LIVE UPDATES
Aktualitet

‘Tërmeti apokaliptik’, Presidenca: Korça mjafton që të kërkonim informacion, ja ku u bazua Meta për letrën

30 Korrik 2019, 11:53 Nga DOSJA
‘Tërmeti apokaliptik’, Presidenca: Korça mjafton që

TIRANË- Këshilltari për Çështjet e Sigurisë, Bahri Shaqiri ka dalë në një konferencë për mediat, ku ka folur sërish për ‘tërmetin apokaliptik’ që do të prekte Ballkanin, ku e rrezikuar ishte edhe Shqipëria. Deklarata vjen një ditë pas alarmit që presidenti Ilir Meta ngriti dje se Shqipëria rrezikohej nga tërmetet. Shaqiri tha se presidenti kishte të drejtën e tij ligjore që të kërkonte informacion, dhe shkak për këtë është edhe tërmeti i 2 muajve më parë në Korçë, që sipas presidencës tregoi dështimin e qeverisë. Gjithashtu, këshilltari i presidentit bëri me dije se Meta u bazua në një sërë mediash kombëtare dhe ndërkombëtare të cilat raportuan për tërmetin që rrezikonte Ballkanin.

Pjesë nga fjala e Bahri Shaqirit:

Presidenti i dërgoi letër Ramës, Braçes dhe Xhaçkës për masat e marra për parandalimin e fatkeqësive natyrore. Duke parë mungesën e përgjigjies për takim fizik, qëllimi ishte minizimi i dëmeve tek qytetarët. Duke patur parasysh se presidenti kërkon informacion në bazë të ligjin, që Kuvendi informon presidentin, presidenti zgjodhi rrugën zyrtare. Greqia nuk është në Zelandë, por fqinj me Shqipërinë. Presidenti ka kërkuar informacion që të trajtojnë me seriozitet informacionet në Greqi. Kronikat në media të ndryshme për të dezinformuar, dëshmojnë mungesën e përgjegjësisë për shtetin. I kujtojmë ministrave dhe kryeministrit se duhet të përgjigjen me seriozitet ndaj presidentit. Askush s’do e pengojë atë të kryejë detyrën. ne do të vendosim një dispozicion një listë me mediat kombëtare dhe ndërkombëtare, për mediat që kanë ngritur këtë shqetësim.

Dje, presidenti Ilir Meta, ka shprehur shqetësimin e tij lidhur me parashikimin e sizmiologut grek se Shqipëria do të lëkundet nga tërmeti. Kreu i shtetit i ka dërguar një letër kryeministrit Edi Rama, ministrit të Brendshëm Sandër Lleshajt dhe ministres së Mbrojtjes Olta Xhaçka ku edhe kërkon llogari qeverisë për masat e marra. Letra e presidentit u injorua dhe Rama tha sot me ironi, se Meta ka fuqi ta anulojë tërmetin përmes një dekreti.

(F.g/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet bahri shaqiri ilir meta termeti apokaliptik termeti ne shqiperi bahri shaqiri ilir meta termeti apokaliptik termeti ne shqiperi

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!