LIVE UPDATES
Aktualitet

I zuri COVID-19, familja humb ndihmën ekonomike figurojnë edhe debitor në shtet

Kur ndihma ekonomike i doli Gjystja nuk shkoi ta tërhiqte, pasi kishte sëmur me Covid -19 dhe burrin dhe vjehrrën.

25 Nëntor 2022, 20:50 Nga k.m.
I zuri COVID-19, familja humb ndihmën ekonomike figurojnë edhe debitor
Foto nga videoja

E zuri COVID-i dhe shkoi 10 ditë me vonesë për të tërhequr ndihmën ekonomike. Jo vetëm që e hoqën nga ndihma ekonomike për këtë vonesë, por i thanë që duhet t’i kthente shtetit 460 mijë lekë të vjetra “T’i kemi dhënë gabimisht”. Falë ndihmës së Fiks Fare problemi i familjes zgjidhet.

Gjyste Petoku iu  drejtua emisionit Fiks Fare, në emër të vjehrrës Dava Petoku. Ato kishin aplikuar për ndihmë ekonomike të cilën e kishin fituar pasi dhe i shoqi është tetraplegjik. Kur ndihma ekonomike i doli Gjystja nuk shkoi ta tërhiqte, pasi kishte sëmur me Covid -19 dhe burrin dhe vjehrrën.

Terhëqja e ndihmës ekonomike kishte afat kohor 10 ditë, por zonja prej sëmundjes nuk kishte mundësi të shkonte ta tërhiqte, kështu që pasi kaloi sëmundja shkoi tek administratori. Ky i fundit i kishte thënë se me një raport te mjekut i cili vërtetonte se kishin kaluar covidin në datat që shpërndahej ndihma ekonomike, mund të riaplikonin sërish për ta rimarr atë muaj.

E kështu ndodhi,  më pas zonja e tërhoqi dhe një vit në mënyrë sistematike.  Një ditë kur paraqitet në sportele për të rimarr pagesën e radhës mujore i thonë se  e ka përfituar ndihmën ekonomike  pa të drejtë.  Sipas punonjësve auditi kishte kapur ‘shkeljen’, por pa pare dokumentin mjeksor që zonja kishte dorëzuar. Kështu ajo automatikisht doli debitore, pasi shërbimi social e kishte orientuar se dokumenti që kishte dorëzuar nga mjeku kjo zyrë e kërkonte t’i shkonte zyrtarisht nga bashkia. Zonja Petoku  e dërgon këtë dokument  me postë në bashki  si dhe duke aplikuar tek e-albania. “Ka afro gjashtë muaj që e kam dorëzuar, por asnjë reagim. Kam 6 muaj pa ndihme ekomomike” shprehet Petoku.

Fiks Fare iu drejtua Shërbimit Social Shtetëror, Durrës. Specialisti i financës z. Drilon Kapllani i cili thotë se auditi ka  konstatuar që familjes së Dave Petokut nga bashkia i është arkëtuar vlera e muajit përkatës të cilin nuk e ka tërhequr. Në bazë të VKM nr. 597 në moment që familja nuk e tërheq ndihmën ekonomike sipas aftatit duhet të largohet nga ndihma ekonomike.  Në këtë rast kjo është bërë. Dhe Auditi Drejtorisë Rajonale e ka konstatuar  këtë në 2022 dhe I është lënë të arkëtohet shuma 46.140 lekë.

Pyetjes së gazetarit se zonja e ka një dokument ku e justifikon mosparaqitjen në kohë të tërheqjes së ndihmës ekonomike z. Kapllani shprehet se nëse dokumenti është dorëzuar tek pushteti vendor, ky i fundit i drejton një shkresë Drejtorisë rajonale të Shërbimit Social se zonja ka dokument justifikues. Dokument të cilin pushteti vendos nuk ua kishte dërguar. ” Deri në këto momente që flasim nuk e kemi një dokument të tillë dhe në momentin e parë që vjen në zyrën tonë zonja nuk do të jetë më debitore dhe do marri parat” theksoi specialisti.

Fiksi iu drejtua edhe Shërbimit Social në Bashkinë Durrës, për të kuptuar pse i është ndërprerë ndihma ekonomike familjes. Drejtoresha Meme Xhaferaj  tha se nga auditi ishte kapur shkelja dhe detyrimisht nga kjo zyrë i ishte ndaluar pagesa. Për sa i përket raportit mjekësor që familja ka paraqitur drejtoresha pohon se dorëzimi i tij është bërë mbrapa dhe sapo të akordohen edhe me  zyrat e tjera lekët do t’i rikthehen familjes./TopChannel

dava petoku gjyste petoku drilon kapllani durres

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh