LIVE UPDATES
Bota

Trump shet hotelin në Uashington, humbi 70 milionë dollarë gjatë pandemisë

15 Nëntor 2021, 11:06 Nga DOSJA
Trump shet hotelin në Uashington, humbi 70 milionë dollarë

SHBA – Trump ka arritur një marrëveshje me fondin e investimeve CGI Merchant Group për të shitur Hotelin “Trump International” në Uashington, DC  për 375 milionë dollarë.

Sipas CNN, Grupi i Miami pritet të heqë emrin Trump nga ndërtesa që ndodhet pak mw larg nga Shtëpia e Bardhë dhe është në partneritet me Hilton Worldwide Holdings. Emri do tw ndryshojw nw Waldorf Astoria, sipas njw personi të njohur me çwshtjen.  Marrëveshja i nënshtrohet miratimit nga Administrata e Shërbimeve të Përgjithshme (GSA), e cila do të kryejë një rishikim 60-ditor, sepse qeveria federale zotëron pronën.

Kompania e ish-presidentit Donald Trump kishte qenë në bisedime të avancuara me CGI Merchant Group këtë vjeshtë për të shitur hotelin. Muajin e kaluar, Komiteti i Mbikëqyrjes së Dhomës së Përfaqësuesve publikoi dokumente që tregojnë se prona e DC-së , e cila tërhoqi lobistët konservatorë gjatë presidencës Trump, humbi 70 milionë dollarë ndërsa ai ishte në detyrë. (Ish-Presidenti kishte pretenduar publikisht se hoteli po fitonte më shumë se dhjetëra miliona dollarë.) Kompania është përpjekur të shesë pronën që nga viti 2019, por  ndaloi vitin e kaluar kur pandemia mbylli vetëm industrinë e mikpritjes.

Kur mori detyrën, Trump dha dorëheqjen nga kompanitë e tij, por i transferoi asetet e tij në një trust të drejtuar nga djemtë e tij , duke e lejuar atë të përfitonte ende financiarisht nga hoteli DC dhe bizneset e tij të tjera. Në vitin 2019, inspektori i përgjithshëm i GSA tha se agjencia “injoroi Kushtetutën” kur vendosi të mbante fitimet nga hoteli pasi Trump u zgjodh në Shtëpinë e Bardhë.

Dokumentet e lëshuara nga Komiteti i Mbikëqyrjes treguan se hoteli mori miliona nga qeveritë e huaja në pagesa dhe shtyrje të huasë, të cilat Trump nuk i zbuloi, duke ngritur pikëpyetje rreth konflikteve të mundshme të interesit gjatë presidencës së tij. Zbulimi shënoi herën e parë që hetuesit e Kongresit kishin shqyrtuar dhe lëshuar detaje të informacionit financiar të ish-presidentit, megjithëse Organizata Trump kishte sfiduar të kuptuarit e kontabilitetit të komitetit dhe mohoi çdo keqbërje.

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota donald trump presidenti donald trump trump international hotel washington state donald trump presidenti donald trump trump international hotel washington state

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra