LIVE UPDATES
Aktualitet

Telefonata Sunak-Rama, The Times: Emigrantët shqiptarë që janë skllavëruar do tu merret dëshmia në Tiranë

Emigrantët e paligjshëm gjithashtu mund të kthehen në Shqipëri përpara se të jenë në gjendje të apelojnë një kërkesë të refuzuar për azil, si pjesë e një marrëveshjeje të re të kthimit të shpejtë që Rishi Sunak shpreson të nënshkruajë me kryeministrin Edi Rama.

2 Dhjetor 2022, 15:23 Nga I.A
Telefonata Sunak-Rama, The Times: Emigrantët shqiptarë që
Emigrante

ANGLI- Shqiptarët që shfrytëzojnë ligjet moderne të skllavërisë në Mbretërinë e Bashkuar për të shmangur dëbimin mund të kthehen dhe pretendimet e tyre të dëgjohen në vendin e tyre si pjesë e një marrëveshjeje të re midis dy vendeve. Emigrantët e paligjshëm gjithashtu mund të kthehen në Shqipëri përpara se të jenë në gjendje të apelojnë një kërkesë të refuzuar për azil, si pjesë e një marrëveshjeje të re të kthimit të shpejtë që Rishi Sunak shpreson të nënshkruajë me kryeministrin Edi Rama.

Ka pasur një rritje dramatike të numrit të shqiptarëve që kalojnë Kanalin me varka të vogla dhe ata përbënin një të tretën e mbërritjeve nga janari deri në shtator të këtij viti. Planet për një marrëveshje të shpejtë të kthimit u afruan një hap më afër mbrëmë pasi zoti Sunak foli me zotin Rama në telefon. Në një deklaratë për shtyp, Number 10 tha se dyshja ranë dakord se duhej bërë më shumë për të trajtuar migracionin e paligjshëm dhe për të trajtuar së bashku krimin e organizuar.

Ata diskutuan gjithashtu mbylljen e zbrazëtirave që po pengojnë kthimin e shpejtë të azilkërkuesve të dështuar që mendohet të jetë një referencë për parandalimin e shqiptarëve që të shmangin deportimin duke pretenduar se janë viktima të skllavërisë moderne. Ministrat janë të dëshpëruar për të rindërtuar marrëdhëniet e tyre me Shqipërinë, pasi Rama akuzoi Mbretërinë e Bashkuar se e bën popullin e tij një 'kokë turku' për politikat e saj të dështuara.

Një total prej 3,432 shqiptarësh pretenduan se ishin viktima të skllavërisë në nëntë muajt e parë të vitit - duke i bërë ata kombësinë më të madhe duke përdorur Aktin e Skllavërisë Moderne - me tre të katërtat e këtyre pretendimeve vijnë nga të rriturit. Një migrant që pretendon se është viktimë e skllavërisë moderne lejohet të qëndrojë në Mbretërinë e Bashkuar ndërsa Zyra e Brendshme përpunon kërkesën. Kjo zgjat mesatarisht 561 ditë, kohë gjatë së cilës ata mund të qëndrojnë me akomodim falas dhe një pagesë javore.

Deputetët që bëjnë thirrje për një marrëveshje të shpejtë me Shqipërinë theksojnë se vendi është nënshkrues i Konventës Evropiane kundër Trafikimit, e cila kërkon që vendet të kenë standarde për mbrojtjen e viktimave. Sekretarja e Brendshme Suella Braverman ka treguar më parë shqetësimin e saj për shqiptarët që bëjnë pretendime 'të rreme' sipas Aktit të Skllavërisë Moderne.

Ndërkohë, ‘FBI e Britanisë’ ka paralajmëruar se kriminelët shqiptarë po kryejnë ‘manipulim flagrant’ të legjislacionit për të stafuar operacionet e tyre në Britaninë e Madhe. Agjencia Kombëtare e Krimit (NCA) tha se grupet shqiptare të krimit të organizuar po sjellin punëtorë përtej Kanalit me varka të vogla për të punuar në tregtinë e drogës, të tilla si fermat e kanabisit të njohura si 'rritje'.

Në disa raste, shqiptarët janë 'trajtuar' se si pretendojnë se janë viktima të skllavërisë moderne nëse arrestohen. Forcat e policisë kanë parë madje letra standarde të stilit shabllon, të cilat bëjnë pretendime pothuajse identike. Komentet e agjencisë zbulojnë shkallën e plotë të shfrytëzimit të 'Mekanizmit Kombëtar të Referimit' të qeverisë për pretendimet e skllavërisë moderne. Paraqitja e një kërkese zakonisht nënkupton që hetimet policore duhet të ndalen dhe e sheh paditësin të trajtohet si viktimë dhe jo si autor.

"Komuniteti kriminal shqiptar do të manipulojë Mekanizmin Kombëtar të Referimit në një mënyrë mjaft të gjerë. Ne e dimë se si – në mënyrë anekdotike, duke folur me forcat e policisë anembanë vendit – që nëse një emigrant ilegal shqiptar arrestohet në një kanabis ‘rritet’, atëherë shpesh gjëja e parë që ata do të bëjnë është të pretendojnë për një viktimë trafikimi. Kjo është shumë e ndryshme nga shumica e përdoruesve të tjerë të Mekanizmit Kombëtar të Referimit. Në shumë mënyra është manipulim i hapur dhe është diçka që ne besojmë se është futur tek ata përpara se të mbërrijnë në MB," tha menaxheri i inteligjencës NCA, Steve Brocklesby.

Kjo vjen pasi numri i emigrantëve që kalojnë Kanalin Anglez me varka të vogla është afruar në 44,000 deri më tani këtë vit, pasi dhjetëra të tjerë azilkërkues mbërritën ilegalisht në Mbretërinë e Bashkuar dje. Rreth 50 emigrantë u shpëtuan dhe u sollën në portin në Dover, Kent, para agimit pasi bënë kalimin e rrezikshëm të një prej korsive më të ngarkuara të transportit në botë gjatë natës. Të mbështjellë me batanije dhe të veshur me maska, ata u sollën në breg në ish-terminalin e avionëve në Western Docks përpara se të zhvendoseshin në qendrën e diskutueshme të përpunimit të imigracionit 20 milje larg në Manston, afër Ramsgate.

Dje, u zbulua se emigrantët e Channel mund të mbahen në kampin e diskutueshëm Manston në Kent për deri në katër ditë sipas një ndryshimi ligji që po shqyrtohet nga ministrat. Aktualisht qendra e përpunimit është menduar të jetë vetëm transit me ardhje atje për jo më shumë se 24 orë sipas ligjeve aktuale.

rishi sunak edi rama

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë