LIVE UPDATES
Aktualitet

Çmimet e ulëta po penalizojnë prodhuesit e shalqirit, fermerët: Nuk po shesim

Për të shpëtuar nga falimenti, fermerët kanë vetëm një lutje për tregtaët e mëdhenj, ata duan që djersa e tyre vlerësohet 100 lekë më tepër.

5 Korrik 2022, 20:21 Nga k.m.
Çmimet e ulëta po penalizojnë prodhuesit e shalqirit,
Vukel Beqiri

“Shiko çfarë po ndodh këtu, shalqiri është super i mirë dhe vjen ora që nuk marrim dot as lekët tona,“-tha fermeri Vukel Beqiri.

Ky është Vukel Beqiri, një dekadë më parë ai u kthye nga emigrimi për të mbjellë shalqi në fshatin Imësht të Lushnjës. Edhe pse prodhimi është i mbarë, problem për të gjetja e tregut.

” Unë kam mbjellë 25 dynym shalqi vijnë dhe tallen tregtarët, nuk e di se çfarë loje po bëjnë ata. Shalqinin me 100 lekë dhe s’po e merr njeri fare.”- tha fermeri Vukel Beqiri.

Që nga fillimi i sezonit çmimi më i lartë për shalqirin e kësaj zonë ka qenë 120 lekë.  Fermerët thonë se janë pikat e grumbullimit ato që vlerësojnë pak mundin e bujkut.

”Për 10-15 vjet ne kemi pas treg shumë të mirë, por që kur u hapën këto pikat na e ulin dhe ngrejnë çmimin. E marrin pa lek dhe kur t’ja vënë ata çmimin tani.”  Unë kam shitur 4 ton kam për të shitur edhe 1500 ton. Për këtë vit jemi të gjithë të falimentuar jemi mos o zot.”- tha fermeri Saba Derka.

Për të shpëtuar nga falimenti, fermerët kanë vetëm një lutje për tregtaët e mëdhenj, ata duan që djersa e tyre vlerësohet 100 lekë më tepër.

”Unë këtu kam hedh 15 milion lekë të vjetra, dhe kështu nuk marr as gjysmat e lekëve. Shpenzimet nuk i marr dot, plus që tokën e kemi mbjellë me kredi.  Me shpenzimet që janë sivjet të jetë 200 lekë kilogrami, sepse çdo gjë e kemi marrë shtrenjtë.”- tha fermeri Vukel Beqiri.

E ndërsa fermerët I luten grosistëve, edhe këta të fundit kanë një kërkesë për qeverinë.

”Kemi problem sepse na është bllokuar rruga të shtunën dhe të dielen nuk eksportojnë dot. Shoferat nuk nisen se thonë se marrin gjoba sepse nuk duhet të rëndojmë trafikun për turizmin. të paktën të na lënë të udhëtojmë natën se po kalbet shalqiri në hambar.”- tha Regont Beqir, eksportues. Pavarësisht stinës, kërkesa e fermerëve shqiptarë mbetet e njëjta, të rritet cmimi i prodhimeve bujqësore vendase./Marrë nga TopChannel

vukel beqiri fermeretn ne lushnje

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave