LIVE UPDATES
Bota

Starbase, qyteti aspak i zakonshëm i Musk me një port hapësinor në Hënë dhe në Mars

6 Nëntor 2021, 11:47 Nga DOSJA
Starbase, qyteti aspak i zakonshëm i Musk me një port hapësinor

SHBA- Elon Musk nuk e ka fshehur synimin e tij për të krijuar një vendbanim në Mars në të ardhmen, por diçka ka ndryshuar në planet e tij.

Sipërmarrja e tij e fundit është të krijojë një qytet në Tokë, të  vendosur rreth vendit të nisjes së SpaceX South Texas në Boca Chica. Ideja e Musk është ta quajë qytetin Starbase, Teksas. Ai do të strehojë të gjithë ata që punojnë në vendin e lëshimit të raketave, ata që synojnë të fluturojnë në hapësirë dhe do të jetë një destinacion turistik për ata që duan të dëshmojnë fuqinë e jashtëzakonshme të një udhëtimi në hapësirë.

Sipas Science focus, Musk shpreson se ky qytet do të jetë pika e nisjes për njerëzit që udhëtojnë në Mars, me çdo automjet të fuqishëm ‘Starship’, të aftë për të transportuar rreth 100 njerëz në Planetin e Kuq. Ndërsa përgatiten për fluturimin e tyre, ata do të zgjedhin llojin e hapësirës së jetesës dhe infrastrukturës ku duan të qëndrojnë në qytetin e ri. Prandaj, transformimi i fshatit Boca Chica në qytetin Starship, Teksas, mund të jetë thelbësor për Musk për të realizuar vizionin e tij të eksplorimit të hapësirës.

Musk filloi procesin e krijimit të qytetit të tij në fund të shkurtit, fillim të marsit 2021 kur iu afrua zyrtarisht për leje administratës së Qarkut Cameron. SpaceX njoftoi synimin e saj për të ndërtuar një strukturë lëshimi në fshatin Boca Chica, në Bregun e Gjirit të SHBA-së, në vitin 2014 pas një vlerësimi të gjerë mjedisor të kryer nga Autoriteti Federal i Aviacionit të SHBA. Ndërsa Musk lëshon raketat e tij Falcon në vendet e marra me qira nga NASA dhe qeveria amerikane, faqja e Boca Chica është në pronësi të kompanisë. Është pranë fshatit Boca Chica, dhe ndërsa shumica e banorëve shitën pronat tek SpaceX dhe u larguan, disa e refuzuan marrëveshjen. Ata tani duhet të evakuojnë përkohësisht shtëpitë e tyre sa herë që ka një nisje raketore dhe duhet thënë se mMusk po planifikon shumë udhëtime hapësinore.

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota kuriozitete elon musk fluturimet ne hapesire raketa e elon musk spacex elon musk fluturimet ne hapesire raketa e elon musk spacex

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra