LIVE UPDATES
Aktualitet

“Teatri çështje e autoriteteve”, Organizata Politike: Soreca po anashkalon procedurat e sanksionuara nga BE, trualli po i

30 Korrik 2019, 05:41 Nga DOSJA
“Teatri çështje e autoriteteve”, Organizata Politike:

Tiranë-Një ditë më parë ambasadori i BE-së në vendin tonë Luigi Soreca deklaroi për çështjen e Teatrit Kombëtar se është delikate dhe tashmë e politizuar. Ai theksoi se kjo çështje iu përket autoriteteve dhe se BE ka bërë thirrje për transparencë.

Për këtë deklaratë ka reaguar edhe Organizata Politike e cila thekson se ambasadori duke lënë në dorë një çështje me kaq ndjeshmëri për publikun shqiptar “autoriteteve”, pra pushtetit të Ramës, anashkalon procedurat e sanksionuara në ligj në vendet e BE.

Po kështu theksohet në reagim se shqetësim për gjithë shoqërinë shqiptare nuk është edhe aq procedura e tenderimit, sesa fakti se këtu po i jepet trualli publik në pronësi një privati.

Reagimi i plotë:

Deklarata e ambasadorit të BE, Lugi Soreca, se vendimin për çështjen e shembjes së Teatrit Kombëtar do duhet ta marrin “autoritetet shqiptare” dhe se shqetësimi i tij lidhet me procedurat e tenderimit, është problematik në dy aspekte.

Në radhë të pare, duke ia lënë në dorë një çështje me kaq ndjeshmëri për publikun shqiptar “autoriteteve”, pra pushtetit të Edi Ramës, Soreca anashkalon procedurat e sanksionuara në ligj në vendet e BE ku kërkohet konsultimi dhe miratimi nga banorët lokalë në faza të ndryshme të çdo projekti për tjetërsimin e një hapësire publike, aq më tepër të një institucioni kulturor të trashëgimisë së një vendi, siç është rasti në fjalë. Duke ia kaluar topin “autoriteteve”, praktikisht Soreca tenton të përjashtojë qytetarët e Tiranës nga mundësia për të shprehur qëndrimin e tyre. Praktikat evropiane përfshijnë referendumet lokale dhe vendore si pjesë thelbësore e vendimmarrjes kolektive për hapësirat publike, por Soreca-s kjo duket se i ka dalë nga mendja.

Në radhë të dytë, shqetësim për gjithë shoqërinë shqiptare nuk është edhe aq procedura e tenderimit, sesa fakti se këtu po i jepet trualli publik në pronësi një privati. Se hapësira publike, që është pjesë e një ansambli ndërtesash të cilat i japin qytetit shenjën e fundit të ngelur të një identiteti kulturor e historik, po shembet përtokë që të përfitojë kulla Shkëlqim Fusha. Nuk është procedura problemi, është vetë akti që është kriminal, edhe sikur procedurat të mos ishin në shkelje të hapur të kushtetutës, por tërësisht transparente. Ky është një qëndrim i cili rreket të luftojë problemin e korrupsionit, vetëm për të legjitimuar padrejtësinë e zhdukjes së hapësirës publike nga qytetarët e Tiranës.

Teatri Kombëtar na përket të gjithëve! Hapësira publike që ka ngelur ende e tillë pas masakrave urbane të Edi Ramës, Lulzim Bashës e Erion Veliajt, duhet mbrojtur me çdo kusht nga qytetarët e këtij vendi!

J.V/Dosja.al 

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet lurigi soreca organizata politike shembja e teatrit lurigi soreca organizata politike shembja e teatrit

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve