LIVE UPDATES
Bota

Zgjedhjet në SHBA, Altmire: Biden meriton fitore; amerikanët të palumtur me qeverisjen e Trump

31 Tetor 2020, 21:27 Nga DOSJA
Zgjedhjet në SHBA, Altmire: Biden meriton fitore; amerikanët të

TIRANË– Teksa na ndajnë vetëm 3 ditë nga zgjedhjet presidenciale në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku do të përballen dy kandidatët, presidenti aktual Donald Trump dhe kandidati nga radhët e demokratëve Joe Biden, ish-Kongresmeni i Pensilvanisë, Jason Altmire, dha opoinionin e tij, si dhe bëri një pasqyrë të situatës në vend në prag zgjedhjesh. Ai foli për vendet më të rëndëishme përsa i përket votës, përfshirë edhe Pensilvaninë. Ndërsa për figurat kandidate i përshkroi si komplekse dhe të kundërta me njëra-tjetrën. Fitorja sipas Altmire i takon Biden, kjo sepse edhe vetë populli është i pakënaqur me Trump.

Jason Altmire: Zgjedhjet në Amerikë janë një betejë midis dy këndvështrimeve të ndryshme sa i përket politkave publike dhe botës. Këto dy kandiidatë, Joe Biden dhe Presidenti Trump, paraqesin dy ekstreme amerikane dhe zgjedhjet do të na tregojnë se cilat janë drejtimet e politikëss së jashtme dhe asaj të brendshme të Amerikës për vitet apo dekadat e ardhshme.  Në zgjedhjet presidenciale në SHBA, ajo që ka rëndësi për të fituar, është vota në çdo shtet. Shtetet si Pensilvania dhe Florida, ku vota është pak a shumë edhe e ndarë, është shumë e rëndësishme. Kushdo që fiton votën mazhoritare në këto shtete, do të fitojë edhe votën zgjedhore dhe kjo do të thotë që të shkosh drejt fitores së presidentit.

Jason Altmire foli për ato pika të forta që e bëjnë Biden bindës dhe me premisë për të fituar.

Jason Altmire: Pjesa  e tij  në fushën e politikës është pika e fortë. Ishte kryetar për çështjet e jashtme në senat. Ka dekada në eksperiencë dhe për këtë presidenti Trump po mundohet të tregojë që Joe Biden është shumë i vjetër për punën dhe që nuk është i duhuri për postin e Presidentit. Por kjo fushatë ka treguar se zv/presidenti Biden është ende një forcë sa i përket politikave publike. Ai ka shumë thellësi në çështjet politike, madje më shumë se presidenti Trump.

A do të jetë fitues i një mandate të dytë presidenti Trump, për këtë, ish-kongresmeni i Pensilvanisë, ka një përgjigje.

Jason Altmire: Është gjithnjë e mundur që Presidenti mund të fitojë. Jemi 3 ditë para zgjedhjeve por nuk duket kësisoj. Ai nuk kishte një fushatë kohezive. Fushatën e tij e bëri në një mënyrë të çorganizuar. Dhe mendoj se qytetarët po tregojnë se janë të palumtur me këtë situatë. Dhe Joe Biden është ai që po tërheq në çdo pjesë deri në ditën e zgjedhjeve.

Marrë nga OraNews

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota jason altmire zgjedhjet në shba jason altmire zgjedhjet në shba

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN