LIVE UPDATES
Aktualitet

Shkatërrohet rrjeti i prostitucionin në Athinë, shqiptari dhe moldavi "kokat" e grupit prej 3 vitesh

Arrestimet u kryen në kuadër të një operacioni të koordinuar policor në shtëpi publike në qendër të Athinës, në orët e mbrëmjes të së premtes, 14 tetor 2022, me pjesëmarrjen e oficerëve të Sekretariatit të Përgjithshëm të Interpolit dhe policëve të departamenti kompetent kundër trafikimit të Policisë së Moldavisë.

18 Tetor 2022, 18:00 Nga d.a.
Shkatërrohet rrjeti i prostitucionin në Athinë, shqiptari dhe
Policia greke

GREQI- Nga Nëndrejtoria e Kundër Krimit të Organizuar dhe Trafikimit të Njerëzve pranë Drejtorisë së Sigurimit të Atikës, u çmontua një rrjet që vepronte në trafikimin e grave të huaja me qëllim shfrytëzimin financiar dhe seksual ku mes të arrestuarve janë një shqiptar dhe një moldav.

Sipas Protothemës, arrestimet u kryen në kuadër të një operacioni të koordinuar policor në shtëpi publike në qendër të Athinës, në orët e mbrëmjes të së premtes, 14 tetor 2022, me pjesëmarrjen e oficerëve të Sekretariatit të Përgjithshëm të Interpolit dhe policëve të departamenti kompetent kundër trafikimit të Policisë së Moldavisë.

Për këtë rast janë arrestuar 9 anëtarë e rrjetit, mes të cilëve dy drejtuesit, shqiptari dhe moldavi, dhe ndaj tyre është ngritur një dosje për veprat penale të trafikimit të qenieve njerëzore, tutorëve, shkeljes së vulave dhe ligjeve për mbrojtje nga përpunimi i të dhënave personale dhe legalizimi i të ardhurave nga veprimtari kriminale.

Gjithashtu, nga shtëpitë publike janë sjellë 7 gra, prej të cilave 2 janë identifikuar si viktima të trafikimit të qenieve njerëzore. Të gjithëve u është ofruar ndihmë dhe mbështetje psikologjike nga punonjës socialë dhe psikologë të specializuar nga institucionet e mësipërme.

Në kuadër të vlerësimit të të dhënave të informacionit dhe bashkëpunimit policor ndërkombëtar, u zbulua veprimtaria kriminale e unazës për nxitjen dhe detyrimin e grave të huaja në prostitucion në shtëpitë publike të menaxhuara në qendër të Athinës.

Siç rezultoi nga hetimi, grupi kishte nisur aktivitetin që nga fundi i vitit 2019 afrohej dhe rekrutonte gra vulnerabël nga një vend i Evropës Lindore, duke përfituar nga gjendja e tyre e rëndë financiare dhe familjare, ndërsa duke përdorur mjete mashtruese për të siguruar punë ligjore në vend, ato merrnin pëlqimin e tyre për të udhëtuar në Greqi.

Më pas, gratë u morën dhe u vendosën në një apartament, ku jetonin edhe anëtarët drejtues të unazës e cila i monitoronte dhe i detyronte të paguanin qiranë e lartë mujore.

Me pretekstin e shlyerjes së borxhit të tepruar, që gratë u kishin anëtarëve të grupit për shkak të transferimit të tyre në Greqi, u detyruan të punonin si prostituta në të paktën 6 shtëpi publike, duke mbajtur një pjesë të madhe të të ardhurave. 

Së fundi, një pjesë e madhe e përfitimit financiar, të cilin grupi e ka marrë nga aktiviteti i saj kriminal, e ka kanalizuar atë në një biznes që zotëronte me synimin për ta integruar në ekonominë legale.

Nga hetimet e kryera u gjetën dhe sekuestruan: një sërë dokumentesh dhe shënime të shkruara me dorë në lidhje me funksionimin e shtëpive publike dhe pastrimin e produkteve të veprimtarisë kriminale. aparate regjistrimi për mbikëqyrjen e lokaleve publike, mjete dixhitale provash dhe magazinimi, një makinë si mjet transporti për gratë, celularë dhe shumën 2358 euro.

policia greke arrestohet shqiptari ne greqi

Sondazh

Poll

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike