LIVE UPDATES
Bota

Zbulohet identiteti i gruas misterioze që shoqëron ministrin rus kudo, punonjësja e administratës që zotëron 13 milion dol

15 Shtator 2021, 10:07 Nga DOSJA
Zbulohet identiteti i gruas misterioze që shoqëron ministrin rus kudo,

RUSI– Një video e publikuar nga Kisha Ortodokse e Rusisë rreth restaurimit dhe ceremonisë së mbajtur me të ka nxjerrë në pah një detaj që ka tërhequr gazetarët rus.

Sipas mediave të huaja, ngjarja daton në 8 Dhjetor të 2014 ku krahas presidentit rus, Vladimir Putin dhe ministrit të jashtëm, Sergei Lavrov gjatë gjithë vizitës, u pa një grua e panjohur e veshur me një mantel të zi dhe shall të bardhë u pa duke shoqëruar grupin.

Identiteti i saj u zbulua më vonë, kur patriarku i dha asaj një çmim për ndihmën e saj në restaurimin e kishës.

Svetlana Alexandrovna Polyakova, një punonjëse e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Federatës Ruse, i jepet Urdhri i Kishës Ortodokse Ruse të Shën Eufrosinës, Dukeshës së Madhe të Moskës, shkalla III,” tha një klerik.

Prej vitesh, një burim pranë një zyrtari të ministrisë së jashtme u tha gazetarëve, se ajo kishte një marrëdhënie shumë të ngushtë me Lavrov. Gazetarët zbuluan se, përveç shoqërimit të tij rreth Kishës së Shën Sergjit, ajo ka udhëtuar me të në Soçi dhe Shën Petersburg, ajo madje është shfaqur në librat e adresave të celularëve me mbiemrin e tij.

Polyakova gjithashtu ka pasuri të konsiderueshme që nj “punonjës i Ministrisë së Jashtme thjesht nuk do të ishte në gjendje ta akumulonte. Të dhënat e pronës tregojnë se ajo dhe familja e saj posedojnë prona të paluajtshme në Rusi dhe Britani të Madhe me vlerë rreth 1 miliard rubla (13.6 milion dollarë).

Karriera diplomatike shumëvjeçare e Lavrov filloi në fillim të viteve 1970, kur ai shërbeu në ambasadën sovjetike në Sri Lanka. Midis 1994 dhe 2004, ai drejtoi misionin e përhershëm të Rusisë në Kombet e Bashkuara. Ai u emërua më pas ministër i Jashtëm, një post që e ka mbajtur për 17 vjet. 71-vjeçari, i njohur për promovimin e tij të ashpër dhe të pamëshirshëm të interesave të qeverisë ruse në skenën botërore, është një nga ministrat më të njohur dhe më të gjatë në vend.

Lavrov është i martuar dhe ka një vajzë. Deklaratat e tij vjetore të të ardhurave, të cilat ai është i mandatuar t’i paraqesë si një zyrtar i lartë, tregojnë se çifti fitonte nga gjashtë deri në dhjetë milionë rubla (100,000 dollarë – 136,000 dollarë) çdo vit gjatë pesë viteve të fundit.

IStories, partneri rus i OCCRP, së pari mësoi për të nga një burim pranë një zyrtari të lartë të ministrisë së jashtme, i cili e përshkroi marrëdhënien e saj me Lavrov si të ngushtë dhe të gjatë. Për më tepër, tha burimi, Polyakova ka fituar ndikim të rëndësishëm në ministri.

Emri i plotë i Polyakova gjithashtu u mundësoi gazetarëve të gjurmonin numrin e saj të telefonit. Pastaj ata përdorën një aplikacion që përputhet me numrat e telefonit me emrat në listat e kontakteve dhe zbuluan se disa njerëz i listuan informacionet e saj të kontaktit si “Svetlana Lavrova” ose “Lavrova Svetlana”, megjithëse ajo kurrë nuk e ka mbajtur zyrtarisht mbiemrin e ministrit.

Dëshmi të mëtejshme të marrëdhënies së tyre vijnë nga një burim i cili fitoi qasje në një bazë të dhënash fluturimi. Ajo tregoi se Polyakova udhëtoi me Lavrov në të paktën tre raste: një herë nga Moska në Soçi dhe një herë nga Moska në Shën Petersburg dhe kthimi.

Përveç punës së saj në Ministrinë e Jashtme, Polyakova kishte disa burime të tjera të ardhurash. Deri në vitin 2012, tregojnë të dhënat e biznesit, ajo ishte bashkëpronare e ‘konsullit’, një restoranti i vendosur brenda akademisë diplomatike të ministrisë së jashtme në qendër të Moskës.

Polyakova kishte disa kompani të tjera të listuara si biznese restorantesh, por as ato nuk sollën të ardhura të larta, sipas raporteve të tyre financiare. Sidoqoftë, sipas të dhënave të pronës ruse, Polyakova zotëron prona që vlerësohen të jenë me vlerë rreth13.6 milion dollarë, bazuar në një analizë të listave të krahasueshme të pasurive të paluajtshme.

Ndër pronat e saj është një apartament prej 260 metrash katrorë në një kompleks banimi në qendër të Moskës i quajtur Prechistenka 13. Kjo ndërtesë ndodhet në të ashtuquajturën zonë “Golden Mile”, e cila pret disa nga apartamentet më të shtrenjta të qytetit. Banorët e Prechistenka 13 thuhet se përfshijnë të afërm të biznesmenëve dhe zyrtarëve me ndikim – si dhe Leonid Mikhelson, një nga njerëzit më të pasur në Rusi.

Regjistrimet e pronës nuk zbulojnë vlerën e një pjese të caktuar të pasurisë së paluajtshme. Por një apartament me të njëjtën madhësi në të njëjtën ndërtesë është në shitje për më shumë se 9.5 milion dollarë.

Sipas të dhënave të pronës, Polyakova gjithashtu zotëron një apartament në një ndërtesë elitare banimi në qytetin turistik të Soçit me vlerë rreth 680,000 dollarë, dhe zotëron një shtëpi në një fshat pranë Moskës me vlerë rreth  776,000 dollarë.

Përveç apartamenteve, IStories morën një dokument që tregon se familja e Polyakova mburret me një flotë makinash luksoze. Ajo dhe nëna e saj posedojnë tre automjete të nivelit të lartë Mercedes-Benz me një vlerë totale prej rreth 545,000 dollarë si dhe një Porsche. Polyakova gjithashtu zotëronte një Bentley deri në vitin 2016.

(d.a/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota presidenti rus vladimir putin sergei lavrov svetlana alexandrovna polyakova presidenti rus vladimir putin sergei lavrov svetlana alexandrovna polyakova

Sondazh

Poll

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe