LIVE UPDATES
Sport

Kylian Mbappé, shi milionash…

Ylli do të ketë 80% të të drejtave të tij të imazhit dhe Madridi, 20% e mbetur. Ka shumë miliona në lojë. Kjo do të shërbejë, si bonusi i nënshkrimit, për të paguar një pjesë të pagës së lartë të yllit.

23 Shkurt 2024, 09:30 Nga DOSJA

Kylian Mbappé, shi milionash…

SPANJE - Të drejtat e imazhit janë kthesa e fundit që mbetet për nënshkrimin e operacionit Mbappe. Lojtari dhe Real Madridi vazhdojnë të diskutojnë për kushtet e fundit të kontratës edhe pse marrëveshja globale është përfundimtare. 

Tashmë ka dalë se klubi nuk dëshiron të thyejë shkallën e pagave me yllin francez dhe se paga e tij nuk do të kalojë 15 milionë euro neto. Bonusi i transferimit i përpjestuar gjatë pesë viteve të kontratës do ta bëjë këtë shifër të rritet ndjeshëm. Por çështja e fundit është se si do të shpërndahen të drejtat e imazhit, një çështje me rëndësi jetike ekonomike.

Në Madrid ka qenë zakon, që nga koha e ‘Galacticos’, që këto të drejta imazhi të ndahen 50/50 mes klubit dhe lojtarit. Ajo tezë shërbeu si themeli për epokën galaktike, atë Madrid të projektuar nga Florentino Pérez, që shkoi në një dimension tjetër në botën e futbollit për shkak të parave që u kthyen nga Figo, Ronaldo, Beckham dhe Zidane. 

Lojtari i parë me të cilin u thye ky rregull ishte Cristiano Ronaldo, përndryshe do të ishte e pamundur t'i paguante pagën. Siç ka mësuar “AS” nga burime të besueshme, Haaland ka 100% të të drejtave te City. Dhe Endrick, pothuajse një ‘neofit’ në elitë, i ndan paratë e tij 50/50 me Madridin. Mes klubit të bardhë dhe Mbappe, ky është diskutimi përfundimtar.

Kylian Mbappé, shi milionash…

Sipas Pedrerolit në “El Chiringuito”, marrëveshja është shumë afër mbylljes: 80% e të drejtave për Mbappé dhe 20% për Madridin. Gjithmonë për kontratat që dalin pas nënshkrimit me klubin. Të mëparshmet, logjikisht, janë 100% në pronësi të francezit. Ka shumë miliona në lojë. Sipas listës së fundit të Forbes, të publikuar në vitin 2023, Mbappé tani gjeneron 20 milionë euro në vit në reklama. Por kjo shifër do të rritet shumë kur ai të nënshkruajë për Real Madridin, sepse kjo do t'i japë atij një tjetër dimension global.

Aktualisht Mbappé është sportisti i nëntë me më shumë ndjekës në rrjetet sociale. Ka më shumë se 117 milionë. Përpara tij janë Benzema, Beckham, Ronaldinho, LeBron, Virat Kholi (ky, një yll i kriketit) dhe në listën e artë, Neymar (349), Messi (522) dhe Cristiano (783). Ditën e sotme, shpërndarja e fitimeve nga ‘byreku’ i rrjeteve sociale është fiksuar edhe në kontratat që futbollistët nënshkruajnë me klauzola specifike... Dhe për këtë flasin edhe Mbappé dhe Real Madrid.

Gjithçka është e rëndësishme për klubin e bardhë dhe yllin në lidhje me të drejtat e imazhit. Lojtari ka qenë i zgjuar në të kaluarën dhe nuk e ka lidhur markën e tij tregtare, KM, me asnjë numër. Kjo do t'i lejojë atij të marrë kë të dojë në Madrid. 

Numri 9 është i lirë dhe Modric me shumë gjasa do të largohet nga numri 10 që mban tashmë në kombëtare. Sipas EFE, ylli ka kërkuar mbrojtjen e markës tregtare të mbiemrit të tij dhe gjestin e tij të zakonshëm me krahët e kryqëzuar kur festonte golat e tij për të operuar komercialisht në një gamë të ndryshme sektorësh në treg që përbëjnë 27 vendet e BE-së. Ai e bëri këtë më 8 shkurt përmes një firme ligjore pariziane përpara Zyrës së Pronësisë Intelektuale të BE-së (EUIPO). 

Në këtë mënyrë, Mbappé synon të garantojë përdorim të mundshëm komercial në zona të ndryshme si produkte kozmetike, pasta dhëmbësh, parfumeri, kostume zhytjeje, bizhuteri, materiale libërlidhjeje, çadra, çanta dhe sende udhëtimi. Të gjitha, përmes tetë prej kategorive që përbëjnë ‘klasifikimin e Nice’, i cili rregullon produktet dhe shërbimet që i nënshtrohen regjistrimit të markës tregtare.

Përveç emrit, mbiemrit dhe vizatimit të festës së golave ​​të tij, kujton EFE, Mbappé ka dy nga citimet e tij më të kujtuara të regjistruara në EUIPO , "'Moi tu m'parles pas d'age"  (Mos fol me mua për moshën) dhe “Le football il a changé” (Futbolli ka ndryshuar), si dhe një vizatim në të cilin shfaqet logoja e një prej aktiviteteve të solidaritetit, ku ai është një nga kokat e dukshme, “Ne kujdesemi për të gjithë”.

Aktualisht, Mbappé ka tre sponsorë kryesorë: ata janë Nike, marka që e vesh atë, Hublot dhe Oakley. Kur të nënshkruajë për Real Madridin do të jetë sportisti më i kërkuar i momentit. Lojtari do të marrë medaljen e artë dhe Madridi do të ketë një rikthim ekonomik.

B.T (Dosja.al)

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni