LIVE UPDATES
Aktualitet

Humbi medaljen e nipit futbollist, gruaja alarmon policinë e Rinasit: Kur hipa në avion u kujtova

Gruaja po udhëtonte nga Tirana me destinacion Francën dhe kishte marrë me vetë si shpenzime një shumë prej 540 eurosh.

26 Qershor 2022, 14:33 Nga k.m.
Humbi medaljen e nipit futbollist, gruaja alarmon policinë e Rinasit: Kur
Foto ilustruese

Ndonjëherë një harresë e vogël apo shpërqëndrim mund të na kushtojë jo vetëm vlerat monetare, por edhe sende që kanë rëndësi për ne. Kjo i ka ndodhur një 32-vjecareje nga Shkodra, e cila harroi xhupin në një stol në Areoportin e Rinasit, e bashkë me të humbi jo vetëm paratë por edhe një medalje futbolli.

Gruaja po udhëtonte nga Tirana me destinacion Francën dhe kishte marrë me vetë si shpenzime një shumë prej 540 eurosh.

Bashkë me të edhe medaljen e nipit të saj futbollist. Gruaja - bëjnë me dije burimet policore në Rinas për Gazetën “Si” - i alarmoi autoritetet fill sapo e kuptoi që e kishte harruar xhupin në stolat e tranzitit, por ato nuk u vunë në dijeni në kohën e duhur dhe veshjen e saj e mori një tjetër pasagjer që ndërkohë gjendej ne areoport dhe po udhëtonte bashkë me fëmijën dhe të shoqin drejt Mbretësisë së Bashkuar. Megjithëse ata e gjetën xhupin e harruar brenda të cilit ishin vlerat monetare dhe medalja, policia i thotë Gazetës “Si” se hetimet kanë nisur ndaj tyre për akuzën e vjedhjes

Denoncuesja me inicialet V.B kujton se pasi kaloi kontrollet policore në brendësi të areoportit, në dorë mbante xhupin. Më pas ajo u ul në stola derisa të dëgjonte thirrjen për t’u paraqitur në daljen përkatëse. Pikërisht aty ajo e harroi veshjen dhe brenda saj medaljen e nipit futbollist dhe eurot.

“Kur hipa në avion u kujtova për xhupin dhe u kërkova stjuardesave që të zbrisja, por ato nuk më lejuan mbasi ishin mbyllur dyert. Dikush në avion më tha se duhet të telefonoja në një numër të areoportit për t’i vënë në dijeni dhe ashtu veprova, që xhupi të dërgohej te zyra e sendeve të humbura”, është shprehur gruaja.

Menjëherë pasi ka zbritur në Francë e reja nga qyteti i Shkodrës kujton se njoftoi të motrën në telefon, që ajo të vraponte drejt areoportit dhe të tërhiqte xhupin, eurot dhe medaljen e futbollit. Sic tregon policia për Gazetën “Si”, familjarja e kallëzueses mbërriti tepër vonë. Autoritetet kontrolluan ngado por nuk gjetën asgjë.

“Kjo shtetase u pyet nëse dëshironte të kryente denoncim, por qytetarja në fjalë refuzoi duke shtuar se xhupi i kishte humbur së motrës”, deklaron Policia e Tiranës që e ka marrë shumë seriozisht hetimin.

Pas 15 ditësh shkodrania është kthyer nga Franca. Rezulton se veprimi i parë që ajo kreu sapo preku tokën shqiptare ishte udhëtimi drejt Komisariatit të Rinasit.

“E pyetur nga ana jonë se a dispononte fatura për eurot, historik për medaljen dhe faturë për xhupin, qytetarja u shpreh që nuk dispononte”, thotë policia. Por ajo ka treguar itenerarin, orën e largimit nga Tirana duke u dhënë detaje të nevojshme agjentëve për të kërkuar në sistemin e hyrje-daljeve në pikën kufitare.

Policia i thotë Gazetës “Si” se pas një këqyrjeje të gjatë të kamerave të sigurisë të instaluara në areoport, gjetën saktësisht momentet kur gruaja kontrollohet, më pas ajo kalon në zonën tranzit dhe ulet në stol me një xhup në dorë. Pasi qëndron disa caste aty - shton policia për Gazetën “Si” - ajo drejtohet për nga dalja ku dhe shfaqet për herë të fundit.

Në stolin ku u harrua xhupi mbas saj ulet një cift me një fëmijë, për gati 30 minuta. Kur ata cohen, gruaja me flokët e shkurtër vëren xhupin, e nuhat dhe më pas e fut në cantë. Sipas policisë, bazuar në këtë përshkrim të kameras, oficerët kanë ndjekur castet përpara se ata të uleshin në stol, për të kuptuar se cilët ishin identitetet e tyre në momentet kur paraqiten tek posta e policisë.

“Cifti i identifikuar është nga Kamza dhe po udhëtojne drejt Anglisë. Kështu që bazuar në këqyrjen e kamerave të sigurisë, gruaja me flokët e shkurtër me inicialet F.C është autore e vjedhjes, ndonëse ajo e gjeti dhe në fakt duhet të njoftonte autoritetet”, shprehen autoritetet policore të Rinasit. Policia nuk i jep sqarime Gazetës “Si” nëse cifti jeton përkohësisht në Angli, apo janë turistë. Por një gjë është e sigurtë: Sapo të kthehen, ata i presin prangat për akuzën e vjedhjes.

rinas aeroporti i rinasit

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE