LIVE UPDATES
Sport

Menu e përgatitur nga doktorë dhe shkencëtarë/ Zbulohen ushqimet e yjeve të Man.City para finales së Champions League

Mund të jetë nata më e madhe e karrierës së lojtarëve, si dhe të Pep Guardiolës, por është gjithashtu një rast që shkatërron nervat për kryekuzhinierin e Cityt, Morgan Steele dhe nutricionistin e performancës Tom Parry, të cilët kanë zhvilluar një plan vakt 24-orësh për të rimbushur muskujt dhe mbani energjinë dhe përqendrimin në nivele të larta.

10 Qershor 2023, 18:27 Nga DOSJA
Menu e përgatitur nga doktorë dhe shkencëtarë/ Zbulohen

TURQI - Ndërsa tifozët e Mançester Sitit po darkonin me mish qengji, qebap dhe një shkretëtirë bakllavaje nëpër rrugët e Stambollit, lojtarët që përpiqen të plotësojnë tripletën po ndiqnin një plan të rreptë të menusë - në të cilën Mail Sport i është dhënë akses ekskluziv.

Mund të jetë nata më e madhe e karrierës së lojtarëve, si dhe të Pep Guardiolës, por është gjithashtu një rast që shkatërron nervat për kryekuzhinierin e Cityt, Morgan Steele dhe nutricionistin e performancës Tom Parry, të cilët kanë zhvilluar një plan vakt 24-orësh për të rimbushur muskujt dhe mbani energjinë dhe përqendrimin në nivele të larta.

Duke punuar së bashku me Institutin e Shkencave Sportive Gatorade, City ka siguruar të premten përpara ndeshjes, perime me fibra të larta dhe vakte të pasura me karbohidrate.

Kevin De Bruyne zgjodhi një pjatë spageti me pesto të lehtë të bërë në shtëpi dhe një sasi të vogël domate të prerë në kubikë, speca dhe gjoks pule.

"Meqenëse klima në Turqi është më e ngrohtë se në Angli, ne kemi ndërmarrë hapa si rritja e testimit të urinës para stërvitjes për t'u siguruar që lojtarët janë të vetëdijshëm për nivelet e hidratimit," thotë shefi i kuzhinës Steele.

Opsionet e disponueshme të mëngjesit të ditës së ndeshjes përfshijnë vezë të bëra me porosi me një përzgjedhje buke të sapopjekur, qull, tërshërë gjatë natës, granola dhe bukë bananeje. Lojtarët shpesh do të kenë një tas shtesë me fruta dhe kos.

Ushqimet e stilit bufe do të përgatiten në orën 14:00 dhe 18:30, me një shumëllojshmëri makaronash me pak yndyrë dhe pjata me oriz, si spageti me domate dhe farfalle me pesto shtëpiake me pak yndyrë.

Kishte gjithashtu një sërë opsionesh të proteinave pa dhjamë, si fileto pule pa lëkurë, peshk të bardhë të freskët dhe patatet e pjekura dhe skuqjet me misër të ëmbël.

Shkencëtari kryesor i Gatorade, Ian Rollo shpjegon: 'Të gjitha ndeshjet janë lojëra të mëdha në sytë tanë, kështu që këshilla është që të mos devijoni nga filozofitë që kanë qenë të suksesshme gjatë gjithë sezonit.'

Përpara ndeshjes lojtarëve të Cityt do t'u ofrohen opsione me volum më të vogël si bukë banane, bukë të thekur me djathë me pak yndyrë, brusketa dhe puding orizi.

B.T (Dosja.al)

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN