LIVE UPDATES
Aktualitet

“Uji vjen njëherë në javë”/ Banorët e Shijakut vuajnë mungesën, shkak thatësira dhe investimet

Uji po shpërndahet edhe me autobote nga Ujësjellësi i Durrësit, po kjo nuk i mbulon nevojat e banorëve, shumë prej të cilëve detyrohen të blejnë, përveç bidonëve me ujë për të pirë, dhe bote me ujë për përdorime të tjera në familje.

5 Korrik 2022, 17:43 Nga DOSJA
“Uji vjen njëherë në javë”/ Banorët e
Foto ilustruese

Jo vetëm temperaturat e larta, por edhe punimet që po kryhen për ndërtimin e një linje të re ujësjellësi kanë ndikuar në furnizimin e popullatës me ujë. 

”Aktualisht që flasim kemi një problem me furnizimin e qytetit të Shijakut dhe fshatrave. Një nga arsyet është thatësira dhe temperaturat e larta, por ndikon dhe investimi që po bëhet në tubin furnizues të qytetit të Shijakut…”, shprehet Ivo Doçi, përgjegjës i UKD për Shijakun.

Uji po shpërndahet edhe me autobote nga Ujësjellësi i Durrësit, po kjo nuk i mbulon nevojat e banorëve, shumë prej të cilëve detyrohen të blejnë, përveç bidonëve me ujë për të pirë, dhe bote me ujë për përdorime të tjera në familje.

”Më ibret s’ka. Një herë në javë, a një herë në tre ditë. T’u ble ujë. Deri tani kam marrë 80 mijë lekë ujë.”

”Një ditë ka, 3 ditë s’ka… E blejmë te makinat me ujë. Vijnë makinat. Ku del llogaria. Pa punë, pa gjë. Me ditë pune kalamajtë.”

”Ja e blejmë, po dhe na kanë pru ujë me bote të mëdha. Na janë përgjigj për ujë.”

”E di qeveria për ne. S’kena çfarë të themi.”, shprehet banorët.

Për të përmirësuar furnizimin me ujë të pijshëm me fonde nga buxheti i shtetit, bashkia e Shijakut po realizon 2 investime të rëndësishme me një vlerë prej 4,8 milion euro që pritet të përfundojnë brenda muajit korrik, duke i dhënë fund krizës së ujit.

“Do të jetë një sasi e shtuar uji dhe nuk do të ketë fare probleme në furnizimin me ujë në qytet dhe fshat. Ky tub është dhe furnizues i depos së Shilores dhe shpërndarës, prandaj lindi nevoja të bëhet një investim i ri vetëm furnizues. Kjo shmang dhe ndërhyrjet në rrjet dhe abuzimet, të gjitha problematikat që ka një tub që është dhe i amortizuar pasi ka shumë vite”, thotë Ivo Doçi.

Përveç linjës së re, po investohet edhe në ndërtimin e rrjetit shpërndarës të ujësjellësit në qytet. Pavarësisht investimeve, në kushtet thatësirës së gjatë që po ndikon në uljen e nivelit të burimeve ujore, UKD u bën thirrje qytetarëve që të mos e shpërdorojnë ujin./Marrë nga TopChannel

Sondazh

Poll

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila

Faza e 11-të e operacionit 'Restart'/ Do transportonin drogë me kamion drejt Turqisë, 2 të arrestuar

Komisari Tase aksidentoi për vdekje të miturën, Nano: Kush abuzon me detyrën ka dënim maksimal