LIVE UPDATES
Bota

Tesla prezanton modelin e ri të makinës, S Plaid, Musk: Më i shpejtë se Porsche, por më i sigurt se Volvo

12 Qershor 2021, 11:21 Nga DOSJA
Tesla prezanton modelin e ri të makinës, S Plaid, Musk: Më i

SHBA– Tesla filloi dërgesat e Modelit të ri Model S Plaid, një version me performancë të lartë elektrike të kompanisë, të enjten me një ngjarje në livestream në pistën e provës së kompanisë pranë fabrikës së saj në Fremont, California.

Udhëheqësi i dizajnit të kompanisë, Franz von Holzhausen, shërbeu si mjeshtër i ceremonive dhe mbajti një fjalim në skenë për të prezantuar CEO-n, Elon Musk. Musk bëri hyrjen e tij të Enjten në timonin e një Model S Plaid rreth pistës së provës Tesla dhe në skenë përpara se të dilte dhe të pritej me brohoritje nga publiku prezent.

Sipas NCBC, Musk kishte premtuar që Tesla Model S Plaid i parashikuar prej kohësh do të siguronte përshpejtim nga 0 në 60 mph në nën 2 sekonda, dhe ai thirri për “thyerjen e barrierës 2 sekondëshe”, në mënyrë të përsëritur të enjten.

Musk tha se Modeli i ri S do të ishte më i shpejtë se Porsche, por më i sigurt se Volvo. Por ai gjithashtu tërhoqi vërejtjen e disa prej pretendimeve të tij gjithëpërfshirëse të sigurisë duke vërejtur se NHTSA nuk e ka vlerësuar ende Model S Plaid për sigurinë.

Ne jemi në prodhim dhe do të dorëzojmë 25 makinat e para tani, dhe pastaj në thelb duhet të jemi me disa qindra makina në javë së shpejti dhe një mijë makina në javë tremujorin e ardhshëm”, – tha Musk.

Sipas faqes së internetit të Tesla, Model S Plaid prodhon 1,020 kuaj fuqi, përmban një bateri me një gamë të vlerësuar të vlerësuar nga EPA deri në 390 milje dhe mund të arrijë një shpejtësi maksimale prej 200 milje në orë, nëse është e pajisur me rrotat dhe gomat e duhura. Ato nuk do të jenë në dispozicion deri në vjeshtë, sipas shtypjes së hollë në faqe.

Të enjten, Musk nuk ofroi detaje të rëndësishme për paketën e baterive Model S Plaid, ai kaloi nga një përmendje e shkurtër e baterisë për të treguar imazhet e njësisë së drejtimit Model S Plaid dhe u mburr me një rotor “të mbështjellë me karbon” që është pjesë e motorit elektrik të automjetit.

Musk gjithashtu shpalli ndryshime të panumërta në brendësinë e Model S Plaid, shumica e të cilave ishin zbuluar më parë.

Ai gjithashtu tha që Model S Plaid me Autopilot të angazhuar mund të hamendësonte se çfarë drejtimi, vendndodhjeje dhe rruge do të donte të merrte një shofer.  inputeve që duhet të bëni derisa makina thjesht të lexojë mendjen tuaj,” tha Musk. Ai nuk specifikoi se cilat versione të softuerit të Tesla do të kërkoheshin në një softuer Model S Plaid për të mundësuar atë nivel automatizimi.

Opsionet standarde autopilot dhe premium të plotë të vetë-drejtimit të Tesla-s nuk i bëjnë veturat e kompanisë të vetë-drejtojnë. Në vend të kësaj, ato janë sisteme të ndihmës së shoferit që kërkojnë mbikëqyrje aktive në çdo kohë, sipas manualeve të pronarëve të kompanisë dhe komunikimit të kompanisë me zyrat qeveritare, përfshirë California DMV.

(d.a/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota elon musk franz von holzhausen makinat elektrike tesla model s plaid elon musk franz von holzhausen makinat elektrike tesla model s plaid

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra