LIVE UPDATES
Aktualitet

Të rinjtë nuk dinë si votohet në zgjedhjet lokale, gjetjet e Barometrit

Grupmosha 18-24 vjeç zënë 56.7% të kësaj kategorie, edhe pse kanë të drejtë vote. Ka një diferencë të madhe prej 34,4% mes grupmoshës 18-24 vjeç, që zë vendin më të madh dhe grupmoshës pasuese 25-34 vjeç.

25 Nëntor 2022, 22:46 Nga k.m.
Të rinjtë nuk dinë si votohet në zgjedhjet lokale, gjetjet e
Sondazhi

Të rinjtë shqiptarë nuk janë të informuar se si votohet në zgjedhjet lokale. Të pyetur nga Barometri në Euronews Albania se sa fletë votimi ka në zgjedhjet lokale, ata që janë përgjigjur ‘nuk e di’ janë më shumë të rinj.

Grupmosha 18-24 vjeç zënë 56.7% të kësaj kategorie, edhe pse kanë të drejtë vote. Ka një diferencë të madhe prej 34,4% mes grupmoshës 18-24 vjeç, që zë vendin më të madh dhe grupmoshës pasuese 25-34 vjeç.

Ndërsa kurba e grupmoshës e atyre që nuk e dinë se sa fletë votimi ka vjen në zbritje kur mosha rritet, diferencë bën vetëm grupmosha 65-75 vjeç e cila zë 20.3% por sërish një shifër shumë më e ulët krahasuar me të rinjtë.

Por të rinjtë janë të painformuar edhe për ata që vendosin për buxhetin vjetor të Bashkisë. Në listën e atyre që janë përgjigjur nuk e di, 44.9% i përkasin grupmoshës 18-24 vjeç pasuar nga grupmosha 35-44 vjeç me 33.7%.

Edhe kur vjen fjala tek ata që vendosin për taksat dhe tarifat, sërish janë të rinjtë ata që janë më pak të informuar. Nga ata që janë përgjigjur nuk e di, grupmosha 18-24 vjeç zë 45.9%, pasuar nga grupmosha 45-54 vjeç me 32.3%, një diferencë prej 13.6%. Ndërsa kurba në vijim vjen vetëm në zbritje./ Euronews

sondazhi i euronews

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 31 mars

Dosja Sot Date 31 mars

Lefter Alla në burg, Këshilli Bashkiak i Bulqizës zgjedh kryetarin e ri

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive