?

Artisti Ardian Isufi denoncoi se logoja e re e Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit është një plagjiaturë e një logoje të marrë në një faqe në internet. Nuk kanë qenë të pakta komentet e atyre që thonë me ironi se logoja e vjedhur është e ngjashme me pamjen e koronavirusit në laborator.

(kle.mu./dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet ardian isufi logoja e tkob zana cela ardian isufi logoja e tkob zana cela

Sondazh

Poll

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës