LIVE UPDATES
Aktualitet

Të infektuarit me Covid-19 në Berat, si funskionon shtrimi i tyre dhe dërgimi në Infektiv, mjekja infeksioniste: Gjithsej ke

16 Nëntor 2020, 14:16 Nga DOSJA
Të infektuarit me Covid-19 në Berat, si funskionon shtrimi i tyre dhe

BERAT– Të infektuarit në Berat sa vijnë e shtohen. Dosja.al ka mësuar se të infektuarit fillimisht paraqiten në urgjencën e Beratit dhe më pas kalojnë tek Infektivi. Rastet më të rënda, shtrohen në spitalet Covid 1.

Mjekja Specialiste infeksioniste Valbona Papa u shpreh se në spitalin Rajonal në Berat, janë 19 shtretër. Sipas saj, mesatarisht në ditë paraqiten 30 vizita ambulatore.

“Spitali Rajonal Berat ka 19 shtretër të cilët funksionojnë për pacientët e prekur nga Covid-19 me stade të ndryshme. 19 shtretër do të thotë që në cdo moment jemi të gufuar si staf i shërbimit infektiv duke trajtuar cdo orë cdo cdo natë e cdo ditë të gjitha rastet që paraqiten në spitalin rajonal Berat. Mesatarisht paraqiten 30 vizita ambulatore, mesatarisht kemi në gjëndje të mesme të shtruar të mesme të rënduar në shkall stad i parë dhe të dytë duke zbatuar rregullat dhe protokollet e ministrisë shëndetësisë, Pra stadin e parë dhe të dytë me perfomancë të mirë dhe me parametrat e  oksimetrisvë dhe me shënja të tjera si temperaturë kollë etj reanimimin e bëjmë në spitalin rajonal Berat . Ndërsa për të prekurit me stadin e tretë dhtë katërt të cilat janë me isuficent të rënduar respiratore ne i nisim drejt spitalit Covid-1 në Tiranë sipas urdhërit të ministrisë ,pra zbatojmë të gjitha protokollet të cilat kanë ardhur deri më sot . Mjekja specialiste infeksioniste Valbona Papa ju bën apel të gjithë qytetarëve që është misioni i gjithë secilit i cdo qytetari i cili paraqet shënja të lehta në banesë, të mos dali nga banesa por të karantinohet për rreth 14 ditë sipas rregullave të ministrisë, kjo për të mos përhapur virusin e padukshëm Cov sars 2 .Të gjithë qytetarët që paraqesin shënja të covid – 19 të lidhen me mjekun e familjes për të mos dal nga banesa e tyre e cila është shkak i përhapjes së virusit nëse dalin jashtë banesës,”- tha ajo.

(f.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet berat koronavirusi ne shqiperi berat koronavirusi ne shqiperi

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN