LIVE UPDATES
Aktualitet

Zbulohet marrëveshja Rama-Basha për Reformat, ndryshime dhe në kompetencat e Presidentit

2 Maj 2022, 19:53 Nga DOSJA
Zbulohet marrëveshja Rama-Basha për Reformat, ndryshime dhe në

TIRANË– Kryeministri Edi Rama dhe ish-kryedemokrati Lulzim Basha kanë lidhur një draftmarrëeveshja me njëri-tjetrin. Dosja.al ka siguruar dokumentet që po qarkullojnë së fundmi në media ku shihet se bëhet fjalë për Reformën Zgjedhore e atë Territoriale. Pika që bie në sy është ndryshimi i sistemit zgjedhor nga sistem proporcional rajonal, në proporcional kombëtar. Forca politike që del e para në zgjedhje, merr edhe 10 deputetë më shumë.  Sipas këtij drafti, pragu i hyrjes në Kuvend për forcën politike është 3% dhe për koalicionin, 5%.

Përsa i përket Reformës Territoriale, kjo marrëveshje parashikon edhe shkrirjen e qarqeve, ndërsa për numrin e bashkive ka tre propozime, 100, 50 dhe 61 bashki. Ndërsa Presidentit propozohet t’i shtohen edhe tre kompetenca. Konkretisht, atij propozohet që t’i lejohet të: Të propozojë drejtorin e shërbimit informativ të shtetit; të propozojë drejtorin e Përgjithshëm të Policisë së Shtetit dhe të propozojë shefin e shtabit të përgjithshëm të ushtrisë.

Marrëveshja e plotë:

Ndryshimi i Kodit Zgjedhor. Nga proporcional rajonal në proporcional kombëtar me prim 10 mandater, por primi është i vlefshëm vetëm për forcën politikë kur hyn vetëm në zgjedhje, jo me koalicion.

Pragu i hyrjes në parlament.

Për forcën politike është 3% dhe për koalicionin politik është 5%.

Renditjen e kandidatëve e vendos forca politike. Lista e kandidatëve të jetë 100% të hapura. Kandidati që merr një votë më shumë hyn në parlament.

Në momentin që Presidenti dekreton datën e zgjedhjeve:

-Çdo forcë politike që krijohet pas kësaj date nuk lejohet të hyjë në zgjedhjet e radhës. Çdo bashkim i forcave politike që duan të hyjnë në zgjedhje me sigël të përbashkët.

Reforma Territoriale

Shkrirja e Qarqeve

Qeveri qendrore

Prefekturë

Bashki+Njësi administrative

Të bëhen 100 bashki

Të bëhen 50 bashki

Të mbeten 61 bashki

Ndryshim për shtimin e kompetencave të Presidentit

Të shtohen dhe tre kompetenca

Të propozojë drejtorin e shërbimit informativ të shtetit

Të propozojë drejtorin e Përgjithshëm të Policisë së Shtetit

Të propozojë shefin e shtabit të përgjithshëm të ushtrisë

Marrëveshja maxhorancë-opozitë për një paketë të ndryshimeve kushtetutese

Zgjedhje të përgjithshme e lokale në një ditë (prill-maj 2023)

(f.m/dosja.al)

Aksidenti i rëndë në Tiranë, si mund të shmangen ngjarje të tilla?

View Results

kryesore politike edi rama lulzim basha marrëveshja rama basha edi rama lulzim basha marrëveshja rama basha

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE