LIVE UPDATES
Aktualitet

“Tërmeti dhe Pema”/ Emocionon 8-vjeçari, krijon përrallë për shokun e tij!

27 Nëntor 2020, 17:23 Nga DOSJA
“Tërmeti dhe Pema”/ Emocionon 8-vjeçari, krijon

TIRANË– “Tërmeti dhe Pema” është përralla e krijuar nga Arbri, 8 vjeç, tërhoqi vëmendjen e të gjithëve për faktin se u krijua një vit më parë për mikun e tij më të ngushtë Ergin. Ky i fundit po kalonte gjendje të vështirë emocionale sepse pallati i tij u shemb nga lëkundjet e forta të tërmetit.

“Tërmeti dhe Pema – Pjesa e parë: Si gjithmonë tërmeti donte me shkatërruar shtëpitë. Një ditë pa një pemë edhe mendoi tërmeti do shkoj ta shkatërroj këtë pemë. Pema e kuptoi edhe kur tërmeti u afrua te pema. Pema e dinte dhe tha: Përpiqu të më shkatrrosh! Tërmeti u përpoq dhe u përpoq, por nuk e shkatërroi dot pemën. Tërmeti iku dhe erdhi ditën tjetër.  Fshatarët e panë që tërmeti nuk e shkatërroi dot pemën. Kështu ato mblodhën pemë rreth e përqark shtëpisë. Tërmeti erdhi ditën tjetër dhe u përpoqë të shkatërronte shtëpitë por nuk i shkatërroi dot. Tërmeti pyeti pemën: Përse nuk i shkatërroj dot shtëpitë unë. Pema i tha: Se ato kanë mbjellë pemë, edhe ne kemi rrënjë. Dhe rrjenjët janë ngulur shum thellë”.

Ky ishte përjetimi që djaloshiperceptoi nga tragjedia e 26 nentorit.   Mamaja e Arbrit, Rudina Këmbora na shpjegoi e kjo përallë ështe krijuar në moment dhe i është dërguar Ergit për ta qetësuar përmës voice message.

Nga ana tjetër psikologia Erlinda Murati tha se vizatimi është mënyra më e mirë për të shprehur përjetimet dhe pema me rrënjët është simbolik  e stabilitetit.

Por, kjo audio-përrallë që tërhoqi vëmendjen e punonjësve social që merreshin ne mënyrë direkte me familjet e prekura ne kampe dhe i nxitën idenë që fëmijët duhet të krijojnë sipas perceptimit të tyre situatat tragjike. Punonjesja Sociale Ervjola Osmanaj tha se me vizatimet e fëmijëve u realizua një ekspozitë

“Janë mbledhur plot 180 vizatime nga fëmijët, nga të cilat 35 kanë qenë në ankand. Më shumë se 25 vizatime janë shitur”, tha Ervjola.

(kle.mu/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet arbri krijon perralle per shokun ermal peçi arbri krijon perralle per shokun ermal peçi

Sondazh

Poll

Newsroom/ Abilekaj: Rama u ndje i kërcënuar nga fama e Martinajt. Cukali: Duan 'shock' dhe show

Newsroom/ Abilekaj: Rama u ndje i kërcënuar nga fama e Martinajt. Cukali: Duan 'shock' dhe show

Newsroom- Abilekaj: Media në Shqipëri boton me porosi nga pronari, gazetari ngelet hallka e fundit

Newsroom- Cukali: Komisioni për Diskriminimin veproi me dy standarte për Këlliçin

Newsroom- Abilekaj: Aksioni për Këlliçin u amplifikua nga Rama, u përdor stereotipi për romët

Newsroom- Dizinformimi për Këlliçin, tregoi fuqinë e Veliajt në media

Newsroom- Cukali: Media serioze ka emër dhe pronarë, kërkon falje kur gabon

Newsroom/ Batuta e Cukalit: Nëse do ishin mbjellë 1 mln pemë, do na hante ujku në Myslym Shyri

Newsroom- Pse politikanëve i duhet dizinformimi? Abilekaj: Shmangin filtrin mediatik

Newsroom- Cukali: "Specialistët" e Bashkisë Tiranë bëjnë dizinformim në rrjet

Newsroom, Ep1, P3 - Dizinformimi me sfond politik.

Newsroom, Ep1, P2- Dizinformimi, media botërore di të përgjigjet

Newsroom, Ep1, P1 - Dizinformimi: Kush dizinformon? Politika, media dhe faktorë të tretë

Newsroom/ Abilekaj: Media në botë e lufton dizinformimin, ne kemi media tradicionale të pabesueshme

Newsroom, Episodi 1- Dizinformimi, "arma" e politikës dhe medias

Sherri në PD-në e vulës, Berisha fton deputetët 'anti-Basha': Ejani, të bëjmë më të mirën

'Mos u bëj protagonist'/ debat Shehu-Kodhelin, socialistja: Keni nga 10 vite që keni mbetur në klasë

Berisha: Janë lejuar të votojnë fëmijë në moshën 10-vjeçare

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Basha rikthehet në Kuvend, momenti kur flet me dy deputetët e PD që ishin kundër ...

Berisha sulmon Ulsi Manjën: Vendin e ke te Gjushi, je kriminel elektoral

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!