LIVE UPDATES
Aktualitet

Dënohet grupi i shqiptarëve që ‘sundonte’ trafikun e drogës në Manchester, si kishin ndërtuar skemën e shpërndarjes me ‘korrierë-taxi’

Korrierëve, të cilët ishin kryesisht nga Shqipëria dhe Evropa, iu ishin dhënë dokumente të rreme identiteti italiane për të shmangur zbulimin e identitetit të tyre.

25 Nëntor 2022, 20:04 Nga k.m.
Dënohet grupi i shqiptarëve që ‘sundonte’ trafikun e
Kelvis Prensi, Bekin Hasmehaj, dhe Altin Nokolai

BRITANI E MADHE- 4 anëtarë të një bande shqiptare të drogës që drejtonte një biznes kokaine prej 2 milionë paundësh në Preston dhe Chorley janë dënuar me 24 vjet burg. Prokurorët e përshkruan operacionin si "të ngjashëm me një firmë taksish" që kishte linja telefonike që funksiononin 24/7. Banda kishte qendra telefonike, të vendosura në Mançester dhe punësonte një rrjet korrierësh, që punonin me turne 12 orëshe, për të shpërndarë drogën te klientët. Korrierëve, të cilët ishin kryesisht nga Shqipëria dhe Evropa, iu ishin dhënë dokumente të rreme identiteti italiane për të shmangur zbulimin e identitetit të tyre.

Sipas mediave britanike, Bekin Hasmehaj, 35 vjeç, mbante një pozicion të lartë drejtues brenda ndërmarrjes.

Klientët do të telefononin një qendër telefonike dhe do të bënin një porosi, duke lënë një kod postar për dorëzimin. Më pas, personi që merrte porositë përdorte një telefon tjetër për të dërguar një korrier për të dorëzuar drogën. Nëse një korrier arrestohej, qendra e thirrjeve do të zhvendosej në një zonë tjetër në Mançester.

"Modeli i grupit shqiptar ishte kompleks dhe ishte krijuar për ta bërë të vështirë për policinë identifikimin e parave ose drogave. Ata ishin të vetëdijshëm për kufijtë gjeografikë (midis forcave të policisë) dhe e përdornin këtë në avantazhin e tyre”.

Midis 2018 dhe 2020, linjat telefonike bënë mbi 591,678,000 telefonata në lidhje me furnizimin me kokainë në Preston dhe Chorley. Me një vlerësim modest - bazuar në mundësinë se çdo klient ka blerë një qese të vetme kokainë - mendohet se firma ka marrë midis 26 kg dhe 34.6 kg gjatë 651 ditëve të banda funksionoi.

Më 29 janar 2020, oficerët bastisën shtëpinë e Hasmehajt në Marchwood Close, Blackrod dhe gjetën sasi të mëdha parash, droge dhe telefona celularë. Kishte telefona të rinj, ende në kuti dhe karta SIM që ishin përdorur në celularë të shumtë. 

Hasmehaj u arrestua, por ndërsa ai ishte në paraburgim, bashkëpunëtorët e tij u vunë në punë për t'u siguruar që biznesi të mbetej i hapur.

kelvis prensi bekin hasmehaj altin nokolai

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni