LIVE UPDATES
Bota

Sondazhi i HarrisX: Biden më fajtor se Trump për luftën në Ukrainë, humb besimin e votuesve

8 Mars 2022, 12:39 Nga DOSJA
Sondazhi i HarrisX: Biden më fajtor se Trump për luftën në

SHBA– Në një sondazh të kryer së fundmi në SHBA presidenti Joe Biden shihet më shumë fajtor sesa paraardhësi i tij Donald Trump dhe se ata janë të gatshëm që të ndëshkojnë me votë demokratët këtë nëntor.

Sipas Newsweek, shumica e votuesve të regjistruar, madje edhe nga vetë partia e Biden-it, duan që presidenti të fokusohet më pak në axhendën e tij të gjelbër dhe të lejojë më shumë shpime në SHBA për të adresuar çmimet e larta të gazit.

Të dhënat, nga një sondazh i HarrisX, konkludojnë se ndërsa 42 për qind e votuesve thonë se politikat e Trump janë “më shumë për të fajësuar për pushtimin rus të Ukrainës”, 58 për qind fajësojnë Biden. Rezultatet e sondazhit ndahen kryesisht sipas linjave partiake; mes të pavarurve, 66 për qind fajësojnë Bidenin dhe 34 për qind fajësojnë Trumpin.

Kur jepen më shumë opsione si përgjigje, sondazhi nuk favorizon as presidentin aktual: 40 për qind e fajësojnë atë, 26 për qind e fajësojnë Trumpin, 24 për qind thonë se asnjëri nuk është fajtor dhe 10 për qind thonë se janë të dy fajtor.

Kur u pyetën nëse “sulmi i Rusisë ndaj Ukrainës ju bën pak a shumë të votoni për një parti apo një tjetër në zgjedhjet afatmesme të 2022”, 36 për qind thonë se kanë më shumë gjasa të votojnë republikanët dhe 24 për qind thonë se kanë më shumë gjasa për të votuar demokratë, ndërsa 31 për qind thonë se kjo nuk do të ndikojë në votën e tyre. Mes të pavarurve, 31 për qind thonë se kanë më shumë gjasa të votojnë republikanët për shkak të trajtimit të Ukrainës nga Biden, ndërsa 13 për qind thonë se tani kanë më shumë gjasa të votojnë për demokratët.

“Votuesit besojnë se Biden ka projektuar dobësimin e Putinit me përhapjen e ngadaltë të sanksioneve ekonomike,” tha Dritan Nesho, kryesonketimi dhe CEO i HarrisX.

Nëse kriza e Ukrainës zvarritet dhe është në krye të mendjes që çon në zgjedhjet afatmesme, duket se votuesit, veçanërisht të pavarurit, do të ndëshkojnë liderët demokratë për veprime të ngadalta dhe të vakëta”.-shtoi ai.

Sondazhi i HarrisX pyeti votuesit: “Në dritën e sulmit të Rusisë ndaj Ukrainës dhe rritjes së çmimeve të benzinës, a duhet që administrata Biden të lehtësojë fokusin e saj në ndryshimet klimatike dhe të lejojë më shumë kërkime të naftës dhe gazit natyror në SHBA apo jo?”

Gjashtëdhjetë e nëntë për qind iu përgjigjën “po” pyetjes ndërsa 31 për qind thanë “jo”. Edhe anëtarët e partisë së Biden, Demokratët, u përgjigjën “po” më shpesh sesa “jo”, 53 për qind ndaj 47 për qind. Vetëm 14 për qind e republikanëve nuk donin më shumë eksplorim ndërsa vetëm 30 për qind e të pavarurve thanë “jo”.

Sondazhi me 3010 votues të regjistruar është kryer në datat 25-27 shkurt dhe ka pasur një marzh gabimi plus-minus 1.7 pikë përqindje.

Sondazhi i HarrisX vjen pas një sondazhi të Reuters/Ipsos që tha se 80 përqind e amerikanëve mbështesin idenë e ndalimit të importeve ruse të naftës, siç ka bërë Kanadaja, por një lëvizje e tillë ka të ngjarë të shkaktojë që çmimet e gazit të rriten akoma; në nëntor, SHBA po merrte 7 për qind të naftës së saj nga Rusia, raportoi CNET.

Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki u pyet të enjten në lidhje me potencialin për të ndaluar importet e naftës ruse dhe ajo hodhi poshtë idenë, duke thënë se një veprim i tillë “do të rriste çmimet në pompën e gazit për popullin amerikan, në mbarë botën, sepse do të reduktonte Oferta e disponueshme. Dhe është aq e thjeshtë sa: Më pak oferta rrit çmimet.”

Një javë më parë, Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA mposhti Aktin e Pavarësisë së Energjisë Amerikane nga Rusia, i cili, ndër të tjera, do të riautorizonte ndërtimin e tubacionit Keystone XL që Biden e mbylli në fillim të presidencës së tij. Demokratët votuan kundër masës ndërsa të gjithë republikanët përveç njërit votuan në favor të projektligjit.

Votuesit nuk besojnë se ju mund ta ndaloni në mënyrë efektive Putinin ndërsa bleni naftën e tij. Ata bëjnë thirrje për lehtësimin e fokusit në ndryshimin e klimës për të lejuar më shumë kërkime të naftës dhe gazit natyror në SHBA – një thirrje që përfshin … shumë e rëndësishme , shumica e demokratëve”.-tha Nesho.

Javën e kaluar, Stephen Moore, bashkëthemelues i Komitetit për Çlirimin e Prosperitetit dhe autor i Fueling Freedom: Exposuring the Mad War on American Energy , i bëri thirrje Biden të lëshojë më shumë leje shpimi për shtetet e pasura me naftë.

Çdo fuçi që nuk prodhojmë në Teksas dhe Alaskë vendos para në arkat e presidentit rus Vladimir Putin, duke ndihmuar në financimin e makinës së tij të luftës. Putinit i pëlqen çmimet e larta të naftës dhe gazit,” shkroi Moore.

Ndërkohë, Biden ka mbrojtur vendimin e tij për të çliruar 30 milionë fuçi naftë nga rezervat strategjike të vendit, ndërsa kombet e tjera në Agjencinë Ndërkombëtare të Energjisë së bashku për 30 milionë shtesë. Kritikët, megjithatë, vënë në dukje se 60 milionë fuçi janë rreth asaj që SHBA merr nga Rusia çdo dy javë, pra të pamjaftueshme për të ulur çmimin e gazit në ndonjë mënyrë kuptimplote.

Disa demokratë po shtyjnë gjithashtu idenë e një “pushimi të taksës së gazit”, ku mbledhja e taksës federale prej 18.4 cent për gallon do të pezullohej, por kritikët vërejnë se plani do të rriste kërkesën duke ulur çmimet, por nuk do të bënte asgjë për të rritur ofertën , duke bërë kështu më shumë dëm sesa mirë.

(d.a/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota donald trump joe biden lufta ukraine-rusi vladimir putin donald trump joe biden lufta ukraine-rusi vladimir putin

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra