LIVE UPDATES
Aktualitet

"Ma kërkoi një klan mafioz", 36-vjeçari shqiptar dogji 4 makina dhe theu disa dyqane, dënohet me 3 vjet burg(EMRI)

Ngjarja daton në shtatorin e kaluar, kur Ajazi në atë kohë ishte në arrest shtëpie, i akuzuar për një sërë episodesh që ndodhën atë verë, ku në dritaret e farmacisë Angelini ishin shfaqur shkrime fyese, ishte dëmtuar një makinë, kishte thyer xhamat në lokalin Infinity dhe në dyqanin Era. 

22 Korrik 2022, 12:39 Nga d.a.
"Ma kërkoi një klan mafioz", 36-vjeçari shqiptar
policia italiane

ITALI-Për djegien e katër makinave, Alban Ajazi, 36-vjeçari me origjinë shqiptare është dënuar me tre vjet e dy muaj burg. Një raport psikiatrik e shpalli atë pjesërisht të paaftë për të kuptuar dhe vepruar. 

Sipas mediave vendase, ngjarja daton në shtatorin e kaluar, kur Ajazi në atë kohë ishte në arrest shtëpie, i akuzuar për një sërë episodesh që ndodhën atë verë, ku në dritaret e farmacisë Angelini ishin shfaqur shkrime fyese, ishte dëmtuar një makinë, kishte thyer xhamat në lokalin Infinity dhe në dyqanin Era. 

Shqiptari ishte thirrur të përgjigjej për ato fakte dhe kishte thënë se kishte vepruar në emër të një klani të krimit të organizuar. Kjo u duk menjëherë si një simptomë e një gjendje jo të qëndrueshme të shëndetit mendor dhe Ajazi ishte vendosur në arrest shtëpiak. Por në agimin e 16 shtatorit ai do të shkonte në Piazza San Martini dhe do t'i vinte zjarrin katër makinave. Kështu për të erdhën ankesat për zjarrvënie dhe dëmtime dhe u vu menjëherë nv pranga.

Ditën e djeshme në gjykatën në Macerata shqiptari u gjykua me gjykim të shkurtuar, në një seancë paraprake. Për të prokurorja Rita Barbieri kërkoi dënimin me tre vjet e gjysmë burgim. Avokatja Francesca Sbriccoli nënvizoi përmbajtjen e raportit psikiatrik dhe përfundimisht gjyqtari Klaudio Bonifazi e dënoi me tre vjet e dy muaj burgim. Ai tani mund të apelojë kundër dënimit po për momentin, Ajazi mbetet në burg. 

alban ajazi arrestohet shqiptari ne itali

Sondazh

Poll

Në kërkim për grabitje me armë, arrestohet në Tiranë me qëllim ekstradimi gjeorgjiani

Në kërkim për grabitje me armë, arrestohet në Tiranë me qëllim ekstradimi gjeorgjiani

Kontrolle në akset rrugore, arrestohen 21 drejtues mjetesh, pezullohen 78 leje drejtimi

VIDEO- Tentoi të vriste një person, arrestohet 31-vjeçari, Policia: Ka rrezikshmëri të lartë

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!