LIVE UPDATES

elton deliu

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

I sulmuan kompleksin me kallashnikov, kush është biznesmeni Enver Çaushi, daja i Florianit që mori peng tregtarin për borxh - Aktualitet
LIVE UPDATES
Aktualitet

I sulmuan kompleksin me kallashnikov, kush është biznesmeni Enver Çaushi, daja i Florianit që mori peng tregtarin për borxh

15 Qershor 2020, 09:12 Nga DOSJA
I sulmuan kompleksin me kallashnikov, kush është biznesmeni Enver

TIRANËDosja.al ka zbardhur detaje në lidhje me biznesmenin Enver Çaushi, i cili rezulton pronar i kompleksit “Eiffel” që u sulmua me kallashnikov mesnatën e kaluar. Mësohet se Çaushi, është xhaxhai i Florian Çaushit, një person me precedent penalë, që është akuzuar për pengmarrjen e tregtarit të identifikuar si Syrja Xheli.

Florian Çaushi është gjithashtu djali i dajës së Elton Deliut, i cili mbeti i vrarë nga një atentat në apartamentin e tij në vitin 2008. Në vitin 2012, Çaushi mori peng Xhelin, dhe prentedonte se ky i funfit, i kishte një borxh prej 20 mijë eurosh kushëririt të tij të ndjerë. Në mungesë të Elton Deliut, që figurinte i vrarë prej katër vitesh, Çaushi kërkonte që Xheli t’ja jepte atij borxhin që i kishte pasur Deliut.

Kështu, në vitin 2012, Florian Çaushi i cili drejtonte një automjet tip “Mercedes-Benz” ka shkuar të takojë Syrja Xhelin dhe i ka kërkuar që të shkonte me të në makinë për ta sqaruar.

Sipas deklarimeve të bëra në atë kohë nga autoritetet, Çaushi, i ka kërkuar Xhelit, të hipte në makinë dhe të shkonin të sqaronin problemin me shtetasin Enver Çaushi, i cili ishte xhaxhai i tij.

Syrja Xheli ka hipur në këtë automjet, por gjatë rrugës i pandehuri Florian Çaushi nuk ka shkuar në drejtim të lokalit të xhaxhait të tij, shtetasit Enver Çaushi por ka marrë një rrugë tjetër pikërisht në drejtim të fshatit të tij Mëzez, për tek lokali i tij i ndodhur në komunën Kashar.

Sapo ka arritur tek lokali, Florjani ka futur makinën brenda, ndërsa i afërmi i tij Elton Dema ka mbyllur qepenin. Më pas, Florjan Çaushi e ka lidhur këmbë e duar Xhelin, e ka rrahur me një shkop bejsbolli dhe nën kërcënimin e një arme zjarri, i ka kërkuar që t’i kthejë borxhin. Nga ana tjetër, Xheli pretendonte se ai i kishte vetëm 1 milion e 500 mijë lekë të vjetra borxh. Pas orësh torturë, Xheli u la i lirë me qëllimin që të kthehej bashkë me paratë, por ai shkoi dhe ngriti padi në polici.

Për pasojë është bërë arrestimi i Florian Çaushit dhe më 13 nëntor u dënua nga Gjykata e Tiranës me 3 milion lekë të vjetra, duke përfituar edhe nga gjykimi i shkurtuar.

Si u vra Elton Deliu?

Elton Deliu është vrarë me 6 plumba në apartamentin e tij ditët e fundit të muajit dhjetor, në vitin 2008. Viktimë në këtë atentat mafioz mbeti dhe nëna e tij, shtetasja Flutura Deliu, e cila në përpjekje për të shpëtuar të birin nga plumbat, është qëlluar nga autorët me një plumb në kokë. Kjo ngjarje ka mbetur ende pa autor.

Çfarë ndodhi një natë më parë në kompleksin “Eiffel”?

Persona ende të paidentifikuar, mesnatën e kaluar shkuan në kompleksin “Eiffel” dhe e sulmuan me breshëri kallashnikovi. Ngjarja pati vetëm dëme materiale, por ende nuk dihet shkaqet apo autorët. Vteë pronari, Enver Çaushi, është shprehur përpara grupit hetimor se autorët duhet të kenë ngatërruar shënjestër, sepse ai vetë nuk pranon të ketë asnjë lloj konflikti.

(f.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet elton deliu enver caushi florian caushi sulmohet me bresheri kallashnikovi kompleksi eiffel elton deliu enver caushi florian caushi sulmohet me bresheri kallashnikovi kompleksi eiffel

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE