LIVE UPDATES
Aktualitet

"Është kërcënim për sigurinë publike"/ Vendimi i Gjykatës britanike për bosin shqiptar të drogës: Rreziku nga ai, i tejkalon të drejtat e tij njerëzore

Neritan Kolludra, 40 vjeç, kreu i një grupi të krimit të organizuar shqiptar, u dënua me 14 vjet e katër muaj burg në dhjetor 2019 për konspiracion për furnizimin e kokainës me “bazë me shumicë”.

27 Shkurt 2024, 10:35 Nga h.k
"Është kërcënim për sigurinë publike"/
Foto ilustruese

BRITANI-Një bos shqiptar i burgosur i krimit të drogës do të deportohet pasi gjyqtarët vendosën se kërcënimi i tij ndaj sigurisë publike tejkalonte pretendimin e tij për të drejtat e njeriut në një rast testimi.

Neritan Kolludra, 40 vjeç, kreu i një grupi të krimit të organizuar shqiptar, u dënua me 14 vjet e katër muaj burg në dhjetor 2019 për konspiracion për furnizimin e kokainës me “bazë me shumicë”, raporton The Telegraph .

Kabineti qeveritar kërkoi ta dëbonte atë dy vjet më vonë, por Kolludra të cilit i ishte dhënë qëndrimi i përhershëm në Mbretërinë e Bashkuar dhe kishte një grua dhe tre fëmijë në vend pretendoi se kjo do të ishte një shkelje e të drejtës së tij për një familje sipas Konventës Evropiane të të Drejtave të Njeriut. (GJEDNJ).

Megjithatë, në një vendim që mund të përbënte një precedent për qindra të burgosur të tjerë që përballen me dëbim, dy gjyqtarë në gjykatat e ulëta dhe të sipërme të imigracionit vendosën se ndikimi i dëbimit në jetën e tij familjare ishte “më shumë se rreziku serioz i kryerjes së një vepre penale dhe rreziku që rezulton për te publiku".

Ai do të vuajë pjesën tjetër të dënimit në një burg shqiptar. Ai pason futjen e ligjeve të reja për të lehtësuar dëbimin e kriminelëve të huaj që synojnë trajtimin e krizës së mbipopullimit në burgjet e Mbretërisë së Bashkuar.

Alex Chalk, Sekretari i Drejtësisë, tha: “Kriminelët e huaj duhet të vuajnë dënimet e tyre jashtë shtetit kudo që të jetë e mundur  jo në burgjet britanike në kurriz të taksapaguesve.

“Ligjet tona të reja na lejojnë të dëbojmë më herët të burgosurit e huaj dhe marrëveshja e nënshkruar me Shqipërinë përshpejton ndjeshëm largimet në atë vend”.

Marrëveshje për transferimin e të burgosurve të rrezikshëm 

Chalk ka arritur një marrëveshje me Shqipërinë, ku do të duhen 200 nga të burgosurit e saj më të rrezikshëm për të vuajtur dënimin me një fraksion të kostos nëse do të mbeten në MB. Ai po kërkon gjithashtu marrëveshje të ngjashme me Poloninë dhe Rumaninë.

Të tre vendet përbëjnë pothuajse një të tretën e të gjithë të burgosurve të huaj, të cilët aktualisht janë 10,441, ekuivalente me 13 për qind të totalit 89,000. Ato po i kushtojnë taksapaguesit në Mbretërinë e Bashkuar 470 milionë funte në vit për t'u akomoduar.

neritan kolldura

Sondazh

Poll

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat