LIVE UPDATES
Aktualitet

Biznesmenët më të mëdhenj, kush janë pronarët e bregdetit të Jugut

Pronar në bregdetin e Jugut është edhe bashkëshorti i ministres së Punëve të Jashtme, Olta Xhaçka, Artan Gaçi, i cili ka blerë tokë për të ndërtuar një hotel. Biznesmeni Ilir Trebicka po ashtu ka blerë tokë dhe po ndërton në Dhërmi dhe në kufi të tij është bërë së fundi pronar Luan Muça, pronar i kompanisë DeltA.

9 Dhjetor 2022, 11:47 Nga DOSJA
Biznesmenët më të mëdhenj, kush janë pronarët e
Jugu

TIRANË- Regjistrimi i pronave në jugun e vendit nuk po zgjidhet ka 3 dekada. Përpjekjet për të nisur këtë proces kanë qënë të vakta dhe në ato pak raste të lëna në mes. Fillesat e para serioze për regjistrimin e pronave në bregdetin e Jugut i kanë fijet e lidhura me boshtin pushtet-biznes, i vulosur me ligjin e shumëkontestuar për “Investimet Strategjike”. Motori që vuri në lëvizje të gjithë administratën shtetërore për të nisur regjistrimin e pronave në bregdetin e Jugut është kërkesa e kompanisë “Green Coast”, në pronësi të biznesmenit Samir Mane, për të marrë statusin e investitorit strategjik.

Më 14 korrik të vitit 2016, Komiteti i Investimeve Strategjike firmos vendimin për t’i dhënë këtij projekti statusin strategjik. Një javë përpara së të merrej vendimi, Agjencia për Zhvillimin e Investimeve kontakton kadastrën e Vlorës për të zgjidhur problematikën e çështjeve të pronësisë në Gjilekë, zona ku do të shtrihej projekti.

“Hedhja e zonës në sistemin e Zyrës së Regjistrimit të Pasurive të Patundshme Vlorë është parakusht për marrjen nga ana e subjektit të lejes së ndërtimit. Subjekti do të asistohet nga Agjencia për Zhvillimin e Investimeve përgjatë procesit së zgjidhjes së problematikës. ZRPP Vlorë është kontaktuar zyrtarisht datë 8.7.2016 lidhur me problematikën.”

AGJENCIA PËR ZHVILLIMIN E INVESTIMEVE

Menjëherë pas kësaj kërkese, hipoteka e Vlorës nis punën për regjistrimin fillestar të pjesshëm të pasurive të patundshme, për pjesët që kufizohet toka ku do të shtrihet projekti “Green Coast”. Në një korrespodencë të siguruar nga emisioni “Kronos” mes Zyrës Qëndrore të Pasurive të Patundshme dhe asaj vendore në Vlorë, rezulton se zyra e Vlorës nisi punën për regjistrimin parcelave në Palasë në bazë të një shkrese të nisur nga Ministria e Drejtësisë në datën 15 Korrik 2016, një ditë pas vendimit për shpalljen “investim strategjik” të projektit “Green Coast”.

“ZVRPP Vlorë ka kryer procesin e regjistrimit Fillestar pjesor të pasurive që përfshihen në bllokun kadastral ku pozicionohet kompleksi turistik, duke krijuar materialin hartografik dhe databazën e kartelave. Është kryer Afishimi Publik 45 ditor nga data 23.03.2017 deri në 08.05.2017 pranë ambienteve të bashkisë Himarë dhe ZVRPP Vlorë, janë shqyrtuar kërkesë ankesat dhe ka përfunduar ligjërimi i këtij blloku kadastral i cili është hedhur në sistem.”

ZYRA QENDRORE E REGJISTRIMIT TË PASURIVE TË PATUNDSHME

Në listën e afishuar për regjistrimin pjesor të kësaj zone kadastrale shpallen pronarët për 140 numra pasurie ku dominon projekti “Green Coast”, biznesmeni Artan Dulaku, kompania “Rinia 04” në pronësi të Juljan Morinës, biznesmeni Gerian Kuka i cili është njëkohësisht edhe ortak në një firmë ndërtimi me sipërmarrësin Agim Zeqo, dhe individët Neritan Hazizaj, Pullumub Petritaj, anëtarët e familjes Begaj, Beja dhe Vreto. Për këta emra, banorët e zonës njohin si vendas dhe pronar vetëm familjen Begaj dhe Vreto.

Përfituesit më të mëdhenj të listës së afishuar rezultojnë projekti “Green Coast” me 31 parcela dhe 173 mijë metra katrorë, Neritan Hazizaj me 15 parcela dhe 90 mijë metra katrorë, Artan Dulaku me 9 parcela dhe 63 mijë metra katorë e Gerian Kuka me 13.000 metra katrorë nga 7 parcela.  Që prej vitit 2017 e deri më sot, lista e biznesmenëve që janë bërë pronarë të tokave në bregdetin e Jugut është shtuar.

Familja e vendasve që operojnë në fushën e biznesit Gjikuria ka arritur të përfitojë mijra metra tokë nga ligji 7501, transaksione blerje me banorët e zonës, por dhe nga statusi “Investitor Strategjik” i dhënë në dy projekte. Një tjetër biznesmen që po investon në Dhërmi dhe ka blerë prona është Mentor Mezini. Mezini po ndërton një hotel në Drimades, ndërsa ka përfunduar ndërtimin e një tjetri në Livadh.

Pronar në bregdetin e Jugut është edhe bashkëshorti i ministres së Punëve të Jashtme, Olta Xhaçka, Artan Gaçi, i cili ka blerë tokë për të ndërtuar një hotel. Biznesmeni Ilir Trebicka po ashtu ka blerë tokë dhe po ndërton në Dhërmi dhe në kufi të tij është bërë së fundi pronar Luan Muça, pronar i kompanisë Delta, e cila pritet të marrë mbi 200 mijë metra katrorë tokë me qira kundrejt vlerës 1 euro në zonën e mbrojtur të Deltës së Përroit të Palasës, si shpërblim për statusin “Investitor Strategjik”.

Marrë nga MCNTV

emisioni kronos

Sondazh

Poll

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare