LIVE UPDATES
Aktualitet

Historia e dy francezëve që u strehuan kudo në Evropë, ndërsa në Shqipëri u mbyllën derën, Hasimja: Komunizmi na asgjësoi genet

Për këtë histori, politologu thotë se është ndjerë shumë keq dhe nuk mund t’i justifikojë shqiptarët me strehimin e hebrenjve, pasi sipas tij, kalimi i komunizmit u aka asgjësuar shqiptarëve genet me të cilët mburren.

23 Nëntor 2022, 21:41 Nga F.M
Historia e dy francezëve që u strehuan kudo në Evropë,
Pedagogu dhe analisti Ermal Hasimja

TIRANË- Pedagogu dhe analisti Ermal Hasimja ka treguar historinë dhe njohjen me dy djem francezë që kishin ndërmarrë një udhëtim nga Parisi në Stamboll me sfidën që të mos paguanin as akomodimin e as transportin. Në një postim në Facebook, Hasimja shkruan se djemtë ishin strehuar kudo në Evropë, porn ë Shqipëri kishin gjetur tjetër atmosferë. Sipas tij, në Shqipëria askush nuk i ka strehuar, ndërsa për transportin, shumë prej atyre që i kanë marrë, u kanë kërkuar edhe para. Në vendin tonë, i kishte strehuar një familja ukrainase dhe një amerikane që qëndronte në Sarandë. Për këtë histori, politologu thotë se është ndjerë shumë keq dhe nuk mund t’i justifikojë shqiptarët me strehimin e hebrenjve, pasi sipas tij, kalimi i komunizmit u aka asgjësuar shqiptarëve genet me të cilët mburren.

Postimi:

Pardje njoha rastësisht dy djem francezë që kishin ndërmarrë një udhëtim nga Parisi në Stamboll me sfidën që të mos paguanin as akomodimin e as transportin. Udhëtonin me autostop dhe u kërkonin njerëzve rastësorë t’i merrnin shtëpi. Aventurë e bukur rinore! I kishin marrë në makina e strehuar kudo rrugës nëpër Evropë. Në Shqipëri asnjë shqiptar nuk kishte pranuar t’i merrte në shtëpi. Kishin fjetur nja dy ditë rrugëve. Edhe ndonjë që i merrte në makinë me autostop u kishte kërkuar lekë. Në Durrës i kishte strehuar një familje refugjatësh ukrahinas!!! I mora në shtëpi natyrisht dhe të nesërmen i shoqërova deri në Rrogozhinë. Ua justifikova bashkatdhetarët e mi me arsyen se nuk janë mësuar me idenë e autostopit. Por çfarë t’u thoja për refuzimin e strehimit! Një shqiptar i mirë, shoferi i autobuzit në foto i kishte marrë në furgon deri në Sarandë ku i priste për t’i strehuar ... një amerikane. Dy djemtë super të këndshëm ishin gjithsesi të lumtur me aventurën e tyre, përfshirë edhe me Shqipërinë. M’u kujtuan pëllitjet tona patriotike për mungesën e njerëzillëkut nga Franca dhe Anglia në kanalin e La Manshit. Komentet po ua le juve. Unë u ndjeva shumë keq! Dhe ju lutem mos më tregoni për strehimin e hebrenjve e të tjera si këto. Prej atëherë ka ndodhur komunizmi i cili me sa duket na ka asgjësuar genet me të cilat mburremi pareshtur.

Historia e dy francezëve që u strehuan kudo në Evropë,
Postimi

ermal hasimja

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë