LIVE UPDATES
Aktualitet

Ikin banorët, mbeten bunkerët! Fshati Bulo në Libohovë po zbrazet çdo ditë

Një tjetër emigrant Shkëlqimi ose Kristo siç e njohin të gjithë që pas largimit drejt Greqisë, përpiqet të mirëmbajë shtëpinë e mbyllur prej vitesh në fshat duke ardhur herë pas here por as ai nuk mendon të kthehet.

2 Dhjetor 2022, 13:57 Nga k.m.
Ikin banorët, mbeten bunkerët! Fshati Bulo në Libohovë po
Pamje nga fshati

Në Bulo një nga fshatrat më të mëdhenj të bashkisë së Libohovës jetojnë aktualisht vetëm 20% e banorëve të 30 viteve më parë. Emigracioni ka bërë që të braktiset toka e të degradojë jeta.

Ymeri 80 vjeçar është duke vjelur ullinj i ndihmuar nga e bija që është emigrante që pas rënies së komunizmit bashkë me familjen. Ulliri nuk është traditë e zonës por ai eksperimentoi disa vite më parë dhe tani po vjel prodhim. Ymeri pranon se në fshat janë të gjithë të moshuar e se mungon shpresa për të ardhmen.

Një tjetër emigrant Shkëlqimi ose Kristo siç e njohin të gjithë që pas largimit drejt Greqisë, përpiqet të mirëmbajë shtëpinë e mbyllur prej vitesh në fshat duke ardhur herë pas here por as ai nuk mendon të kthehet.

Gëzimja kujton kohën kur fshati ishte plot dhe nuk i vjen keq për punën e dikurshme  vullnetare për aksionet dhe shërbimin e rojes me armë në depon e armatimeve të fshatit. I vjen keq që prej vitesh nuk mund të shohë fëmijët, dhe që toka ka ngelur djerrë, që kontributi i një jete është shpërblyer me një pension qesharak.

Fshati Bulo ende është i rrethuar me bunkerë dhe infrastrukturë të degraduar militare. Madje gjurmët e komunizmit janë ende më prezente se investimet. Fshati që e ndajnë 2-3 km nga Libohova  detyrohet të përshkojë 13 km për të arritur atje pasi rruga dytësore historike  që dikur e lidhte me qytezën tani është jashtë funksionit./TopChannel

libohovë

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 27 mars

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha