LIVE UPDATES

fitore

Art&Argëtim 5 Mars 2019, 08:19

Klea Huta më në fund ‘fitoi’, por çfarë?

Përveç shijes shumë të mirë që ato kanë, ajo që na tërhiqte më shumë vëmendjen kur ishim të vegjël ishte karta që qëllonte brenda paketimit të saj.Gjithm...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Kjo fitore e Albin Kurtit nuk mund të jetë fitore e Kosovës - Editorial
LIVE UPDATES
Editorial

Kjo fitore e Albin Kurtit nuk mund të jetë fitore e Kosovës

8 Tetor 2019, 14:17 Nga DOSJA
Kjo fitore e Albin Kurtit nuk mund të jetë fitore e Kosovës

Fitorja e Vetëvendosjes në zgjedhjet e 6 tetorit, është quajtur si fitore e Kosovës. Entuziazmi dhe ndoshta dëshira për të ndodhur fitorja e Kosovës, i kanë dhënë rezultatit elektoral të VV, një përmasë që nuk është e vërtetë. Sot, kur dehja postzgjedhore ka dalë, dhimbja e kokës ka rifilluar, sepse rezultati është ai që mbetet kur entuziazmi ikën.

Kjo nuk do të thotë se Lëvizja e Albin Kurtit nuk arriti një fitore të rëndësishme. Përçarja që solli krijimin e PSD, ishte sprova e parë që kaloi VV këto zgjedhje. Grupi i kundërshtarëve të Albin Kurtit, “Judat” që e shkëmbyen idealin me paranë, “derrat e kënaqur” që dolën kundër  “sokratëve të vuajtur”, dështuan në zgjedhje. 26 për qind e votuesve ashtu si në zgjedhjet e para, edhe këtë herë, zgjodhën antististemin.

Treguan që paraja nuk mund të blejë gjithçka, që pavarësisht mjeteve që mund të përdorin oligarkët, pavarësisht investimit për shkatërrimin e lëvizjes që i rrezikonte, ata dolën më të fortë. Kjo është fitorja e Vetëvendosjes, një fitore që ndoshta nuk Iomjafton Kosovës. 

Nuk është hera e parë që VV del partia më e madhe nga zgjedhjet. Të njëjtat shifra ishin në zgjedhjet e kaluara. Ndryshimi i vetëm është se këtë herë Albin Kurti do të ketë i pari shansin për të formuar një koalicion qeverisës. Shpallja e kësaj mundësie si një fitore historike zgjati vetëm pak orë.

Takimi LVV-LDK nuk u realizua dot të hënën dhe skemat për të krijuar një koalicion tjetër, duke shfrytëzuar votën e minoriteteve, po bëhen çdo orë më prezente.

Grupet ekonomike që kontrollojnë në të vërtetë pushtetin në Kosovë, janë duke punuar më shumë se partitë që të ketë një qeveri pa Vetëvendosjen, të shmangin Albin Kurtin dhe të vazhdojnë të kontrollojnë ekonominë dhe financat publike.

Vetë Albin Kurti po flet për planin B, madje për zgjedhje të reja. Në këto kushte nuk mund të thuhet se në zgjedhjet e 6 tetorit fitoi Kosova. Fitoi se bëri zgjedhje model, fitoi se rezultati u shpall brenda natës, fitoi se tregoi që është një shoqëri që i ruan normat bazë të demokracisë, por nuk arriti të fitonte përmbysjen. Rezultati i mirë i Vetëvendosjes ishte vetëm fasada e një rezultati që nuk dha zgjidhje.

Vetëm 26 për qind e shqiptarëve në Kosovë, votuan kundër kastës hajdute, kundër korrupsionit galopant, zotërimit të ekonomisë nga oligarkët dhe sekserët e tyre që shfaqen herë si politikanë e herë si gazetarë.

Ashtu si në Shqipëri, edhe në Kosovë shqiptarët votuan partitë mëkatare, ato që nga paslufta e deri sot, prej 20 vjetësh ngrenë flamurin Kuqezi apo Bluverdhë për të mbuluar grabitjen massive, plaçkitjen pa dhunë, shkatërrimin pa shpresë të shoqërisë. Votuan ata që po i bëjnë Kosovës atë që nuk ia bëri as Serbia gjatë pushtimit 80 – vjeçar, po e zbrazin më keq se në 1999, po e plaçkisin dhe dhunojnë njësoj.

Vetëm 26 për qind, vetëm 31 deputetë ka prodhuar reagimi ndaj padrejtësisë. Për të bërë ndryshimin e premtuar, Vetëvendosja duhet të futet në koalicion me një nga partitë përgjegjëse për situatën, të krijojë një qeveri gjysmë të pastër, gjysmë-kundërshtare të sistemit, një qeveri me dy gjysma që punojnë kundër njëra-tjetrës.

Ky është skenari më i mirë për Vetëvendojen që gjithashtu e kompromenton mundësinë që fitorja e saj të jetë fitore e Kosovës. Sepse shqiptarët në të dyja anët e kufirit, me apo pa zgjedhje të lira, nuk kanë zgjedhur përmbysjen, janë bërë pjesë e korrupsionit politik njësoj si politikanët.

Në vend të pragmatizmit kanë zgjedhur tifozerinë partiake, në vend të zgjidhjes për veten dhe vendin, kanë zgjedhur luftën partiake, në vend të dritës në fund të tunelit kanë zgjedhur verbërinë e nacionalizmit të maskarenjve.

Ndërsa pranonin rezultatin e zgjedhjeve, asnjë nga kryetarët e partive nuk e dha dorëheqjen. Shenja më e qartë se Kosova nuk fitoi.

Kryetarët e gjithë partive po shtrëngojnë më shumë se kurrë karriget dhe po gjuajnë koalicionet që të dalin përsëri të fituar kundër Kosovës.

Të marrin copën e tyre të tortës. Ndërsa ata do ta rindajnë përsëri vendin në copa, qytetarët do të marrin rrugën e emigracionit.

Kur nuk e bën dot gjen një atdhe të gatshëm. Fundja vetë votuan që ky të jetë atdheu i hajdutëve.

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

editorial editorial analiza nga enton abilekaj enton abilekaj analiza nga enton abilekaj enton abilekaj

Sondazh

Poll
Editorial 7 Tetor 2019, 19:44

Në vend të urimit: Lamtumirë Albin opozitari

Vërtet i gëzohem faktit që ti do të qeverisësh me vendin tonë. Në të njëjtën kohë, lutem të mos kem qenë naiv kur i jam gëzuar këtij faktiI dashur Albin,Me fito...

Editorial 28 Shtator 2019, 14:12

Ndërtimi, a po afrohet flluska?!

ritja dyshifrore e kompanive të ndërtimit, si në sektorin inxhinierik, ashtu dhe atë rezidencial ishte një dukuri tipike e 2017-s, teksa sektori përjetoi një lu...

Editorial 26 Shtator 2019, 15:36

Populistët e mallkuar

Çfarë dite! Mëngjesin e ditës së martë, Gjykata e Lartë në Britani mori një vendim ndaj kryeministrit Boris Johnson, gjë që në kohë normale do të ishte q...

Editorial 20 Shtator 2019, 18:08

Qysh me iu besu?

Beso. Bashkë për shtetin. 100 % Kosovë. Erdhi dita. Ndërtojmë të ardhmen për ty dhe shtetin. Slogane që tingëllojnë bukur, por që prapa fshehin mosbesim e pesim...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë