LIVE UPDATES
Aktualitet

Skandaloze/ Kosova i dhuron Shqipërisë energji elektrike për nevojat e saj, KESH e shet

Por përkundër kësaj krize, Korporata Energjetike e Kosovës (KEK) po i dhuron Korporatës Energjetike të Shqipërisë (KESH) rrymë, kjo e fundit po e keqpërdorë mirëbesimin e Kosovës duke e shitur këtë energji elektrike me çmim marramendës.

19 Korrik 2022, 18:06 Nga I.A
Skandaloze/ Kosova i dhuron Shqipërisë energji elektrike për
Foto ilustruese

KOSOVË- Fundvitin e 2021 dhe fillimi vitin e 2022 qytetarët e Kosovës u ballafaquan me krizën më të madhe energjetike që nga pas lufta. Përveç mungesës së rrymës, çmimi për përdoruesit u rritë 120%, gjë që bëri që xhepi i qytetarëve të mos e përballojë këtë ngritje të çmimeve.

Por përkundër kësaj krize, Korporata Energjetike e Kosovës (KEK) po i dhuron Korporatës Energjetike të Shqipërisë (KESH) rrymë, kjo e fundit po e keqpërdorë mirëbesimin e Kosovës duke e shitur këtë energji elektrike me çmim marramendës.

Bazuar në një burim mirë të informuar Syri.net Kosova merr vesh se mes KEK dhe KESH ka një kontratë për dhënien e energjisë për periudhën 27 qershor – 03 korrik 2022, ku në kushtet e emergjencës energjetike, Korporata Energjetike e Kosovës  do ta ndihmoj KESH nëpërmjet kontratës së shkëmbimit dakortësuar midis dy kompanive.

Sipas këtij burimi KESH i detyrohet KEK-ut, një sasi prej rreth 45,000 MWh, ose afërsisht 15,750,000 Euro, referuar çmimit orar të energjisë elektrike në tregun e lirë” - deklaron burimi.

Syri merr vesh se aktualisht KEK është duke depozituar të KESH energji elektrike në vlerën e rreth 1,000,000 Euro në ditë. Po në të njëjtën kohë, Korporata Elektroenergjetike Shqiptare (KESH), shikon të arsyeshme të zhvillojë procedurë për shitblerjen e energjisë elektrike për periudhën 27 qershor – 03 korrik, përfshirë shitjen e energjisë elektrike në profilet peak, të cilën e cilëson si optimizëm.

E nëse e llogarisim nga kjo procedurë, KESH ka arritur të arkëtojë 692,931 Euro pa TVSH, duke abuzuar me cinizëm të pashembullt me kapacitetet gjeneruese të KEK-ut.

Burimi i mirë i informuar shprehet se haptazi KESH po abuzon me mirëbesimin e KEK-ut, pasi në tenderin e datës 24, për datat 27- 30.06.2022, energjia e marrë nga KEK, po shitet nga KESH në treg me çmimet 327-471.81 euro/MWh.

Ndërkohë referuar kontratës, sasia e energjisë elektrike e lëvruar prej KEK-ut duhet përdorur vetëm për nevoja të KESH dhe jo për shitje në treg të lirë, shprehet ky burim.

Bazuar në këto të dhëna vihet re se KEK shumë lehtë mund ta përdorte ketë energji për nevojat e saj, ku edhe mund të përfitonte për për protoflin e vet e jo t’ia dhurojë KESH-it.

Syri ka arritur të shoh edhe kontratën mes këtyre dy korporatave, ku në të thuhet se kjo energji e dhuruar për Shqipërinë gjatë verës do të kompensohet në dimër, atëherë kur KEK ka nevojë dhe KESH mund të ketë teprica të krijuara prej rritjes së prurjeve.

E nëse prurjet në periudhën e dimrit nuk do të ishin të mjaftueshme, KESH nuk do të ketë  asnjë mundësi të kthejë borxhin, e për pasojë sistemi elektronenergjetik i Kosovës do të përballet me kosto ekstreme deri në kolaps.

Në këtë mënyrë  KESH për gjoja ‘ndihmë’ në fakt nuk është asgjë tjetër përveçse keqpërdorim ekstrem i aseteve të Korporatës Energjetike të Kosovës.

Andaj burimi i tha Syrit, se e rrugës është që KEK duhet limitojë ndjeshëm (jo me shume se 20.000 Mwh/vit) sasitë e energjisë elektrike që depoziton te KESH, përndryshe komprometon rëndë financat e saj, sigurinë furnizimit pa ndërprerje dhe sigurinë e sistemit elektroenergjetik të Kosovës.

Marrë nga Syri Kosova

kesh

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni