LIVE UPDATES

seferi

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

’13 kushërinj m’u vranë gjatë luftës’/ Idro Seferi tregon vuajtjet, emocionohet në emision: Ngela vetëm - Art&Argëtim
LIVE UPDATES
Art&Argëtim

’13 kushërinj m’u vranë gjatë luftës’/ Idro Seferi tregon vuajtjet, emocionohet në emision: Ngela vetëm

24 Prill 2020, 15:45 Nga DOSJA
’13 kushërinj m’u vranë gjatë luftës’/

Emisoni “Historia ime”, në Tv Klan solli ditën e sotme intervistën e realizuar me gazetarin Idro Seferi. Ai në studio ka rrëfyer detaje interesante rreth jetës së tij private dhe asaj profesionale.

Seferi foli edhe për periudhën e vështirë të luftës në Kosovë dhe mënyrën se si kishte mbetur vetëm me motrat dhe frikën që përjetonin nëse një ditë do mund të takoheshin dot me prindërit.

Më tej, ai u shpreh se 13 persona nga familja e tij humbën jetën nga lufta në Kosovë, një prej tyre dhe djali i hallës, vetëm 15 vjeç.

 

Idro Seferi: Me fillimin e bombardimeve të NATO-s dhe natyrsisht edhe tek forcat e atëhershme që vepronin në Kosovë, të ndryshme serbe krijohet një lloj agresviteti dhe plan për spastrim etnik. Të nesërmen pas bombardimeve fillon historia e dëbimeve edhe nëpër qytete, por nuk është aq e thjeshtë të largohesh nga një zonë lufte sepse njëherë nuk të lejojnë, pastaj në vende të ndryshme krijohet një rrezik. Kur dalim në rrugë, në ato momente bëhet një turmë shumë e madhe, në një moment ngelëm, vëllai kishte ikur që përpara ishte në Gjermani dhe ngelem vetëm me motrat, ndahemi nga prindërit. Diku 24 orë atëherë i dëbonin njerëzit në Shqipëri thonin, por në atë kohë ne nuk e dinim çfarë po ndodhte me ta, nëse ata çoheshin në varreza masive. Ishte kohë lufte dhe Shqipëria ishte larg megjithatë, që të vije në rrugë zyrtare duhet të shkonim në Prizren për t’u futur në kufi. Në një mbrëmje përfundon një pjesë e atij aksioni dhe na ofrojnë që të shkojmë ose të strehohemi, ose të kthehemi nëpër shtëpi, por nëpër shtëpi nuk e dinim se e kishin më gjithë mend. Edhe na çojnë në një sallë sporti, që është në Pejë diku 5 mijë-10 mijë veta. Na thonin njerëzit që jemi aty për të na bombarduar NATO. Të nesërmen e kësaj dite vendosëm me motrat që të kthehemi në shtëpi dhe takimi i parë me prindërit ka qenë një histori mjaft e vështirë për shkak se e mendonim në atë kohë, se mund të mos takoheshim më.

Mirela Milori: Mesa di ka patur viktima në familjen tënde të madhe flas?

Idro Seferi: Halla ime ka ikur nga zona e luftës, por në një moment janë kthyer dhe çuni i hallës time 15 vjeç është ekzekutuar së bashku me 12 kushërinj të tjerë. Por kam patur persona në familje që janë plagosur. Çuni i hallës time ka jetuar tek ne në atë kohë dhe kemi qenë gati një moshë, ata janë ekzekutuar në oborrin e një shtëpie në lagjen e tyre dhe nga të 13, diku 10 kanë qenë minorenë të gjithë.

Mirela Milori: Në total sa persona nga familja jote kanë humbur jetën?

Idro Seferi: Këta i kam kushërinj edhe më të afërm, edhe më të largët, por janë 13 që janë vrarë në një fshat afër Pejës. Kam një çun halle që është një person, që është një nga mbështetësit të punës që bëj unë në Serbi pavarësisht kësaj historie.

Marrë nga tvklan.al

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

showbiz showbiz idro seferi lufta e kosovës idro seferi lufta e kosovës

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE