LIVE UPDATES
Sport

Pas ‘divorcit’ me Pique, tani Shakira duhet të shmangë burgun për mashtrim tatimor

Kolumbiani kërkon të arrijë një marrëveshje me prokurorinë dhe thesarin për të shmangur gjyqet. Ajo akuzohet për deri në 14.5 milionë euro (15.12 milionë dollarë), shmangie detyrimesh fiskale, që para gushtit prokuroria mund t’i paraqesë në aktakuzën.

4 Korrik 2022, 07:21 Nga DOSJA

Pas ‘divorcit’ me Pique, tani Shakira duhet të shmangë

SPANJE - Gjërat nuk kanë shkuar ashtu siç pritej për Shakirën së fundmi, pasi pas ndarjes nga Gerard Piqué, kolumbiania përballet me një sëmundje të rëndë të babait të saj dhe tashmë këtyre shqetësimeve i shtohet edhe një kapitull tjetër.

Këngëtarja kolumbiane përballet me një mashtrim të mundshëm tatimor në Spanjë, për të cilin ajo i kërkoi ekipit të saj të avokatëve të arrijnë një marrëveshje me prokurorin e shtetit të Barcelonës.

Magjistratët e gjykatës së Barcelonës dolën në përfundimin se Shakira nga viti 2012 deri në 2014, e ka jetuar pjesën më të madhe të jetës në Spanjë, për të cilën duhet të kishte paguar taksat, sipas pagesave me kartë krediti dhe vizitave në dyqane të ndryshme, sipas fotove që ajo vetë publikoi në rrjetet e saj sociale.

Përveç kësaj, në vitin 2012 Shakira bleu një shtëpi, mori me qira një studio regjistrimi dhe lindi fëmijën e saj të parë, Milanin, në një klinikë në Barcelonë. Mashtrimi për të cilin ajo akuzohet është deri në 14.5 milionë euro (15.12 milionë dollarë), kështu që para gushtit prokuroria mund të paraqesë aktakuzën.

Qëllimi i Shakirës është të shmangë gjykimin dhe të ekspozohet ndaj një skandali të ri në një kohë që nuk është më e përshtatshme. Me sa duket, artistja ka ngarkuar tashmë ekipin e saj të avokatëve për të kërkuar një marrëveshje me avokatin, i cili mbron interesat e thesarit dhe me prokurorinë e Barcelonës që të përpiqet të shmangë burgun, edhe nëse duhet të arrihet një marrëveshje milionerësh.

Prishja e marrëdhënies me futbollistin Gerard Pique është një tjetër faktor, pasi lojtari i Barcelonës luftoi deri në fund me agjencinë e tatimeve, pasi u gjobit me 2.1 milionë euro për transferimin e të drejtave të imazhit në një kompani për të paguar më pak taksa. Në fund, Pique fitoi gjyqin dhe gjoba u anulua.

Tani, Shakira kërkon të ndryshojë vendbanimin e saj në Miami dhe të mbyllë një kapitull gjyqësor, që po e prek emocionalisht pas ndarjes me Piqué, i cili ishte pika e saj e mbështetjes në këtë temë.

Marrëveshja nuk do të jetë aspak e lehtë dhe fakti është se prokuroria do ta akuzojë për gjashtë krime tatimore, por ajo po blen kohë dhe kërkon të mbyllë një pakt që do ta çojë në gjyq në çdo mënyrë, por që do të ishte disi e shkurtër duke pranuar fajin e saj dhe duke dëgjuar se jo ai do të shkojë në burg, në këmbim të marrëveshjes së mundshme milionere.

B.T (Dosja.al)

Sondazh

Poll

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind