LIVE UPDATES
Aktualitet

22 të arrestuar në operacionin antimafia në Itali, një shqiptar në krye të organizatën, një tjetër pjesë e tij (EMRAT)

Në burg janë lënë 11 persona, mes tyre 2 shqiptarët të identifikuar si Ardit Ismaili dhe Enkeled Sinaj, ndërkohë 4 prej tyre janë lënë në arrest shtëpiak dhe 6 detyrim paraqitje.

30 Shtator 2022, 11:46 Nga d.a.
22 të arrestuar në operacionin antimafia në Itali, një
policia italiane

ITALI- Në orët e para të sigurimit të Drejtorisë Antimafia të Qarkut të Potenzës, Komanda Krahinor e Karabinierëve të Potenzës, Departamenti Operativ i Njësisë Hetimore, zbatoi një urdhër me të cilin Gipi i kryeqytetit lukan urdhëroi zbatimin e masave paraprake ndaj 22 personave.

Sipas mediave vendase, në burg janë lënë 11 persona, mes tyre 2 shqiptarët të identifikuar si Ardit Ismaili dhe Enkeled Sinaj, ndërkohë 4 prej tyre janë lënë në arrest shtëpiak dhe 6 detyrim paraqitje.

Masat paraprake u kërkuan dhe u urdhëruan pas një aktiviteti të gjerë dhe të artikuluar hetimor, të kryer nga ushtria e Komandës Krahinore të Karabinierëve me drejtimin dhe koordinimin e DDA-së, e cila lejoi mbledhjen e të dhënave në lidhje me ekzistencën dhe operacionin në Bashkinë Melfi dhe në të gjithë zonën Vulture-Melfese, të një organizate të përhershme të dedikuar për trafikun e drogës.

Pa cenuar parimin e prezumimit të pafajësisë për të gjithë të dyshuarit, nga hetimet rezultoi se shoqata kishte një drejtim të përbërë nga dy subjekte, njëri prej të cilëve italian, Enrico Caputo dhe tjetri me origjinë shqiptare, Ardit Ismaili.

Grupi kriminal prej 22 personash kishin mjete të përdorura për transportin dhe fshehjen e lëndës narkotike, kishin kanale furnizimi me drogë, kryesisht marihuanë dhe kokainë, të cilat gjendeshin sistematikisht në tregjet në provincën e Foggia-s. Ata mund të mbështeteshin në vende të ndryshme fshehjeje, të vëna në dispozicion të bashkëpunëtorëve, për ruajtje pas aktiviteteve të furnizimit me karburant.

Gjatë hetimeve të kryera edhe nëpërmjet përgjimeve telefonike dhe mjedisore, vëzhgimit dhe kontrollit, si në formë tradicionale, ashtu edhe nëpërmjet përdorimit të kamerave video, supozimi i deklarimeve të klientëve, ekzekutimi i sekuestrimeve të sasive droge të kryera në përgjigje ndaj shitjeve të ndryshme me pakicë, profilet e gravitetit rrethanor u arritën edhe në lidhje me dy sjellje zhvatjeje të kryera në dëm të të varurve nga droga. 

Nga hetimet rezultoi edhe pista serioze në lidhje me disponueshmërinë e armëve luftarake, veçanërisht të tre kallashnikovëve, nga Ismaili dhe nga Antonino Delli Gati, ky i fundit, korrikun e kaluar, i nxjerrë nga një urdhër tjetër paraprak i kryer nga DDA e. Potenza, në kuadër të një tjetër aktiviteti hetimor kompleks dhe të artikuluar, të zhvilluar ndaj shoqatës mafioze Di muro-Delli Gati.

Hetimet e kryera siguruan edhe elemente të gravitetit rrethanor edhe në lidhje me një sërë sjelljesh të mëtejshme kriminale të furnizimit, posedimit, shitjes dhe shpërndarjes së drogës, që i atribuohen dy bërthamave të tjera të vogla, të përbëra nga subjekte me banim në territorin e zonës Vulture-Melfese, njëra prej të cilave është në thelb me bazë familjare, e formuar nga babai dhe dy fëmijët, pak më shumë se 18 vjeç.

Iniciativa parandaluese është pjesë e punës së vazhdueshme për të kontrastuar të gjitha format e krimit të organizuar në territor, rënia e të cilit në sektorin e narkotikëve merr konturet e një alarmi të veçantë social, si dhe për pasojat e rënda në shëndetin publik, edhe për seriozitetin e veprat satelitore të cilat, si në rastin konkret, rëndom i shoqëron dukuria kriminale.

policia italiane arrestohen dy shqiptare ne itali ardit ismaili enkeled sinaj

Sondazh

Poll

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare