LIVE UPDATES
Aktualitet

EMRAT/ Pjesë e bandës së drogës, burgosen dy shqiptarët në Angli, 8 vite heqje lirie për njërin

Gjatë një periudhe gjashtëmujore, burrat furnizuan me kokainë dhe heroinë përdoruesve vendas në marrëveshje që arrinin në rreth gjysmë milioni paund.

8 Gusht 2022, 18:53 Nga I.A
EMRAT/ Pjesë e bandës së drogës, burgosen dy shqiptarët
Ergys Aliaj dhe Fatlind Boshnjaku

ANGLI- Dy anëtarë të një bande të krimit të organizuar janë burgosur për rolin e tyre në një linjë fitimprurëse të furnizimit me drogë, e cila funksiononte 'si një shërbim taksi' në të gjithë kreun e grupit të Somerset, Fatlind Boshnjaku, që drejtonte korrierët, përfshirë Ergys Aliaj, në qindra vende në Taunton, Yeovil, Wellington, Martock dhe Stogursey.

Gjatë një periudhe gjashtëmujore, burrat furnizuan me kokainë dhe heroinë përdoruesve vendas në marrëveshje që arrinin në rreth gjysmë milioni paund. Ata përdorën një të ashtuquajtur "metodë të kodit postar" për të vendosur marrëveshje dhe për të rregulluar dërgesat në qindra vende të ndryshme.

Policia përdori vëzhgimin dhe analizoi mijëra mesazhe telefonike për t'i sjellë ata para drejtësisë. Dy burrat u paraqitën në Gjykatën e Taunton Crown të ​​premten dhe u dënuan për komplot për të furnizuar drogë të klasit A. Boshnjaku u dënua me tetë vjet burg dhe Aliaj me dy vjet e katër muaj.

Prokurori Alistair Haggerty tha se policia vlerësoi nga provat telefonike se numri i përgjithshëm i marrëveshjeve të kryera nga banda midis tetorit 2020 dhe marsit 2021 ishte 11,796. Vlera e marrëveshjeve ishte 471,867 £.

"Sistemi është përshkruar si metoda e kodit postar. Ai funksiononte si një shërbim taksi. Klientët do të kontaktonin me mesazhe me tekst me numrin e linjës së tregtarit," tha ai.

Korrieri më pas do t'i jepej një vendndodhje dhe udhëzime nga kontrollori se ku të kryente marrëveshjet. Duke përdorur dy telefona, banda shpresonte ta bënte më të vështirë për policinë lidhjen e korrierëve, klientëve dhe operatorëve të linjës telefonike. Policia ishte në gjendje të gjurmonte lëvizjen e telefonave që u përkisnin të pandehurve dhe vendndodhjeve nëpër Somerset dhe Londër.

Boshnjaku kontrollonte linjat, shpesh nga Londra, merrte porosi nga klientët dhe drejtonte të paktën katër korrierë, përfshirë Aliajn. Ai gjithashtu organizoi strehim dhe automjete për ta. Linja e drogës do të përdorte marifete marketingu si shërbimi 24/7 dhe oferta më të mira për ata të varur që prezantonin një mik. Policia pa gjithashtu anëtarë të bandës që kryenin pazare droge në vende të ndryshme, duke përfshirë Kershaw Close në Taunton, parkun e makinave Asda në Wellington dhe Stogursey.

Të pandehurit u arrestuan më 31 mars në posedim të drogës dhe parave të gatshme. Policia thotë se komploti përfshinte rreth 6 kg drogë. Dhjetra oferta në ditë do të kryheshin nga korrierët në qindra lokacione. David Hughes, duke i mbrojtur, tha se Boshnjaku kishte ardhur në Mbretërinë e Bashkuar nga vendlindja e tij, Shqipëria si 15-vjeçar për t'i shpëtuar dhunës. Ai kishte mbërritur me një furgon dhe ishte marrë nën kujdesin e shërbimeve sociale Kensington dhe Chelsea. Por, kur ishte 21 vjeç, ai ishte 'i braktisur' dhe 'i zhgënjyer' nga shërbimet sociale pa adresë apo punë dhe u gravitua në komunitetin shqiptar dhe punën e paligjshme. I pandehuri u dënua gjithashtu për tetë shkelje të drejtimit të automjetit dhe sigurimin e një ID të rreme të pasaportës në polici kur u arrestua në Bridgwater.

Aliaj ishte vetëm 17 vjeç në kohën e shkeljeve. Ai është gjithashtu në vend në mënyrë të paligjshme pasi i ka shpëtuar dhunës së bandave dhe do të deportohet nëse burgoset, tha avokati i tij mbrojtës, Alan Walker. Ai kishte punuar në lavazhe dhe si punëtor dhe dëshiron të bëjë një jetë të ligjshme. Gjykatësi Paul Cook tha se të dy burrat kishin marrë mjerimin e të tjerëve dhe komploti ishte i sofistikuar.

fatlind boshnjaku ergys aliaj

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 28 mars

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim