LIVE UPDATES
Aktualitet

Sqarimi/ Pse arrestimet e protestuesve janë të paligjshme, përkufizohen si rrëmbime personi

11 Mars 2022, 15:23 Nga DOSJA
Sqarimi/ Pse arrestimet e protestuesve janë të paligjshme,

TIRANË– Akuza për bllokim rrugësh që po monton policia kundër protestuesve është e jashtëligjshme. Në një arsyetim ligjor, avokati Altin Goxhaj arsyeton se pengimi i mjeteve të transportit nuk ka të bëjë aspak me tubimin e protestës ashtu siç nuk ka të bëjë aspak me faktin që të prishet makina në mes të rrugës dhe as me momentin kur ndodh një aksident. Gjykata Kushtetuese në Maj 2021 e shpalli të paligjshëm penalizimin e tubimit paqësor i cili as ka kusht më njoftimin paraprak të policisë. Pra e drejta e tubimit duke qenë e drejtë kushtetuese dhe e ligjshme në çdo aspekt penal, duke qëllimi i protestuesve e bën nuk pretendimin e policisë për shkeljen e Nenit 293. Goxhaj shton se e drejta për tu grumbulluar, zhvilluar një tubim proteste para Kryeministrisë apo në një kryqëzim apo rrugë pa qenë nevoja për njoftimin paraprak të policisë garantohet nga Kushtetuta dhe Gjykata Kushtetuese.

Arsyetim ligjor nga Avokati Altin Goxhaj (Altin Goxhaj)

Akuza për bllokim rrugësh që po monton policia kundër protestuesve është e jashtëligjshme. Pengimi i mjeteve të transportit nuk ka të bëjë aspak me tubimin e protestës ashtu siç nuk ka të bëjë aspak me faktin që të prishet makina në mes të rrugës dhe as me momentin kur ndodh një aksident. Sipas kuptimit të nenit që bënë me qëllim socialistët në 2019 bllokimi i mjeteve të transportit ka kusht anën subjektive të veprës penale që është thjesht pengimi por këto 2 ditë pengimi i mjeteve të transportit është qëllim dhe jo pasojë e një qëllimi tjetër të ligjshëm që është tubimi paqësor. Sa herë ka marshim apo tubim ka dhe bllokim rruge pra i bie që sa herë protestohet të kemi vepër penale. Por Gjykata Kushtetuese në Maj 2021 e shpalli të paligjshëm penalizimin e tubimit paqësor i cili as ka kusht më njoftimin paraprak të policisë. Pra e drejta e tubimit duke qenë e drejtë kushtetuese dhe e ligjshme në çdo aspekt penal, duke qëllimi i protestuesve e bën nuk pretendimin e policisë për shkeljen e Nenit 293

“Pengimi i qarkullimit të mjeteve të transportit” (Shtuar me ligjin nr. 44/2019, datë 18.7.2019) “Vënia e pengesave ose ndalimi, me çdo mjet e mënyrë, i qarkullimit të mjeteve të transportit automobilistik, hekurudhor, ujor e ajror, dënohet me gjobë ose me burgim deri në tre vjet.” Sepse Kushtetuta përcakton qartë në Nenin 47:

“1. Liria e tubimeve paqësore dhe pa armë, si dhe e pjesëmarrjes në to është e garantuar.

Pra e drejta për tu grumbulluar, zhvilluar një tubim proteste para Kryeministrisë apo në një kryqëzim apo rrugë pa qenë nevoja për njoftimin paraprak të policisë garantohet nga Kushtetuta dhe Gjykata Kushtetuese. Ky është arsyetimi ligjor që i shpall të paligjshme të gjitha arrestimet dhe akuzat e rrëmbimeve policore të qytetarëve! P.s. Gjykata Kushtetuese ka arsyetuar në Maj 2021 se Gjykata Strasburgut ka përcaktuar qartë që zhvillimi i një tubimi në rrugë apo kryqëzim është i mbrojtur si e drejtë tubimi për aq kohë sa qëllimi është realizimi i një tubimi paqësor dhe jo thjesht pengimi i mjeteve të transportit për një kohë relativisht të gjatë.

LAJMI KRYESOR: Rritja e çmimeve! PROTESTAT masive në qytetet e Shqipërisë, qytetarët organizohen

(F.m/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet altin goxhaj kriza ekonomike prej luftes altin goxhaj kriza ekonomike prej luftes

Sondazh

Poll

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013

"Zemërohet" Vjosa! Pamjet e rrjedhës pas reshjeve të dendura, apel për të monitoruar situatën

Terren i VËSHTIRË- Momenti kur shpëtohet 43-vjeçari që po kërkonte thesarin në Gramsh

Proteste per Luiz Ejllin

Protesta per Luiz Ejllin te Top Channel

Momenti kur peshkarexha “Geni” kapet duke u furnizuar me naftë nga anija libiane

Shpërthimi me tritol në banesën e Shefit të Krimeve, babai: Ishte i fuqishëm

Ministri Çuçi: Në 2022 kemi pasur 49 viktima

Rruga e Krastës, zyrtari i PS: Do të bojkotojmë zgjedhjet lokale

Banorët e Mamurrasit në protestë: Mjetet e tonazhit të rëndë që kalojnë orar pa orar na shqetësojnë

U helmuan nga uji në lokal, flet administratorja e hotelit në Shkodër: Uji ka qenë i ambalazhuar

Rrethohet nga FNSH dhe RENEA shtepia e Ervis Martinajt

Telefonata URGJENTE! Noka i ka bllokuar Foltoren, Nikolla harron mikrofonin hapur: Po e përjashtoj