LIVE UPDATES
Aktualitet

Mbajti peng fëmijët dhe qëlloi drejt policisë, flet vjehrra e Aleks Marku: Ai ma dhunonte gocën, ishte i alkoolizuar! Se si shpëtuan ata kokën përmes plumbave

Mara, nëna e Bardha Markut ka rrëfyer se vajza e saj dhunohej nga burri i saj ndërsa fëmijët ishin terrorizuar. Ajo më tej shtoi se 40-vjeçari ishte i alkoolizuar dhe se nuk punonte pasi nuk dëgjonte të bënte asgjë. Mara shtoi se jo nuk e dinte që ai ishte i dënuar për vjedhje por për dhunë.

20 Maj 2024, 12:58 Nga N.F
Mbajti peng fëmijët dhe qëlloi drejt policisë, flet vjehrra
Arrestimi i Markut

DURRËS- Detaje të reja janë zbardhur në lidhje me ngjarjen e regjistruar pak ditë më parë në Duurës ku Aleks Marku qëlloi drejt policisë teksa mbante të rrëmbyer fëmijët e tij. Në lidhje me ngjarjen ka folur  për emisionin “Me zemër të hapur” në News24 vjehrra e Markut. Mara, nëna e Bardha Markut ka rrëfyer se vajza e saj dhunohej nga burri i saj ndërsa fëmijët ishin terrorizuar.

Ajo më tej shtoi se 40-vjeçari ishte i alkoolizuar dhe se nuk punonte pasi nuk dëgjonte të bënte asgjë. Mara shtoi se jo nuk e dinte që ai ishte i dënuar për vjedhje por për dhunë.

“Ne na kanë marrë sot në orën 4. Ne nuk dimë gjë, se nuk na i ka qitur fëmijët. Bardha iku në Itali për dokumentet e fëmijëve. Ai bëri be, se nuk i prek fëmijët. Më pas nuk na i ka nxjerrë as mua as vajzës fëmijët. I thash Aleks; mi nxirr fëmijët ti shoh.

I thash mi sill fëmijët. Fëmijët i kam mbajtur fëmijët dy vite vetë. Vajza erdhi natën në 2 të natës, në 3 erdhi në Lezhë. Ajo kishte frikë se ça do i kishte bërë diçka fëmijëve. Shkuam me taksi në Durrës. Urdhri i mbrojtjes ka qenë në Lezhë. Vjehrri i saj ka faj se gati gjysmën e gjerave zere se i ka bërë ai. Mos e gëzoftë jetën e vetë.

Po ai ishte i alkoolizuar dhe e dhunonte Bardhën. Kanë 11 vite që janë martuar, me shkuesi. Do ndahet nga ai, si t’i besojë atij?! Kurrë! Kishin dy javë që kishin ikur në Durrës me shpresë se mos ecnin. Aleksi nuk bënte asnjë punë, nuk dëgjonte.

Ai i prishi punët në Lezhë. Në Itali nuk di që të ketë qenë i dënuar për vjedhje, por për dhunë. Fëmijët kanë ardhur dy psikologë dhe i kanë marrë. Kur kujtohen kanë trauma. Fëmijët i mbajti me forcë brenda ai në dhomë kur i erdhi policia te dera. Veç Zoti i shpëtoi fëmijët, e falënderoi. Se si shpëtuan ata kokën përmes plumbave”, tha ajo.

40-vjeçari nga Lezha Aleks Marku u vetëdorëzua të mërkurën pas rreth 5 orësh negociata me efektivët e repartit RENEA. Ndërkohë në dëshminë e tij në polici, Aleks Marku ka pranuar konfliktin me bashkëshorten. Kjo e fundit sipas tij ishte e lidhur me dikë tjetër. Ai ka pohuar se në apartmentin ku shkoi i mori fëmijët sepse donte t'i largonte nga i dashuri i gruas dhe pretendon se ky i fundit po vinte për ta sulmuar, prandaj kishte dalë me kallashnikove në dritare.

Autoritetet thonë se djalin, në momentin që qëllonte, po e mbante në ballkon dhe i kishte mbushur mendjen që nëse vinte policia t’i tregonte policisë se disa burra kanë ardhur të na vrasin. Nëna me fëmijët tashmë janë kthyer në Lezhë dhe nuk ndodhen në apartamentin në Shkëmbin e Kavajës. Me bashkëshorten ai ishte martuar prej 11 vitesh dhe ajo e kishte denoncuar në Komisariatin e Lezhës, për dhunë psikologjike.

aleks marku durres

Sondazh

Poll

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët