LIVE UPDATES
Aktualitet

“Vajti në ****, vdiq!”/ INVESTIGIMI: Si e detyroi banda shqiptare anëtarin të vetëvritej

20 Shkurt 2022, 10:59 Nga DOSJA
“Vajti në ****, vdiq!”/ INVESTIGIMI: Si e detyroi banda

Detaje të reja janë zbuluar pas shkatërrimit të një grupi kriminal shqiptar që kryente vjedhje në stacionet dhe mjetet e transportit publik në Greqi. Pjesëtarë të bandës të përbërë nga anëtarë nga Saranda, Fieri, Gjirokastra, Berati e Vlora janë të përfshirë edhe në ngjarje të tjera, ku më e rënda është ajo e shtyrjes drejt vetëvrasjes të një personi që u detyrohej 10 mijë euro. Operacioni për goditjen e grupit ka nisur në tetor 2021, ku policia greke i ka filmuar, fotografuar e përgjuar hajdutët gjatë veprimtarisë së tyre. Nëngrupi i parë drejtohej nga Klodjan Zeneli, 37 vjeç nga Saranda, i njohur në Greqi me pseudonimin “Klodi”, ndërsa në vendlindje si “Klodi Xhepos”. Nën drejtimin e tij ishin rreth 10 persona, Gimi 23-vjec, Turi 44-vjec (Artur Bashimi), Celo 35-vjec, Mini ose Mine 37-vjec, Coli 33-vjec aktualisht ne burgun e Korfuzit si dhe tre shqiptare 31, 43 dhe 52-vjec.

Nengrupi i dyte drejtohej nga Aldo Bramellari, 32-vjec nga Tirana, i njohur ne Greqi me pseudonimin “Martin”. Nen drejtimin e tij ishin rreth 14 persona, shqiptaret Mandi, Niku, Nari dhe Miri, 45-vjecari Armando, 42-vjecari Turi (Artur Dinaj), 27-vjecari Eltjon, 52-vjecari Mondi, nje bullgare me emrin Maria, kater shqiptare 42, 43, 53 dhe 63-vjec dhe nje rumun 20-vjec.

Nengrupi i trete drejtohej nga 43-vjecari Dilaver Alushi nga Gjirokastra, i njohur ne Greqi me pseudonimin “Laveri” ndersa ne grup ishin edhe dy shqiptare, njeri prej te cileve ende i paidentifikuar me pseudonimin “Blendi”. Grupi i “xhepistave” vidhte portofola, celulare, dokumenta e cte gjente. Viktima te tyre ishin kryesisht te moshuar, vajza te reja dhe turista. Anetaret e grupit niseshin ne mengjes me makina, motorra ose ne kembe dhe shkonin neper stacione nderkohe qe zgjidhnin oraret 06.00-12.30 dhe 17.00-21.00.

Marsel Bashimi, 35-vjec nga Gjirokastra akuzohet se ka plagosur me thike nje shtetas gjeorgjian, i cili punonte delivery, gjate nje zenke per perparesine e kalimit te mjeteve ne rruge. Ai u pergjua pas ngjarjes teksa i kerkonte anetareve te tjere te grupit te deklaronin te vjedhur mjetin e tij dhe te ndryshonin targat. Te nesermen e plagosjes policia e Athines e zbuloi ku ndodhej dhe e arrestoi. Nje tjeter ngjarje e rende e zbuluar eshte nje vetevrasje. Nje anetar i grupit i njohur si “Lame” kreu vetevrasje pasi detyrohej 10.000 euro dhe presionohej nga drejtues te grupit qe t’i jepte. Teksa banda kishte planifikuar qe ta rrihte me qellim qe te jepte parate, i riu nuk e duroi presionin dhe vrau veten. U gjet i varur ne nje dhome hoteli ne “Omonia”.

Nje bisede e pergjuar mes Klodjan Zenelit dhe Marsel Bashimit eshte si vijon:

Bashimi: Atje eshte Lame.

Klodjan: Jo * erdhi ketu i dehur.

Bashimi: Pse nuk e mbajte.

Klodjan: Mora Turin por Turi me tha qe hante. Ca ka bere *

Bashimi: Ceshtja eshte qe mua me detyrohet ca para dhe ka bere pune 10.000 euro **

Klodjan: Sa ka bere

Bashimi: 10.000 euro ore vella. Ishin 17, 7 i moren ata, 10 i mori Lame

Klodjan: Kur i ka bere ore vella

Bashimi: Para dy ditesh ore vella ai me tha mua qe beri nje pune 300 lek (e pakuptueshme) tek kush dha 50 lek

Klodjan: Ai me tha mua kam bere nje pune 300 lek (e pakuptueshme) 50 lek

Bashimi: Kujt ja dha 50 lek

Klodjan: 17.000 lek

Bashimi: 7.000 dhe ato i moren te tjeret dhe 10.000 lek Lame.

(Lek perdoret si kod per te nenkuptuar Euro, ndersa me * jane shenuar fjale fyese)

Madje nje bisede te dates 21.11.2021 mes nje prej drejtuesve te grupit dhe nje shqiptari te paidentifikuar pas vetevrajes se Lames vijon si me poshte:

I panjohur: E more vesh per Lamen.

Drejtuesi: Aa…

I panjohur: Vajti ne… te motres vdiq

Drejtuesi: E di

I panjohur: U var, e gjeten te varur

Drejtuesi: Ku e gjeten te varur

I panjohur: Ne hotel ishte bashke me… E gjeti ai te varur

Nga dosja hetimore jane zbuluar edhe dy emra te tjere shqiptaresh te cilet nuk jane bere publik ne emrat e identifikuar nga policia per publikun, konkretisht shtetasit Agim Stroka dhe Erion Muhamet Jakupi. Madje ne nje bisede, Stroka flet me nje shqiptar te paidentifikuar lidhur me kontrollet e policise dhe gjate bisedes zbulohet se ky i fundit ka me vete nje arme zjarri. Megjithate avokatet Dimitris Mpeldekos dhe Giannis Glikas, qe mbrojne nje prej drejtuesit e grupit, jane shprehur per mediat greke: “Sot hetuesja me pëlqimin e prokurores ka liruar klientin tonë duke pranuar pjesërisht argumentet tona ligjore dhe faktike. Jemi shumë të kënaqur me këtë zhvillim dhe presim që të përcaktohet gjyqi për të vërtetuar pafajësinë e tij të plotë”.

“Xhepistat” me precedente edhe ne Shqiperi.

1. Marsel Bashimi, 35-vjec nga lagjia “Manat” Gjirokaster, ka qene i arrestuar edhe ne nentor 2014 per vjedhjen me dhune te nje 20-vjecareje ne Lazarat. Ai i grabiti celularin nen kercenimin e thikes, gjate kohes qe e reja kthehej nga varrezat.

2. Aldo Bramellari, 32-vjec nga Tirana, ka qene i arrestuar ne tetor 2016, pasi ka bërë kallëzim shtetasi F.S, vjeç 35, banues në Prishtinë Kosovë, se në stadiumin e Shkodres, gjate ndeshjes Kosove – Kroaci, dyshonte se ky shtetas i ka vjedhur një aparat celular “Iphone”, portofolin dhe disa dokumente, të cilat i janë gjetur këtij shtetasi.

3. Artur Dinaj, 43-vjeç, banues në lagjen “Apollonia”, Fier, i dënuar më parë për “Armëmbajtje pa leje” dhe “Prishje të qetësisë publike”. Per here te fundit arrestuar ne Shqiperi ne qershor 2017 ne Fier per “Moskallëzim i krimit” dhe “Veprime që pengojnë zbulimin e së vërtetës” lidhur me disa te shtena me arme zjarri ne lokal “Gjermani” ne Seman, Fier ne 21.06.2017.

Marrë nga BalkanWeb

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet aldo bramellari banda shqiptare ne greqi greqi klodjan zeneli aldo bramellari banda shqiptare ne greqi greqi klodjan zeneli

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 31 mars

Dosja Sot Date 31 mars

Lefter Alla në burg, Këshilli Bashkiak i Bulqizës zgjedh kryetarin e ri

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive