LIVE UPDATES
Bota

Sondazhi: Demokracia në SHBA e kërcënuar

3 Janar 2022, 16:22 Nga DOSJA
Sondazhi: Demokracia në SHBA e kërcënuar

Një sondazh i zhvilluar në Shtetet e Bashkuara zbuloi se shumica e amerikanëve mendojnë se demokracia dhe sundimi i ligjit në vend është nën kërcënim.

Gjashtëdhjetë e gjashtë për qind e të anketuarve në sondazhin e rrjetit “CBS News”, të publikuar të dielën, thanë se demokracia është disi, ose shumë e kërcënuar, me 33 për qind që thonë se demokracia është e sigurt.

Sondazhi vjen disa ditë përpara përvjetorit të parë të sulmit të 6 janarit në Kapitol, gjatë të cilit mbështetësit e presidentit të atëhershëm Donald Trump hynë në sallat e Kongresit, ndërsa ligjvënësit ishin mbledhur për të çertifikuar fitoren e Presidentit Joe Biden.

83% e të anketuarve thanë se nuk i mbështesin veprimet e njerëzve që hynë me forcë në Kapitol.

Shumica e pjesëmarrësve në sondazh i kategorizuan veprimet e pjesëmarrësve në sulmin ndaj Kapitolit si kryengritje, një përpjekje për të përmbysur qeverinë e Shteteve të Bashkuara, një përpjekje për të përmbysur zgjedhjet për të mbajtur zotin Trump në pushtet dhe si një protestë që shkoi shumë larg.

Ndërsa vendi përgatitet për zgjedhjet e këtij viti për anëtarë të Kongresit, 68% e të anketuarve thanë se e shihnin sulmin e 6 janarit si një shenjë të dhunës politike në rritje në vend, ndërsa 62% e të anketuarve thanë se presin dhunë nga pala humbëse në zgjedhjet presidenciale të vitit 2024.

Dy të tretat e të anketuarve thanë se e konsiderojnë Presidentin Biden fituesin legjitim të zgjedhjeve të vitit 2020, një shifër afërsisht e ngjashme me atë të një sondazhi të gazetës Washington Post dhe Universitetit të Merilendit, të publikuar të shtunën.

45% të të anketuarve në sondazhin e gazetës Washington Post dhe Universitetit të Merlindit, thanë se zoti Trump kishte një përgjegjësi të madhe për sulmin ndaj Kapitolit, ndërsa 28% thanë se ai nuk kishte aspak përgjegjësi për këtë.

Në këtë sondazh kishte gjithashtu një rritje të numrit të njerëzve që thanë se ndonjëherë veprimet e dhunshme të qytetarëve kundër qeverisë mund të jenë të justifikuara. 34% e të anketuarve në sondazhin e fundit e mbështetën këtë, krahasuar me 23% në vitin 2015 dhe 13% në 1995.

Marrë nga VOA

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota demokracia në shba joe biden demokracia në shba joe biden

Sondazh

Poll

Bota 3 Janar 2022, 14:32

VIDEO/ Fund i pandemisë apo e ardhme me virusin

KOSOVË- Variante të reja të koronavirusit SARS-COV-2 vazhdojnë të shfaqen. Njerëzit vazhdojnë të preken nga sëmundja që e shkakton ai, COVID-19.A do të për...

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE