LIVE UPDATES
Aktualitet

'A po i demonizojmë shqiptarët?'/ Si po komentohet protesta në Angli, gazetari flet për miqtë e tij: Janë shumë punëtorë

Në studion e "GB News" ka folur komentatori politik Matthew Stadlen dhe Steven Woolfe. Të dy kanë qëndrime të kundërta, njëri është pro shqiptarëve, tjetri i lidh me bandat dhe me krimin e organizuar. 

15 Nëntor 2022, 17:02 Nga k.m.
'A po i demonizojmë shqiptarët?'/ Si po komentohet protesta
Matthew Stadlen dhe Steven Woolfe

BRITANI E MADHE- Pas shqiptarëve që protestuan në Westminster këtë fundjavë për gjuhën e qeverisë në lidhje me krizën e emigrantëve dhe kryeministri shqiptar Edi Rama që akuzoi qeverinë se po i bën "koka turku" shqiptarët për krizën e emigrantëve, a duhen pranuar shqiptarët? Për këtë çështje, në studion e "GB News" ka folur komentatori politik Matthew Stadlen dhe Steven Woolfe. Të dy kanë qëndrime të kundërta, njëri është pro shqiptarëve, tjetri i lidh me bandat dhe me krimin e organizuar. 

Kishin të drejtë që dolën dhe protestuan?

Matthew Stadlen: Absolutisht, më ftoi një miku im, por isha i zënë duke u marrë me djalin im 7-muajsh. Ishte një protestë që zgjati 2 orë, e nuk kishte dhe as dhunë e asgjë. Një gjë që ishte pak e pamenduar ishte vendosja e flamurit shqiptar tek statuja e Churchill, fola me shokun tim dhe tha që ishte një shenjë respekti. Por Dailymail ashtu do e nxirrte, si një akt kriminal. Shoku im shumë punëtor më dërgoi një foto nga zyra e tij, ishte e dielë, ora 10. Punon shumë. Unë kam shkuar në Shqipëri. është vend i bukur. Shqiptarët që janë këtu, janë shumë punëtor dhe t'i demonizosh është të bësh të njëjtën gjë si Trump bëri për meksikanët. Po duhet të kemi brigje të sigurta, qeveria duhet që të bëjë punën e saj.

Steven Woolfe: Mendoj që asnjë që nuk duhet të asosociohet me komente raciste. Shqiptarët janë të lidhur me banda kriminale. Shqiptarët marrin kontrollin me krimin e organizuar. Bandat shqiptare kanë marrë drejtimin e krimit të organizuar? Ka ndonjë zgjidhje Matt me të. Jam i mërzitur me njerëzit që bëjnë komente sikur jam racist.

Matthew Stadlen: Nuk ka lidhje të sigurta që shqiptarët janë të lidhur me krimin. Kriminelët nuk kanë lidhje me vendin, se përdhunuesit janë si unë dhe Steven, burra të bardhë. Duhet që të mos e lëjmë qeverinë t'ja hedhë pa u lagur. Gjyshërit e mi ishin refugjatë hebrenj, nuk do isha gjallë po mos të ishte për këtë vend. Por Policia duhet që të bëjë punën, ashtu si edhe shteti.

Por ata vijnë nga një vend i sigurt, nuk duhet të vijnë.

Matthew Stadlen: Të gjithë njerëzit që kualifikohen për të marrë azil, do të marrin azil. Ata që nuk duhet të jenë këtu, nuk duhet të rrinë këtu.

I gjithë diskutimi në studio lidhet me debatin publik që ka nisur në Britaninë e Madhe dhe Shqipëri në lidhje me fluksin e emigrantëve që kanë hyrë në tokën britanike gjatë vitit 2022. Rreth 40 mijë emigrantë kanë hyrë në mënyrë të paligjshme në Angli, mes tyre 12 mijë shqiptarë. Shumica prej tyre sipas autoriteteve britanike janë meshkuj dhe në gjendje të mirë fizike. Por ata nuk janë të mirëpritur në Britaninë e Madhe dhe kërkesat e tyre për azil cilësohen si të pajustifikueshme. Sekretarja e Brendshme, Suella Braverman i dha një ndezje të fortë debatit kur tha se emigrantët po "pushtojnë" Mbretërinë e Bashkuar. Kryeministri Edi Rama tha se këto komente janë të tepërta dhe se shqiptarët nuk janë problemi. Shumica e shqiptarëve që largohen drejt Britanisë nisen nga Tirana ose Prishtina për të shkuar në Francë nga ku nisen me gomone nga Kanali i La Manshit dhe më pas zbarkojnë në Durkin. Trafiku sipas mediave britanike zhvillohet nga kontrabandistët kurdë dhe kalimi kushton në gati 12 mijë paund./Dosja.al

steven woolfe matthew stadlen shqiptaret ne angli

Sondazh

Poll

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve