LIVE UPDATES
Bota

Administrata Biden do të çojë në gjykatë ligjin për abortin në Teksas

16 Tetor 2021, 10:09 Nga DOSJA
Administrata Biden do të çojë në gjykatë ligjin

SHBA – Administrata e Biden tha të premten se do t’i drejtohet Gjykatës Supreme amerikane si pjesë e përpjekjes së saj për të ndaluar një ligj të Teksasit që ndalon shumicën e aborteve që nga shtatori.

Sipas The Guardian, lëvizja e Departamentit të Drejtësisë vjen pasi një gjykatë apeli të enjten mbrëma la në fuqi ligjin e njohur si “Senate Bill 8”, i cili ndalon abortet afërsisht gjashtë javë, ose para se shumica e grave të dinë që janë shtatzënë. Gjykata e apelit është ndër më konservatorët në vend.

Ndryshe nga ndalimet e tjera të hershme të abortit të miratuara në shtetet si Ohio në Alabama , të cilat u bllokuan në mënyrë rutinore nga gjykatat, ligji i Teksasit përdor një mekanizëm të rrallë të zbatimit .

Përpara vendimit të gjykatës supreme në Teksas, gjykatësja Roe v Wade ndaloi ligjet që ndalonin abortin para se fetusi të ishte i jetueshëm jashtë mitrës, i konsideruar përgjithësisht si 24 javësh. Ai ndalon zyrtarët qeveritarë të zbatojnë dispozitat e tij, dhe në vend të kësaj urdhëron qytetarët kudo që të padisin këdo që ndihmon një grua të bëjë një abort brenda gjashtë javësh nga shtatzënia, si një mënyrë për të shmangur sfidat gjyqësore.

Avokatët e të drejtave riprodhuese kanë apeluar në gjykatën supreme për të bllokuar hyrjen në fuqi të ligjit. Ndërkohë, afro 6 milionë gra në moshë riprodhuese që jetojnë në Teksas janë detyruar të kërkojnë aborte në shtete të tjera, veçanërisht Oklahoma, Kansas dhe Luiziana aty pranë , duke përfshirë disa orë udhëtim gjatë natës dhe duke përfshirë paciente të rejaj deri në 12 vjeç. Ligji nuk bën përjashtim për rastet e përdhunimit ose incestit.

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota administrata biden ligji per abortin ligji per abortin shba shba administrata biden ligji per abortin ligji per abortin shba shba

Sondazh

Poll

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..