LIVE UPDATES
Bota

VIDEO/ Shqetësimet për lirinë e medias në Hong Kong

3 Janar 2022, 17:38 Nga DOSJA
VIDEO/ Shqetësimet për lirinë e medias në Hong Kong

HONG KONG- Citizen News, një faqe elektronike lajmesh në Hong Kong, tha se do të ndalonte së veprimtarinë të hënën në mbrëmje, duke thelluar shqetësimet për lirinë e medias.

Në Hong Kong, themeluesi dhe kryeredaktori i një faqeje lajmesh në internet që do të pushojë së funksionuari më vonë këtë javë tha të se përkeqësimi i lirisë së shtypit e bën të vështirë të vlerësohet nëse është e sigurt për stafin të bëjë gazetari.

Faqja Citizen News njoftoi në një postim në Facebook të dielën se do të ndalojë përditësimin e faqes së saj më 4 janar dhe pas kësaj do të mbyllet.

Duke folur me gazetarët jashtë zyrës së tij, themeluesi Chris Yeung tha se punonjësit e medias ishin të shqetësuar për lirinë e tyre personale dhe po “paguajnë një çmim” për raportimet që bëjnë.

“Ne nuk kemi frikë, por kjo nuk do të thotë se nuk shqetësohemi për lirinë tonë. Kjo është një situatë shumë realiste dhe shpresoj që asnjë profesionist i medias nuk duhet të përballet me këtë”, tha themeluesi Chris Yeung.

Kryeredaktori Daisy Li tha se ishte bërë “e vështirë për të vlerësuar” nëse raportimet do të shkelnin ligjin në “mjedisin aktual në ndryshim”.

“Ne kemi përdorur gjykimin tonë profesional dhe nuk kemi ndryshuar kurrë. Në të kaluarën, dhe besoj, në të ardhmen nëse do të kishim mundësi, do të bëjmë të njëjtën gjë. Ne nuk kemi ndryshuar. Është mjedisi që na rrethon që ka ndryshuar”, tha kryeredaktori Daisy Li.

Autoritetet kanë vepruar për të heshtur disidentët në qytetin gjysmë autonom, i njohur dikur si qendër për median e lirë, pasi Pekini zbatoi një ligj gjithëpërfshirës të sigurisë kombëtare pas protestave masive pro-demokracisë në 2019.

Mbyllja e faqes Citizen News vjen disa ditë pasi autoritetet bastisën gazetën Stand News dhe arrestuan shtatë persona – përfshirë redaktorë dhe ish-anëtarë të bordit – me dyshimin se kishin komplotuar për të publikuar materiale të ndaluara. Stand News njoftoi në të njëjtën ditë se do të pushonte së funksionuari.

Marrë nga VOA

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota chris yeung citizen news daisy li hong kong chris yeung citizen news daisy li hong kong

Sondazh

Poll

Bota 3 Janar 2022, 16:22

Sondazhi: Demokracia në SHBA e kërcënuar

Një sondazh i zhvilluar në Shtetet e Bashkuara zbuloi se shumica e amerikanëve mendojnë se demokracia dhe sundimi i ligjit në vend është nën kërcënim.Gjashtëdhj...

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE